Maseczki w zakładach pracy. Nowe rozporządzenie nałożyło obowiązek zasłaniania ust i nosa

Od minionej soboty, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, noszenie maseczki w zakładach pracy jest obowiązkowe. Co więcej, obowiązek ten jest niezależny od zasad zachowania dystansu pomiędzy współpracownikami.

W minioną sobotę weszły w życie przepisy nakładające na pracowników noszenie maseczek w pomieszczeniach, w których znajduje się więcej niż jedna osoba. Rozporządzenie nie przewiduje w tej kwestii wyjątków.

Oznacza to, że w zakładach pracy należy zakrywać usta i nos tak w pokoju, gdzie znajdują się co najmniej dwie osoby, jak i na terenie zakładowej kuchni czy stołówki.

Zapisy regulujące te zasady znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 listopada ws. ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem epidemii. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy obowiązuje do dnia 27 grudnia 2020 r.

Zapis w rozporządzeniu, cytujemy jego fragment:

§ 25. Obowiązek zakrywania ust i nosa
1. Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110,284, 568, 695, 1087 i 1517), ust i nosa: w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Do tej pory obowiązek zakładania maseczki był w przypadku obsługi klientów lub interesantów. Pozostałe zaś osoby w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych nie musiały zasłaniać ust i nosa.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

31 komentarzy

 1. A od kiedy rozporządzenie ma coś nakazywać? To są jedynie zalecenia albo rekomendacje które mozna miec głęboko wiqdomo gdzie…

 2. Ten Niedzielski to jeszcze bardziej oderwany od rzeczywistości koronaszur od Szumiego. Szumi chociaż uczciwie kradł i czasem przypadkowo mówił to co myśli a nie to co mu napisali na karteczce. Ciekawe swoją drogą, kto będzie egzekwował te przepisy. Sanepid? Przecież oni mają za mało godzin w ciągu doby już w tej chwili. Inspekcja pracy? Powodzenia, chyba musieliby zatrudnić dodatkowo ze 100 inspektorów, żeby całymi dniami łazili po zakładach pracy i biurach. Policja? Przecież oni całymi kawalkadami są wywożeni do Warszawy na protesty lewicowych zadymiar, nawet z suszarką nie ma komu postać, co dopiero krążyć po biurach niczym ministerialna milicja.

 3. Szykujcie się na więcej...

  Chcą wprowadzić totalitaryzm pseudo rozporządzeniami.
  Tymczasem, te szmaty – dla zmylenia nazywane maseczkami – są po prostu SZKODLIWE! Chronią przed muchą, komarem, bąkiem (ale juz nie tym z de). To wylęgarnia bakterii i grzyba, w dodatku blokuje oddech swieżym powietrzem – szkodliwie w kolo wdychasz wydalany CO2.

  Lokalne marionetki skrupulatnie wykonują polecnia globalistycnzej mafii totalitaryzmu NWO. Sprowadzą nas do roli niwolnika, nie posiadającego NIC. Poogladajcie sobie wystąpienia np. Szwaba z Davos, World Economic Forum WEF. To ich komunistyczna nowo-mowa, epicentrum spotkań.

 4. Kowidianin z foliową czapeczką

  Śmieszne jest to, że na początku pandemii były głosy o teoriach spiskowych, że wszyscy będą zaszczepieni…a teraz są szczepionki. A takich ludzi nazywali płaskoziemcami i foliowymi czapkami. Czaicie..śmieszne. Kowidianie..

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie