Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Marihuana medyczna – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że marihuana medyczna może pomóc w leczeniu wielu chorób i dolegliwości? Jeśli nie, to warto poznać jej działanie na organizm oraz zalety stosowania.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa marihuana medyczna na organizm, jakie choroby można nią leczyć oraz jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne jej stosowania. 

Jak działa marihuana medyczna na organizm?

Marihuana medyczna to roślina zawierająca kannabinoidy, które wpływają na organizm poprzez oddziaływanie na układ endokannabinoidowy regulujący wiele procesów fizjologicznych w ciele człowieka. 

Kannabinoidy wpływają głównie na receptory CB1 i CB2, które znajdują się w różnych częściach organizmu. Receptory CB1 głównie w mózgu, dlatego wpływają na funkcje takie jak pamięć, koordynacja ruchowa, apetyt i nastrój. Natomiast receptory CB2 zlokalizowane są przede wszystkim w układzie odpornościowym i wpływają na procesy zapalne oraz ból. 

Kannabinoidy mogą również wpływać na poziom dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucia nagrody i przyjemności. Dlatego też marihuana medyczna może być stosowana jako lek przeciwbólowy lub przeciwdepresyjny. 

Jakie choroby i dolegliwości można leczyć marihuaną medyczną?

Marihuana medyczna to roślina, która może pomóc w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Badania potwierdzają jej skuteczność w łagodzeniu objawów takich jak ból, nudności czy stany lękowe. 

Ponadto marihuana medyczna jest szczególnie polecana dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Do najczęstszych chorób wykorzystujących właściwości medycznej marihuany należy m.in.:

  • padaczka, 
  • choroba Alzheimera, 
  • choroba Parkinsona, 
  • fibromialgia,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Zalety stosowania marihuany medycznej

Jedną z największych zalet stosowania marihuany leczniczej jak np. tutaj https://medicante.com/pl/terapia-specjalistyczna/marihuana-lecznicza/ jest jej naturalność. W przeciwieństwie do innych leków, marihuana nie zawiera sztucznych substancji chemicznych, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm. 

Kolejną zaletą stosowania marihuany medycznej jest jej wszechstronność. Marihuana może być stosowana od bólu neuropatycznego, przez stwardnienie rozsiane, aż do nowotworów.

Marihuana medyczna może również pomóc w redukcji uzależnień od innych substancji psychoaktywnych. Badania wykazały, że osoby uzależnione od alkoholu lub opioidów mogą skorzystać z terapii opartej na marihuanie medycznej. Dzięki temu mają większe szanse na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania marihuany medycznej

Mimo że, marihuana medyczna może przynieść ulgę w leczeniu wielu chorób, to nie jest ona odpowiednia dla każdego pacjenta. Przede wszystkim powinny jej unikać osoby z chorobami serca oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Ponadto należy pamiętać o możliwych skutkach ubocznych po zażyciu marihuany medycznej. Mogą one obejmować problemy z pamięcią krótkotrwałą, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz uczucie dezorientacji. Jednak są one krótkie i ustępują w ciągu 1-2 godzin. 

Porównanie marihuany medycznej z innymi sposobami leczenia

W porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia, marihuana medyczna oferuje wiele korzyści. Po pierwsze nie powoduje ona tak silnych skutków ubocznych jak nudności, wymioty czy utrata apetytu. 

Po drugie, jest to naturalny produkt roślinny, który może być uprawiany bez użycia sztucznych środków chemicznych. Co więcej, działa szybciej i skuteczniej niż niektóre tradycyjne metody leczenia.

Jednak należy pamiętać o tym, że marihuana medyczna nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta i każdej choroby. Niektóre schorzenia wymagają bardziej zaawansowanych metod leczenia czy zabiegów operacyjnych, dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tej metody leczenia.