Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

„Masa” miał załatwiać pracę w policji oraz dać dwie tony pelletu jako łapówkę. Świadek koronny usłyszał szereg zarzutów

Najsłynniejszy w Polsce świadek koronny ma trafić do aresztu. Lubelska prokuratura przedstawiła mu szereg zarzutów dotyczących przestępstw, które zostały popełnione w latach 2012-2014. Wraz z nim zarzuty usłyszał jego syn a także pozostali zatrzymani.

Zakończyły się przesłuchania osób zatrzymanych do sprawy wyłudzeń kredytów i korupcji. Wśród nich jest najsłynniejszy polski świadek koronny 57-letni Jarosław Ł. ps. „Masa” a także jego syn. Do tego naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz urzędnik łódzkiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego, a także dwie inne osoby nie pełniące żadnych funkcji publicznych. Dzisiaj zatrzymani w wydziale zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie usłyszeli zarzuty.

Jarosławowi Ł. ps. Masa, który jest podejrzany o popełnienie szeregu oszustw, przedstawiono łącznie 8 zarzutów. Pierwszy z nich dotyczy wyłudzenia za pomocą nierzetelnych dokumentów kredytów i pożyczek na łączną kwotę 668 515,51 zł. Miało to miejsce między 8 sierpnia a 30 września 2012 roku w ośmiu bankach w Warszawie, Łodzi oraz innych miejscowościach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Dodatkowo od 3 czerwca 2014 r. do 1 lipca 2015 r. w Łodzi oraz na terenie woj. łódzkiego wielokrotnie udzielał korzyści majątkowych Zbigniewowi G., pełniącemu funkcję Naczelnika Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Łapówkami były środki anaboliczne oraz dwie tony pelletu o wartości blisko 1,5 tys. zł.

Kolejną łapówkę Masa wręczył Grzegorzowi S., urzędnikowi II Urzędu Celnego w Łodzi. Wobec syna Masy toczyło się bowiem postępowanie dotyczące uszczuplenia podatku akcyzowego z tytułu sprowadzenia samochodu marki Audi Q5. Zarzut w tej sprawie usłyszeli również Mariusz Ł. i Wojciech Z. Jarosławowi Ł. zarzucono również, że dwukrotnie – 30 grudnia 2014 r. oraz 19 maja 2016 roku – złożył fałszywe zeznania w sprawie o wykroczenie drogowe, zarówno w Komendzie Policji w Łodzi, jak też przez Sądem Rejonowym w Łodzi. Co więcej, Masa powoływał się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i miał pośredniczyć w załatwieniu sprawy naboru do służby w Policji. Miał też oszukać właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji nie otrzymał obiecanego wynagrodzenia w kwocie 160 tys. zł.

Pozostali zatrzymani także usłyszeli liczne zarzuty. Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych: Jarosława Ł. ps. Masa oraz Zbigniewa G. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Jak zapewniają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy a więc niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

(fot. lublin112, TVP Lublin)
2018-05-17 18:46:22

16 komentarzy

  1. Łęcki się toto tera zowie

Z kraju

Sport