Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie szukać pomocy medycznej podczas majówki?

Wielu z nas spędzi długi weekend majowy poza domem. Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, gdzie znaleźć pomoc medyczną w świąteczne dni.

W sytuacji nagłej choroby skorzystaj z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon uzyskasz, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu). W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wezwij zespół ratownictwa medycznego. Pamiętaj! W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia możesz skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz na stałe.

Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc medyczną, kiedy placówki podstawowej opieki zdrowotnej są nieczynne? Nawet jeśli jesteś daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc medyczną. Poznaj szczegóły.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w soboty, niedziele i święta ustawowo wolne od pracy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia możesz udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymasz świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych.

SPRAWDŹ: Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie internetowej swojego oddziału wojewódzkiego NFZ

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – 800 137 200 w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 dnia następnego) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, jeśli będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem, który dyżuruje na TPK. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą zamówić poradę w języku migowym poprzez wideoczat.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Pomoc medyczna przez telefonotwiera się w nowej karcie

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Pamiętaj, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki i podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.

Pomoc medyczna w izbach przyjęć, czy szpitalnych oddziałach ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.

SPRAWDŹ: Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć znajdziesz na stronie internetowej swojego oddziału wojewódzkiego NFZ

Ratownictwo medyczne

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 999 lub 112, w celu wezwania zespołu ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę – również w dni świąteczne – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie dni świątecznych.

Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy, uruchomiony został specjalny numer: (+48) 22 125 66 00.

ZADZWOŃ: Skontaktuj się z infolinią NFZ

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. Nie róbcie sobie jaj z ludzi. Byłem raz w niedzielę przy szpitalu na Biernackiego .Pani doktor darła gębę że to nie mój rejon podała rejon na Abramowickiej więc pojechałem a tam to samo ,że na Biernackiego jest mój rejon. Paranoja!!!!!!!

  2. Pisane na kolanie

    Szkoda pieniędzy podatników. Dzwoniłem dwa razy z prośbą by przyjechał lekarz do mojej babci z gorączką która jest osobą leżąca po udarze. Za każdym razem rozmowa kończyła się Proszę wezwać pogotowie. Wszyscy z tych przychodni żyją jeszcze e czasie Covida. Kasa leci a pacjent to wróg.

  3. podać się za .krainca i dywan się rowzija

  4. 1,5 miesiąca czekania na wizytę u neurologa ( dowiedziałam się ,że to i tak ekspresowo) ,następnie 2 miesiące na rezonans w Medycynie Wsi Lubelskiej . Objawy ciężkiej choroby wymagającej natychmiastowego leczenia. W przypadku potężnych bóli głowy i straty czucia w rękach dzwoniłam na pogotowie , i słyszałam że trzeba się zdiagnozować w przychodni.

  5. Nie ma życia w Polszy

    Może na wizytę prywatnie jeszcze kosztem czegoś człowiek by wysupłał ,ale potem do licha badań które już przymusowo trzeba zrobić prywatnie wykańcza finansowo.

  6. „Trzeba umierać”, taki film był kiedyś…

Wiadomości z info112