Czwartek, 23 stycznia 202523/01/2025
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin chwali się nowym dworcem. Są zdjęcia ze środka i nagrania (zdjęcia, wideo)

Prace budowlane na terenie Dworca Metropolitalnego w Lublinie dobiegły końca. Pojawiają się pierwsze zdjęcia i nagrania ze środka obiektu. Trzeba przyznać, że nowy dworzec prezentuje się okazale.

72 komentarze

  1. mieszkaniec Lublina
    Ocena: 0

    Geniusz, który to zaprojektował, wymyślił tylko jeden „wspólny korytarz” do zjazdu/wyjazdu do/z kondygnacji podziemnej, na której jest usytuowany parking. Tam też są umieszczone wszystkie miejsca „kiss & ride” służące do obsługi nowego dworca – innymi słowy aby zgodnie z przepisami podwieźć kogoś do tego cudu architektonicznego należy zjechać na parking podziemny, tam wysadzić i z powrotem wyjechać tym wspólnym „wjazdem/wyjazdem” – tylko jednym. Pogratulować autorowi projektu, że nie przewidział sytuacji awaryjnej, kiedy w przypadku np. pożaru i wybuchu paniki ten jeden korytarz komunikacyjny dla samochodów może zostać zablokowany. Ludzie uciekną, ale zaparkowane pod ziemią samochody już mogą tam zostać o spokojnie po kolei np. się spalić. Ale za to mamy posadzone na tej podziemnej kondygnacji drzewa, których zieleń (o ile się przyjmą) zapewne będzie niewątpliwą ozdobą nowego dworca. I sporo miejsca do spacerów pomiędzy jednym dworcem a drugim. I ławek, na których będą się wygrzewały okoliczne gołębie, których tu mnóstwo. Szkoda, że projektant przebudowy placu przed dworcem kolejowym nie popatrzył, jak to miejsce funkcjonuje na żywo. Obecna „uliczka” między postojem TAXI a miejscami K&R i kopertami dla niepełnosprawnych bardzo łatwo się blokuje, gdyż wyjazd jest bardzo wąski – samochód skręcający w prawo w ul. Pocztową musi czekać aż piesi łaskawie przejdą przez przejście. W międzyczasie z tyły dojeżdżają kolejne samochody chcące wyjechać z tej uliczki, więc po kilku minutach nie można w nią wjechać i od razu zablokowana jest ulica łącząca Pocztową z Dworcową. I wszystko ładnie stoi i nie można się ruszyć w żadną stronę. I na deser ten „betonowy słup z zegarkiem” – to jest prawdziwy kunszt projektanta tej przebudowy. Przydałoby się tylko logiczne uzasadnienie tego „pomnika geniuszu” za kilkaset tys. zł, bo oprócz oszpecenia widoku na ładny dworzec kolejowy z podświetlanym zegarem na ścianie fasadowej, to trudno dopatrzeć się czegokolwiek pożytecznego z jego postawienia. Lepiej by było jakby w jego miejscu posadzono drzewo o rozłożystej koronie – przynajmniej za jakiś czas byłoby trochę cienia na tej kamienno-betonowej patelni. Sam dworzec autobusowy owszem i ładnie się prezentuje, ale układ drogowy to kompromitacja dla projektanta.

    • … geniusz, który to napisał ! … tylu mamy tutaj klawiaturowych fachoFców i expertów od wszystkiego, a którzy pewnie gwoździa w deskę wbić nie potrafią

    • Wybudowaliby jakiś parking piętrowy jak przy Olimpie. W sumie w Lublinie budują parkingi dla kilku samochodów obok biurowców i na osiedlach zamiast budować takie pietrow parkingi i byłby spokój

    • ta, bo jedyna droga dojazdowa do dworca to ulica Pocztowa…

      chyba tak nie jest.

  2. mieszkaniec Lublina
    Ocena: 0

    Poczekajmy na rozruch – to się będzie działo, jak wszystko wokół się zakorkuje i nawet buspasy nie pomogą.

  3. A co będzie z GOŁĘBIAMI które lada moment zamieszkają w ażurowych opłotkach ?porozmawiamy w maju???

    • … a co będzie z LUMPAMI które lada moment zamieszkają w ciepłych poczekalniach? porozmawiamy w styczniu

  4. Ocena: 0

    megalomania łysego i wydane setki mln z błoto ! na bank bedzie tam hulał wiater i parę pijaczków z okolic ! Przerost formy nad treścią! Nie można było skromniej i taniej? można tylko trzeba chcieć! ale tak to jest jak się wydaje nie swoje $ ! Dług ponad 2 mld zł i rośnie ale co tam jak się „bawić to się bawić”/ chore nie’rządy peło!

  5. Poczekalnia bez miejsc siedzących dla strudzonych podróżnych? Będą później dwie ławki na krzyż?

  6. Ocena: 0

    „– Można na niego patrzeć godzinami. ” lol ! no to bedo wycieczki z POlski i zagranicy podziwiać ten cud ! oczywiście urzędoli w ramach „pracy” w terenie;)

  7. Żeby tylko żadnemu Warszawiakowi, którym wiecznie się spieszy, nie przyszło do głowy biegać po ruchomych schodach, jak to mają w zwyczaju u siebie 🙂

  8. No ładne to trochę. Projekt bardzo podobny do jednej z muzułmańskich świątyń. Kto od kogo ściągnął inpirację? Nie trudno o odpowiedź.
    Może jak będzie więcej zieleni, która zasłoni slamsowe budynki dookoła to jakoś to będzie.
    Można było zrobić projekt, który pasowałby chociaż do dworca PKP żeby tworzyło to jakąś całość. A tak mamy eklektyczny styl dworca, nowoczesny dworzec pks w stylu muzułmańskiej świątyni i dookoła niemlże brutalizm inczej slamsowo. Lublin: miasto inspiracji. Dla każdego coś miłego.

  9. To prawie kopia imponujacego wejścia do Meczetu Proroka w Medynie. Takie odnioslam wrażenie patrząc na zdjęcie bo przez przypadek zauważyłam to. Imponujące to wejście ten dziedziniec meczetu a’la rozłożone parasole, przepiękne tyle, że niewierni nie mogą wchodzić do tego meczetu. Podobną konstrukcję ma dworzec, te „PYLONY”. Jak to rozumieć, jaki był zamysł projektanta czy projektantów? Ciekawe co to ma znaczyć? Czy to jest jakieś nawiązanie do tamtego obiektu?

  10. kronikidewelorozwoju
    Ocena: 0

    Czy już wiadomo, który dewelo-buraczek będzie stawiać akademiki na Podzamczu w miejsce obecnego dworca, czy też ta kwestia zostanie ustalona P0dczas najbliższego zgruP0wania sekcji narciarskiej w pięknych Dolomitach?

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia