Łukasz Szumowski: „Przygotowujemy się, że w tym tygodniu liczba zakażonych może wzrosnąć do czterocyfrowego wyniku”

Podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że służby sanitarne i medyczne przygotowują się na znaczny wzrost liczby osób zakażonych. Można ona osiągnąć w tym tygodniu wynik czterocyfrowy.

Na poniedziałkowym przedpołudniowym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia poinformował, że dziś sieć szpitali jednoimiennych zostanie zaopatrzona w sprzęt ochrony osobistej. Dla każdej placówki ma trafić 1000 sztuk kombinezonów i 1000 sztuk maseczek, a także, gogle, które można sterylizować.

– Działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa. Polacy zachowują się odpowiedzialnie, przestrzegają zasad kwarantanny, to jest budujące. Mamy 150 osób zakażonych koronawirusem. Przygotowujemy się, że w tym tygodniu liczba ta może wzrosnąć do czterocyfrowego wyniku – powiedział Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia poinformował również, że zwiększa się liczba laboratoriów wykonujący testy na koronawirusa. Będzie łącznie 19 laboratoriów przeprowadzających testy na koronawirusa. To da możliwość wykonywania do ok. 3 tys. badań na dobę.

– W momencie, gdy Polska wchodzi już w etap transmisji poziomej, jeszcze nie tak dramatycznie wyrażonej jak gdzie indziej, ale na pewno już mamy transmisję poziomą wirusa w Polsce, wtedy tak naprawdę większość pacjentów, która się zgłosi z objawami będzie miała wykonywane testy – powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski dodaj, że testy wykonywane są również w domach w kwarantannie. Do osób tych dociera ponad 70 karetek, które pobierają wymazy od pacjentów w miejscach, gdzie oni przebywają. Minister wyjaśniał, że w kwarantannie przebywają osoby zdrowe. Tym się różni kwarantanna od izolacji, że izolacja jest pacjenta chorego, kwarantanna jest pacjenta zdrowego, ale co do którego chcemy się upewnić, że jest zdrowy.

Do tej pory wykonano w kraju pomiędzy 7 a 8 tys. testów. Łukasz Szumowski podziękował Polakom, za odpowiedzialność i przebywanie w miejscach kwarantanny. Minister przekazał także podziękowania dla personelu medycznego działającego na pierwszej linii oraz za akcję #zostańwdomu.

(fot. MZ)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Tym na Zalewie zemborzyckim tez????

 2. Zeby tylko tym takze innym potencjalnym nosicielom

 3. To jasne jak gwiazda polarna że przybędzie , przecieź robią wszystko by ściągnąć tych ze zmywaka .
  Znam jedną co w raichu tyłki podciera , ale tu się szwęnda po lekarzach , bo tam jest za drogo.

 4. Nie uważacie, że dziwne jest to, że bach po posiedzeniu Sejmu, gdzie została przyjęta ustawa o koronawirusie, następnego dnia rano mamy w Polsce pierwszy przypadek? A teraz bach, otworzyli sieć szpitali jednoimiennych i nagle liczba osób zakażonych ma być czterocyfrowa? Przecież to oczywiste, że już teraz ponad 1000 ludzi jest chorych, tylko nasz idiotyczny rząd to wszystko ukrywa, aby na bieżąco się wybielać ze swojej niekompetencji. Kolejna rzecz – 40000 testów?!?!? Co to jest? Waciki? I uprzedzając hejtujące komentarze, że pewnie sam mam koronawirusa i jestem za Platformą, uprzedzam, nie mam i nie jestem. Dziękuję.

  • Powinieneś mieć nick „onanista”. Dziękuję.

  • Realista, też jestem realistą i Cię w pełni popieram.Mało tego posiadam pewną wiedzę,którą po łebkach w skrócie się podzieliłam na forum wczoraj.Zostałem za to słownie zdeptany.

 5. pielęgniarki, które nagle pochorowały się i wzięły zwolnienia lub urlopy, powinny zostać bezwzględnie zdegradowane do poziomu salowej wraz z uposażeniem. Lekarze rezydenci, którzy nagle źle się poczuli i muszą się leczyć, powinni zostać rozliczeni z kosztów studiów i rezydencji w szpitalu, który opuścili i zdegradowani do tytułu maturzysty. Jeśli się nie podoba to z buta do UK, albo Rzeszyi niech nikomu nie grożą.

  • akurat się zgodzę, jak strajkowały to krzyczały, że bez nich swiat nie istnieje i że to dzieki im poswieceniu szpitale pracują a ludzie zdrowieją a teraz/ a teraz panie pielegniarki uciekly bardzo licznie na zwolnienia i opieki nad dziecmi ale oczywiscie wg nich to wcale nie prawda- one musza zająć się dziećmi i tak dalej- ciekawe tylko ze jak byl strajk nauczycieli to jakos taki wysyp opiek nie nastąpił- wstyd piguły, wstyd, ale spokojnie, starosta mowil ze bedzie to zapamietane jak nastepny, razem wyciagną reke po pieniadze, wstyd wstyd wstyd!!!!!!!!!! reszta trwa na stanowiskach

 6. patogen ,na szczęscie twoje chore pomysly nikogo nie interesują .Zajmij się sobą .

 7. Czterocyfrowy wynik to my już dawno mamy tylko rząd piepszy głupoty i się dowartościowane jak to on dziala banda oszolomow

 8. Lekarze to banda oszustów jak po kasę to tłumy. Jak leczyć to jednostki znaleźć artykuł i do więzienia za bezpodstawne branie świadczeń od państwa dla tego bydła co strajkowali za kasę niby ludziom pomagają na urlopie wstyd!!!!!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej