Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ma ponad 70 lat, rośnie na pasie zieleni i walczy o tytuł Drzewa Roku 2021

W 2015 roku zwyciężył Dąb Bolko z Hniszowa, w 2018 roku nie miał sobie równych rosnący na rynku w Krasnymstawie klon, w tym roku szansę na wygraną ma dąb z Lublina. Można już oddawać swoje głosy.

W pasie zieleni dzielącym ruchliwe jezdnie ulicy Bohaterów Monte Cassino rośnie drzewo. Każdego dnia mijają je tysiące osób, jednak mało kto zwraca na nie uwagę. Tymczasem liczący sobie ponad 74 lata dąb szypułkowy reprezentuje Lublin w tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku 2021.

W organizowanym przez Klub Gaja konkursie nie chodzi o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego. Ma to być drzewo, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej może poszczycić się wyjątkową historią.

Celem konkursu jest z kolei zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w Polsce.

Lubelski dąb rośnie na terenie należącym kiedyś do rodziny Lucjana Ważnego. To on po powrocie z wojny w 1946 r. zasadził owe drzewo przed domem swoich rodziców. Dąb jest też przykładem drzewa zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy. Obecnie ma on 16 m wysokości i 186 cm obwodu pnia.

– Po raz pierwszy w finale konkursu znalazło się lubelskie drzewo. Wykorzystajmy tę szansę, zwłaszcza, że dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino jest nie tylko zdrowym i pięknym okazem przyrody, ale też świadkiem historii Lublina. Ubiegłorocznemu zwycięzcy konkursu wystarczyło niewiele ponad 15 tysięcy głosów, by zdobyć tytuł Drzewa Roku 2020. Wierzę, że naszych mieszkańców stać na wiele więcej. Podejmijmy wyzwanie i zagłosujmy na swoje drzewo! – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Dąb z ul. Bohaterów Monte Cassino do konkursu został zgłoszony właśnie przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Co ważne, niebawem stanie się on pomnikiem przyrody. Miasto jest właśnie w trakcie ustanowienia niezbędnych procedur. W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina. Fakt ten został upamiętniony okazałym kamieniem-samotnikiem.

Głosowanie już się rozpoczęło TUTAJ. Jest więc szansa, aby po raz kolejny zwyciężyło drzewo z naszego regionu. W 2018 roku nie miał sobie równych rosnący na rynku w Krasnymstawie klon. Prowadził od samego początku i ostatecznie zwyciężył w konkursie. Z kolei w 2015 roku najwięcej głosów zdobył Dąb Bolko z Hniszowa.

Ma ponad 70 lat, rośnie na pasie zieleni i walczy o tytuł Drzewa Roku 2021

Ma ponad 70 lat, rośnie na pasie zieleni i walczy o tytuł Drzewa Roku 2021

(fot. UM Lublin)

22 komentarze

  1. Piękne, zawsze podziwiam jak stoję na czerwonym w kierunku Al. Kraśnickich.