Egipsko-polski gang narkotykowy rozbity. W zatrzymaniach członków grupy wzięli udział policjanci z Lublina (wideo, zdjęcia)

W trakcie policyjnej akcji wymierzonej w gang narkotykowy zatrzymano w kraju 8 osób i zabezpieczono ponad 15 kilogramów środków odurzających i psychotropowych. W Wielkiej Brytanii zatrzymano dziewiątą osobę, mężczyznę poszukiwanego na podstawie ENA.

Do zatrzymań członków grupy przestępczej doszło jakiś czas temu, ale dopiero teraz policja mogła poinformować o całej sprawie. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej prowadzone jest przez policjantów z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Trzon rozbitej grupy przestępczej stanowili obywatele Egiptu, legalnie przebywający na terenie Polski, którzy współpracowali z mieszkańcami Krakowa i Podhala. Terenem ich działania było województwo małopolskie.

Policjanci CBŚP wspierani przez kontrterrorystów z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa, Kielc, Lublina i Rzeszowa w lipcu 2020 roku zatrzymali 8 osób. W przeszukaniach uczestniczyli także przewodnicy z psami służbowymi z KMP w Krakowie. O sprawie tej policjanci informują dopiero teraz, ponieważ poszukiwany kolejny podejrzany został aktualnie zatrzymany w Edynburgu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Policjanci w trakcie działań na terenie woj. małopolskiego zabezpieczyli 2,5 kg narkotyków syntetycznych, w tym mefedronu i 4-CMC, blisko 10 kilogramów marihuany i ponad 3 kilogramy haszyszu. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to około 400 tys. zł. Zabezpieczono też mienie podejrzanych o wartości przekraczającej 590 tysięcy złotych. Ponadto w mieszkaniu u jednego z podejrzanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli broń palną.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednemu z podejrzanych przedstawiono także zarzuty o charakterze korupcyjnym związane z umożliwieniem przeprowadzenia przeglądu rejestracyjnego pojazdu bez jego faktycznego badania. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Krakowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego wobec 6 podejrzanych.

Zaangażowanie i współpraca policjantów prowadzących sprawę z „łowcami cieni” i oficerami łącznikowymi polskiej Policji w Wielkiej Brytanii, doprowadziła do zatrzymania w Edynburgu obywatela Egiptu, który był ścigany ENA. Obecnie mężczyzna oczekuje na przetransportowanie do Polski.

(fot. CBŚP)

5 komentarzy

  1. Gdyby nie było kupców nie byłoby sprzedających. Pieniążki niech zasilą dom dziecka.

    • Brawo dla policji, trzeba tępić takich ludzi ze społeczeństwa, do roboty by się wzięli a nie kombinowali z opieką i alimentami na dziecko.

  2. Kurcze, ale akcja. Forsa, narkotyki, telefony i na czele gangu diagnosta który podbił na lewo przegląd. Dobrą miał przykrywkę.

  3. Dobra robota, solidnie, nawet montaż bardzo w porządku.

  4. kibole z maczetami handlują narkotykami

    Konkurencja z podrabianymi narkotykami zaciera ręce. Koks podrożeje przykra wiadomość dla ćpunów

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk
V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS
GÓRKI I DOLINY „festiwal” przyrody Lublina 2022
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi