Przed nami noc z przymrozkami. Wkrótce nadejdzie ocieplenie

Ostatnie dni w Polsce mijają z nieprzyjemną aurą. Wkroczyliśmy tylko chwilowo w chłodniejszy okres pogodowy, wkrótce nadejdzie ocieplenie.

Wyż znad Skandynawii ściąga do naszego kraju zimne powietrze arktyczne z obszarów okołobiegunowych. Nadchodząca noc na wschodzie może być bardzo chłodna.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nasz region znajdzie się pod wpływem wyżu skandynawskiego. Centra tego układu znajdą nad Norwegią i Morzem Norweskim. Napływać ma zimna masa pochodzenia arktycznego z północy.

Najbliższej nocy termometry pokażą od -3°C do 0°C, miejscami w obniżeniach terenu i mrozowiskach może być znacznie chłodniej. Najbliższej nocy zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, rosnące w drugiej części nocy.

Wiatr na ogół słaby z kierunków północnych, w porywach do 15 km/h. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Przymrozki wystąpią w centrum i na południu regionu, czemu sprzyjać ma niewielka ilość chmur, słaby wiatr oraz adwekcja mroźnego powietrza arktycznego.

W poniedziałek pozostaniemy pod wpływem wyżu z centrami nad Danią i Polską. Napływać ma w dalszym ciągu zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego, chociaż w drugiej części dnia kierunek napływu ulegać ma zmianie na północno-zachodni oraz na zachodni.

Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresami większe przejaśnienia i liczne chwile ze słońcem. Spodziewane są punktowe przelotne opady konwekcyjne o niskim natężeniu. Będzie jednak chłodno, termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 8°C do 10°C.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie nieco cieplejsza względem nadchodzącej, ale lokalnie nie można wykluczyć przygruntowych przymrozków. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami duże, lecz niewykluczone są większe rozpogodzenia. W pierwszej części nocy mogą jeszcze wystąpić słabe przelotne i zanikające opady.

Modele pogodowe prognozują, że od wtorku rozpocznie się wyraźna zmiana pogody w całym kraju. Powietrze arktyczne ustąpi miejsca znacznie cieplejszej masie znad Oceanu Atlantyckiego. Ponownie dostaniemy się w zasięg cyrkulacji zachodniej charakteryzującej się większą ilością chmur, opadów, ale także wzrostem prędkości wiatru.

Temperatura we wtorek wyniesie od 9°C do 11°C. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego, opady atmosferyczne na froncie okluzji wystąpią zwłaszcza po południu i wieczorem. Wzrośnie prędkość wiatru z południa i południowego zachodu w związku z narastającym gradientem ciśnienia w naszej części Europy. Średnia prędkość wyniesie 30 km/h w porywach do 50 km/h z południowego-zachodu i zachodu.

Środa przyniesie jeszcze wyższą temperaturę. Termometry pokażą od 11°C do 14°C. Nie zabraknie jednak opadów przelotnych i silniejszego wiatru, prawdopodobne są nawet słabe burze.

Czwartek przyniesie analogiczną aurę jak środa. Nie zabraknie opadów, wiatru, temperatura ma być na zbliżonym poziomie. Jeszcze cieplej może być w piątek, gdy termometry pokażą nawet 15 stopni. Nie zabraknie opadów i silnego wiatru.

Prognozy sugerują, że kolejny weekend będzie bardzo ciepły. Termometry na południu kraju mogą pokazać pod koniec kolejnego tygodnia, jak i też po 14 października, nawet 23 stopnie. W naszym regionie również temperatura może wynieść około 20°C.

Stabilną i słoneczną aurę może przynieść tzw. układ omega, często jesienią prowadzi on do wystąpienia wysokich temperatur i małej ilości chmur. W jego obrębie obecne będą układy wysokiego ciśnienia. Natomiast na zachodzie Europy obecne mają być niże, ściągając do nas bardzo ciepłe masy powietrza.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie chmur, opadów i burz

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

3 komentarze

 1. I co bedzie ? Nie mam żadnych butów do kostki.

 2. Klucze źurawi juź od dłuszego czasu emigrują w cieplejsze strony , one dobrze wiedzą kiedy przychodzi ochłodzenie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL