Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką. Żądają obiecanej od lat przebudowy trasy Łęczna – Sosnowica (zdjęcia)

Kiedy dowiedzieli się, że po raz kolejny składane im przez polityków obietnice okazały się bez pokrycia, postanowili pokazać, że nie pozwolą się w ten sposób traktować. Jak zapowiedzieli, to dopiero początek ich działań.

W niedzielę w godzinach popołudniowych w Ludwinie w powiecie łęczyńskim mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką nr 820 Łęczna – Sosnowica. Ponad sto osób, zarówno z gminy Ludwin, jak też z Łęcznej oraz z miejscowości położonych w gminie Sosnowica, przez godzinę chodziło po przejściu dla pieszych. Był to protest przeciwko kolejnemu już odłożeniu w czasie przebudowy tej trasy.

Służy ona nie tylko mieszkańcom powiatu łęczyńskiego i parczewskiego, lecz również ma bardzo duże znaczenie dla całego regionu. Latem korzystają z niej dziesiątki tysięcy osób podążających nad jeziora m.in. Rogóźno, Piaseczno, Krasne, czy też Zagłębocze. Wielu turystów wybiera tą trasę udając się do Poleskiego Parku Narodowego. Obecnie z kolei wykorzystują ją grzybiarze, których ściągają liczne w tej okolicy kompleksy leśne.

Tymczasem stan drogi jest fatalny. Nawierzchnia pełna jest dziur, kolein i nierówności, brakuje też chodników co sprawia, że piesi muszą poruszać się jezdnią. Jak wyjaśniali protestujący, od wielu już lat słyszą obietnice, że niebawem droga zostanie wyremontowana. Były już nawet przedstawiane plany i zapewnienia o przygotowaniach do inwestycji. W tym roku w budżecie województwa zabezpieczono już środki na inwestycję, dzięki czemu mieszkańcy byli pewni, że wyczekiwane od lat prace w końcu ruszą.

Tymczasem we wrześniu dowiedzieli się, że pieniądze zostały przesunięte na inne inwestycje drogowe, na dodatek w powiecie kraśnickim. To wzburzyło lokalną społeczność. Rozgoryczeni tym, że okłamano ich po raz kolejny, postanowili wyjść na drogę i pokazać, że nie pozwolą się w ten sposób traktować.

Wraz z mieszkańcami w akcji brali udział lokalni samorządowcy. To oni są bowiem ich reprezentantami i tak samo zależy im na równej drodze, jak też poprawie bezpieczeństwa. Radni z gmin Ludwin i Łęczna zapowiedzieli, że wystąpią do marszałka województwa z wnioskiem o zmianę decyzji. Jak tłumaczyli protestujący, przede wszystkim chodzi im o bezpieczeństwo swoich najbliższych.

Brak chodników przy tak ruchliwej trasie sprawia, że piesi są narażeni na potrącenia. Zresztą do wypadków dochodzi na tym odcinku dość często. Mieszkańcy nie pozwalają swoim dzieciom samodzielnie wracać ze szkoły, tylko jeżdżą po nie samochodami. Właśnie z obawy o ich życie i zdrowie. Kolejną sprawą jest fakt, iż droga ta prowadzi na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie, które jest jedną a atrakcji turystycznych regionu. Tymczasem droga ta odstrasza turystów od przyjeżdżania w te okolice.

Protestujący zapowiedzieli, że w obietnice składane przez polityków już nie uwierzą. Dlatego też będą protestować aż do skutku. Niedzielna akcja była dopiero zapowiedzią dalszych działań. Została zorganizowana w dzień wolny od pracy oraz poza sezonem, kiedy to ruch na tej trasie jest niewielki. Jeżeli składane im przez lata obietnice przebudowy tej drogi nie zostaną w końcu zrealizowane, podobne działania będą przeprowadzać częściej. Na dodatek w sezonie doprowadzą do paraliżu drogi wojewódzkiej nr 820.

Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką. Żądają obiecanej od lat przebudowy trasy Łęczna – Sosnowica (zdjęcia)

Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką. Żądają obiecanej od lat przebudowy trasy Łęczna – Sosnowica (zdjęcia)

Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką. Żądają obiecanej od lat przebudowy trasy Łęczna – Sosnowica (zdjęcia)

Mieszkańcy zablokowali drogę wojewódzką. Żądają obiecanej od lat przebudowy trasy Łęczna – Sosnowica (zdjęcia)

(fot. Łęczna24)

10 komentarzy

 1. Że droga jest parszywa, to fakt.

 2. Droga nie odstrasza turystów, ale jej stan powoduje to, że jazda nią jest niebezpieczna.

 3. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda

  Protest TAK, forma NIE, przepraszam ale ja mam im tą drogę wyremontować? Niech jadą pod urząd czy ministerstwo i tam zablokują jego prace a nie utrudniają życie zwykłym obywatelom

 4. Sasin – mądralo przyjedz i pogadaj z ludzmi a nie otwierasz jakieś kładki przed wyborami.

 5. Nowość, niewdzięczny Suweren się buntuje, brawo. Jak zablokujecie przejazd przez Ludwin to ludzie znajda inna drogę nad jeziora, a wieś i jej piekarnia , sklepy, stracą wiele na obrotach. Tak niestety wiele miejscowości straciło na wyprowadzeniu ruchu poza ich obszar np. Piaski.

  • czytaj ze zrozumieniem a nie wylewaj tu swych żali w dodatku nie na temat

   • O jakich moich żalach piszesz? Dla mnie mogą Ludwin zaorać, zablokować, przenieść w inne miejsce itp. Ja tu ani w okolicy nie mieszkam. Dwa razy w roku nad jezioro pojadę inna drogą, blokuj nawet do us… śmierci jak taka masz fantazję, mi to lotto.

    • Jak Ci lotto to po co się wypowiadasz? Fakt faktem nie popieram blokowania dróg przez nikogo w jakimś interesie bo to nie tym ludziom się szkodzi co trzeba, ale oni zablokowali drogę na 3 godziny i to po sezonie jak tamtędy jeździ co najwyżej ktoś kto ma działkę nad jeziorem i nie postulują za obwodnica tylko nowa nawierzchnia

    • Co nadal nie zmienia faktu, że komentujesz coś, czego nie przeczytałeś lub co gorsza nie zrozumiałeś.
     Nikt nie chce wyprowadzenia ruchu poza obszar a przykład Piask jest zupełnie bez sensu.
     W proteście brały udział osoby zarówno z gminy Ludwin, jak też z Łęcznej oraz z miejscowości położonych w gminie Sosnowica.
     Chodzi o remont całego odcinka na trasie Łęczna – Sosnowica a nie o przejazd przez Ludwin.
     Omijając DW820 życzę ci powodzenia w dojechaniu „innymi drogami” do jezior i miejscowości, które znajdują się między Łęczną a Sosnowicą 🙂

 6. Sławek ! a gdzie jest ten Ludwin ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo