Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan ratowania gospodarki w okresie obecnych i planowanych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Łączny wolumen wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej do tej pory wyniósł już ponad 300 mld złotych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji przekazał, że mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

– Spadek gospodarczy będzie 2 razy płytszy niż średnia UE. Wiemy doskonale, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Niestety dzisiaj musimy dokonywać kolejnych obostrzeń, żeby zatrzymać ekspansję koronawirusa. Polska obroniła swoją pozycję jako kraju z jednym z najniższych wyników pod kątem bezrobocia. Broniliśmy gospodarkę w najlepszym możliwym procencie w porównaniu do PKB w porównaniu do innych krajów Europy. Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w 3 kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji – mówił premier.

Dla rządu kluczowa jest kwestia ochrony miejsc pracy. Jak przekazał premier, udało się w ostatnich miesiącach obronić 5 mln miejsc pracy.

Rozwiązania mające pomóc przedsiębiorcom:

1. Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wys. do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
2. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.
3. Wydłużenie Tarczy Finansowej dla dużych firm, co najmniej do marca-kwietnia 2021.
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją-kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.
5. Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
6. Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami
7. Zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes.
9. Polityka drugiej szansy.
10. Dofinansowanie leasingu.

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

– Ta strategia, którą dzisiaj prezentujemy, jest wzbogacona o wiele nowych elementów i będziemy działać szybko i zdecydowanie. Proszę Senat o bardzo szybkie procedowanie tych rozwiązań, które będą wymagały legislacji. Będziemy dalej w kontakcie z branżami dyskutować, jak można udoskonalić Tarczę Antykryzysową, żeby te najbardziej dotknięte branże miały szansę przetrwać, bo gospodarka to nasze wspólne dobro i zrobimy wszystko, żeby ją chronić. Użyjemy wszystkich naszył sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom, żeby chronić miejsca pracy. Dzisiaj musimy ograniczyć naszą mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności i trudy. Pomagajmy innym, tym starszym i tym słabszym – powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

Mateusz Morawiecki: „Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa” (wideo)

(fot. KPRM)

26 komentarzy

 1. W mordę kopany… przez całe lato zap****lał 200 km/h, żeby teraz „hamulec zaciągać”. Dno dna.

 2. Pinokio wyp….laj!
  ***** ***

 3. Proponuje jeździć autobusem bo w limuzynie już nosek się nie mieści.

 4. kolejna kompromitacja rządu normalnie jakaś masakra z nimi , te stadiony to na szpitale powinni przerabiać ileś miesięcy temu Amber Gold przy tym to żadna afera , teraz dopiero kręcą wałki , sprzęt przeciw covidowy do bani , sprawę wyciszą i tyle będzie . Całe szczęścię włączę TVP i od razu mi lepiej , tam wszystko dobrze sielanka w Polsce
  nic się złego nie dzieje …. tak trzymać po co się denerwować ?

 5. Mario czytam często Twoje komentarze i przyznam,że jesteś naprawdę myślący człowiek a większość krytykujacych szczeka pewnie zza budżetowych biurek-tam rzeczywistość jest jednak bardziej różowa bo i praca pewna,pensja na czas i odpowiedzialność żadna , z tej pozycji można się bać plandemii

 6. do mario mam jednoosobową działalość i nie dostałem nic tylko obietnice i co mi powiesz ? że jestem gorszym sortem , ubekiem itd. i mam nie marudzić bo za Po było gorzej ? to typowe odpowiedzi lepszego sortu

  • Ja też mam jednoosobową działalność z tym że ja nie liczyłem na obietnice. Jeżeli pytasz czy jesteśmy gorszym sortem to tak właśnie jesteśmy traktowani a barany które nic w życiu nie robiły samodzielnie nazwą nas jeszcze prywaciarzami. Rząd dąży do tego żeby zostały tylko korporacje i niewolnicy. Prywatny przedsiębiorca jest złem które trzeba usuną bo jest niezależny. Nie można jednak zrobić tego tak na miękko. Trzeba jeszcze przed upadkiem dać mu się zadłużyć gdy będzie starał się ratować a następnie ma się go w garści. Bez firmy i z długami – taki jest idealny przedsiębiorca da naszego żydowskiego rządu. Taka piękna sztuczka – weź kredyt a my ci zamkniemy działalność żebyś nie miał z czego spłacać.

 7. To poco macie re swoje zastane jednoosobowe działalności i biadicie jak to źle ? Skoro nie umiesz prowadzić to idź na etat !

 8. Tyle słońca w całym mieście, nie opodatkowałeś tego jeszcze, popatrz oooo popatrz, aby pomóc tym branżom należy bezzwłocznie usunąć komuchów od władzy,