Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Od dzisiaj przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć” (wideo)

Federacja Rosyjska, naruszając kontrakt jamalski, wstrzymała dostawy gazu do Polski. Nasz kraj obecnie jest niezależny od rosyjskiego gazu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd zrobi wszystko, żeby Polacy nie odczuli skutków tego w swoich budżetach bardziej niż do tej pory.

– Działanie Rosji pokazuje, jak skutecznie działamy na rzecz suwerennej Ukrainy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – To pokazuje także, jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać, aby obronić się przed szantażem gazowym ze strony Rosji.

Poszukiwanie nowych źródeł gazu

Od 2015 roku rząd poszukiwał nowych źródeł gazu. Udało nam się znacząco powiększyć produkcję krajową. Konsekwentnie powstawały nowe interkonektory: z Czechami i z Niemcami. Niedługo zostanie otwarty nowy z Litwą.

Jak przekazał premier,  zwiększyliśmy zdolność tłoczenia przez gazoport w Świnoujściu. W terminie zakończona zostanie budowa Gazociągu Bałtyckiego. Wszystkie te działania umożliwiły uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

– Pamiętamy już wcześniej pomruki tego szantażu, które miały miejsce w poprzednich latach – zwrócił uwagę szef polskiego rządu. – Dzisiaj Polska, jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej, z tych który polegać musiał na gazie rosyjskim, pokazuje swoją suwerenność.

Wsparcie dla gospodarstw domowych

Rząd podjął decyzję, aby do 2027 roku ceny gazu były regulowane. Dotyczy to: gospodarstw domowych, szpitali, szkół, samorządów. Jak przekazuje premier, dzięki skutecznym działaniom zapobiegawczym, nie grozi nam gwałtowny wystrzał cen gazu.

W ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej przyjęto także inne, korzystne rozwiązania. M.in. są to: zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze – od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.; obniżenie stawki VAT na gaz ziemny – od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. z 8% do 0%; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną – od 1 stycznia do 31 lipca 2022 r. z 23% na 5%.

(fot. wideo\źródło KPRM)

50 komentarzy

 1. Oczywiście nigdzie ani słowa o tym że dalej kupujemy ruski gaz tylko od niemiaszków z odpowiednią ekstra marżą. No ale putinflacja! TUSK! a za peło!

 2. No i gitara, sukces okrzyknięty, a za miesiąc lub dwa ceny w górę pójdą o 300% i wszystkim miny zrzedną.. Kraj nasz po prostu tonie jak dziurawy okręt z tektury i ludzie tego nie widzą.Smutne to ale prawdziwe.

  • jak to wyliczyłeś. skoro od ruskich gazu kilkanaście procent braliśmy??
   to za darmo tłoczyli że wychodziło na innych taniej czy jak??
   ciekawe mnie twój tok rozumowania. czy uważasz że ruskie sprzedawały załóżmy po 100 dolców, a inni sprzedają po 400 dolców. czy jak to wyliczyłeś. bo może marnujesz sie na tych internetach. Vateusz by moze posadkę miał. bo widzę że na bajkach się znasz

 3. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Pan Mateusz Morawiecki powiedział: „Od dzisiaj przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć” – a ja dalej nie wiem: wierzyć… nie wierzyć…
  Tyle już nakłamał…

  • no tak bo ropy już nie ciągną przecież XD już nic nie mamy z Rosji XD
   kłamać w zywe oczy i się uśmiechać to tylko Vatowiecki potrafi i tusk. ale to w sumie jedna banda była jak donek rządził, Vateusz jego główny doradca. „pisorki nie znajo”

 4. oj premierze premierze trochę się Pan spóźnił z odtrąbieniem sukcesu, ubiegł Pana Putin który zakręcenie gazu dla Polski i Bułgarii ogłosił dzień wcześniej……

 5. Tania propaganda dla elektoratu. Morawiecki chciał dalej kupować od ruskich gaz ale on nam go odcięli.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo