Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Znów chcą odwołać burmistrza Łęcznej. Tym razem poszło o stan dróg

W ubiegłym roku pomysłodawcom odwołania burmistrza Łęcznej nie udało się uzyskać wystarczającego poparcia. Podjęta została kolejna próba.

Przed kilkoma dniami ogłoszona została kolejna społeczna inicjatywa dotycząca odwołania burmistrza Łęcznej Leszka Włodarskiego. Stoi za nią pięć osób, wśród których jest trzech sołtysów podłęczyńskich miejscowości. Do komisarza wyborczego w Lublinie złożony został już wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

Akcja ma związek m.in. ze stanem dróg na terenie gminy. W ostatnim czasie w kilku miejscach ustawione zostały banery z hasłami „Jedziesz drogą wstydu gminy Łęczna. Przepraszamy – mieszkańcy”. Pomysłodawcą akcji jest sołtys Starej Wsi-Kolonii Artur Stec, który jak wskazuje, stanął za mieszkańcami, którzy mają już dosyć słuchania obietnic i czekania w nieskończoność utwardzenie drogi.

Burmistrzowi zarzucono również brak wizji rozwoju miasta, brak inwestycji czy marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Obecnie pomysłodawcy referendum czekają na decyzję komisarza w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie akcja zbierania podpisów. W dwa miesiące konieczne będzie uzyskanie poparcia 10 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Będzie to już druga próba usunięcia Leszka Włodarskiego ze stanowiska. W ubiegłym roku pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum również podpisało się pięć osób, zaś ich pełnomocnikiem był Hubert Znajomski. Wśród powodów, przemawiających za odwołaniem Leszka Włodarskiego wymieniano utratę zaufania społecznego, nieudzielenie mu przez Radę Miejską wotum zaufania w poprzednim roku, brak współpracy z Radą Miejską, ostentacyjne lekceważenie radnych i wywoływanie z nimi konfliktów, postępujące zadłużanie gminy, cykliczne podwyższanie podatków oraz lokalnych opłat, czy też brak współpracy z władzami powiatu.

Inicjatorom nie udało się jednak uzyskać poparcia wymaganych 1,8 tys. osób. Pod pomysłem podpisało się 1638 mieszkańców. Sam burmistrz tłumaczył, że był spokojny o całą sytuację, gdyż cała sprawa miała mieć związek z osobami, które nie mogły pogodzić się z porażką w wyborach. Podkreślał, iż zarzucano mu niespełnienie obietnic wyborczych, kiedy jego kadencja się jeszcze nie zakończyła. Jeżeli chodzi zaś o inwestycje, to zostały one rozłożonych jest na kilka lat.

(fot. UM Łęczna)

13 komentarzy

 1. Sobowtór Johna Travolty 😀

 2. Świetny pomysł! Odwołajmy wszystkich prezydentów miast za to! A co! Łącznie z tym głównym za snan dróg! Podoba mi się!

 3. Ten Burmistrz nic nie robi oprócz dbania o swoich przy korycie a dla mieszkańców ciągłe podwyżki opłat. Rozpacz i nędza ze wstydu sam powinien się usunąć… ale gdzie taką kasę dostanie.

 4. Niektóre drogi w powiecie łęczyńskim to chyba od czasów towarzysza Gierka nie były remontowane więc proponuję odwołać wszystkich burmistrzów od czasów PRL i zwrócenie wszystkich pieniędzy które zarobili. Idąc tym tokiem myślenia…

 5. Tego burmistrza czepiają się cały czas a przecież poprzednik siedział kilka kadencji i też niewiele zrobił ,te drogi są takie same od 40 lat .

  • A o które to ci drogi chodzi , pewnie te krajowe na terenie powiatu a tu akurat burmistrz nie ma zadużo do gadania a raczej GDDKiA, a jeżeli mówimy o drogach gminnych za które burmistrz odpowiada to nie jest aż tak źle

 6. No chyba takich drog jak w Kamionce (miasto) to napewno nie ma!!!! Drogi wolaja o pomste do nieba!

 7. I bardzo DOBRZE….ile można słuchać obiecanek…

 8. Zapraszam na droge gmina. Wstyd ale jaki gospodaz to widac po posesji!

 9. W referendum będzie postawione pytanie o następującej treści:
  „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Burmistrza Miasta Łęczna Leszka Włodarskiego przed upływem kadencji”

  UZASADNIENIE
  Powodem zainicjowania procedury referendum lokalnego jest:

  -niezadowolenie mieszkańców z realizacji uchwalanych budżetów;
  -brak kluczowych inwestycji dla mieszkańców gminy m. in. infrastruktura lokalna;
  -zapytania ofertowe są często kierowane do tych samych firm, co może świadczyć o braku uczciwej konkurencji oraz przyczyniać się do zakupu towarów i usług po zawyżonych cenach;
  -próby przeprowadzenia zmian w łęczyńskiej oświacie niekorzystne dla uczniów i generujące wysokie koszy;
  -brak wotum zaufania od Rady Miejskiej drugi rok z rzędu;
  -brak wizji rozwoju miasta i gminy Łęczna;
  -brak odpowiedniego nadzoru nad ekonomicznym wydatkowaniem środków z budżetu gminy np. zakup kruszywa po zawyżonych cenach;
  -późna realizacja inwestycji gminnych, funduszy sołeckich i osiedlowych;
  -niewykorzystywanie gminnego sprzętu komunalnego tylko korzystanie z usług firm zewnętrznych co generuje wyższe koszty;
  -brak odpowiedniego nadzoru nad pracą Urzędu;
  W naszej opinii powyższe nieudolne działania Pana Leszka Włodarskiego doprowadziły do odpływu mieszkańców do gmin ościennych, w skali kraju jesteśmy na 18. miejscu najszybciej wyludniających się miast, a co za tym idzie, systematycznym zmniejszaniem budżetu gminy.
  Niekompetencje w działaniu Pana Burmistrza można też argumentować tym, że w ostatnim czasie gmina przeprowadzała projekt dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych dla odbiorców indywidualnych. Przez zaniedbania ze strony urzędników projekt nie został zrealizowany, a mieszkańcy ponieśli koszty wykonania projektów instalacji.
  Realizacja zakupów i inwestycji budzi spore wątpliwości. Odyńce kultury, 10 figurek za 16 tyś. złotych, zakup 14 donic na kwiaty za 20 tyś. złotych, Zakątek Relaksu, budowa i remonty dróg gminnych w nieodpowiedni sposób to w naszych oczach nieekonomiczne wydatkowanie publicznych pieniędzy.
  Brak publicznego żłobka jak również nieprzeprowadzanie generalnych remontów oraz rozbudowy przedszkoli utrudnia dostęp dzieci do publicznej oświaty.
  Podpisanie niekorzystnych umów na odśnieżanie spowodowało paraliż gminy oraz spore utrudnienia dla mieszkańców w dojazdach m. in. do pracy, lekarza.
  To tylko niektóre zarzuty wobec Burmistrza Leszka Włodarskiego. Nie takich zmian spodziewali się mieszkańcy, którzy w ostatnich wyborach samorządowych obdarzyli zaufaniem i oddali swój głos na Pana Leszka Włodarskiego. Łęczynianie nie widzą w osobie Burmistrza reprezentanta interesów społeczności i pragną zmiany na tym stanowisku, aby problemy gminy były dostrzegane, a postulaty mieszkańców realizowane, aby obietnice były dotrzymywane. Mamy pewność, że zmiana na stanowisku burmistrza posłuży mieszkańcom i zapewni dopilnowanie interesów społeczności, a nie garstki osób skupionych wokół Pana Włodarskiego.

 10. Tak na poważnie to w tej Łęcznej coś się dzieje? XD Jakieś inwestycje, rewitalizacje, cokolwiek? XDD

Z kraju