Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy złożyli się na remont zabytkowej studni w Kazimierzu Dolnym

Przed przyszłorocznym sezonem turystycznym odnowione zostanie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o zabytkową studnię na rynku.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na przeprowadzenie prac związanych z przywróceniem świetności jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o zlokalizowaną na rynku zabytkową studnię. Pochodzi ona z XIX wieku, wówczas była ulicznym zdrojem. Obecny wygląd zawdzięcza znanemu architektowi i konserwatorowi zabytków Janowi Koszczyc-Witkiewiczowi. To on zaprojektował drewnianą obudowę i charakterystyczne zadaszenie.

Ostatni remont studnia przeszła blisko 10 lat temu. Dlatego też mieszkańcy postanowili odnowić obiekt, aby znów cieszył on oko licznie przybywających do miasteczka turystów. Wizyta przy studni jest bowiem jednym z głównych punktów zwiedzania Kazimierza Dolnego.

Zorganizowana została zbiórka zarówno wśród mieszkańców, jak też przedsiębiorców i miłośników Kazimierza Dolnego. W ten sposób udało się zebrać blisko 3 tys. zł. W planie jest oczyszczenie drewnianych elementów studni jak też jej zadaszenia, następnie zaimpregnowaniu konstrukcji aby uchronić ją przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wymienione mają być także deski zakrywające studnię oraz pomalowana jej dolna część. Zakres prac obejmie też wymianę istniejącego kranu na hydrant z rączką do pompowania wody. Rozpoczęcie prac zaplanowano wiosną, aby całość była gotowa przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

 1. A gdzie jest gliński Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego???? AAAA no tak tu nie chodzi o pomnik wyklętych, jak też żadnego świętego a tym bardziej nie ma w tym interesu tadzia z Torunia. Poproście Rydzyka o remont to minister nie 3 ale 300 tyś przeznaczy na ten cel. (co by 90% zostało w sakiewce ojca dyrektora)

  • Nic dodać nic ująć. Takie mamy czasy i takiego mamy „ministra” – doskonale dopasowanego do reszty towarzystwa.

 2. ehh Tadzio Toruński i jego wpływy, ale fakt, wtedy mieszkańców nie szarpnęłoby po kieszeni.
  Druga strona medalu, Kazimierski rynek stracił na wartości i atrakcyjności przez swój handel w budkach na nim.
  Moim zdaniem porażka

 3. Na ten remont muszą składać się mieszkańcy bo Glińskima ważniejsze wydatki np dofinansowanie toruńskiego biznesmena.

 4. A na co tu się składać parę desek odnowić koszt 100zl i 3 godz roboty.

 5. Lepiej niech zrobią normalny dojazd na prom a nie sypia rzurzel i kurzy się na wszystkich spacerujących Wisła.!!
  Wstyd

Z kraju

Sport