Ludzkie szczątki znalezione koło kościoła zostaną ponownie pochowane (zdjęcia, wideo)

Wszystko wskazuje na to, że odkryte w trakcie prac ziemnych kości stanowią pozostałości po pochówkach związanych z dawnym cmentarzem przykościelnym. Przeprowadzone tam mają zostać dodatkowe badania archeologiczne.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili czynności na przykościelnym terenie w podlubelskim Dysie, gdzie natrafiono na ludzkie szczątki. Jak już informowaliśmy, przy budynku kościoła pw. Jana Chrzciciela znajdowały się porozrzucane zarówno drobne fragmenty kości, jak też duże elementy szkieletu. Znajdowała się tam również część czaszki.

Jak się okazało, prowadzone tam były prace ziemne związane z awarią wodociągu. Po północnej stronie prezbiterium kościoła został wykonany wykop wzdłuż istniejącego przyłącza wody w celu lokalizacji i usunięcia awarii. Wówczas koparka wraz z ziemią wykopała ludzkie szczątki.

– Kościół w Dysie wraz z otoczeniem jest objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków. Obiekt ten wzniesiony został w drugiej połowie XVI w. najprawdopodobniej w miejscu starszej drewnianej świątyni. Pierwsza wzmianka historyczna o kościele w Dysie pochodzi z 1381 r., wówczas to „Gabriel z Górki dziedzic Dysa uposaża miejscowy kościół”. Odkryte kości stanowią pozostałości po pochówkach związanych z dawnym cmentarzem przykościelnym – wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Wśród szczątków natrafiono m.in. na fragmenty kości długich, miednicy oraz łopatki. Wydano też decyzję, że niezbędne jest przeprowadzenie badań archeologicznych, w celu wydobycia szczątków i ewentualnych zabytków ruchomych i zadokumentowania profili ziemnych. Pomoże to również ustalić, czy i w jakim stopniu mogło dojść do zniszczenia lub uszkodzenia zabytku podczas robót ziemnych przy usuwaniu awarii wodociągu.

Jak dodaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wszystkie znalezione przy kościele szczątki kostne zostaną poddane badaniom archeologicznym. Następnie, do przeprowadzeniu ewentualnych analiz specjalistycznych zostaną ponownie pochowane na cmentarzu parafialnym w Dysie. Obecnie miejsce to zostało zabezpieczone.

(fot. nadesłane, LWKZ)

1 komentarz

 1. I zdecydowana wiekszosć tu komentujących doskonale o tym wiedziała ….ale przecież ludzie musza mieć robotę ,urochomiono wiec odpowiednie służby i procedury w końcu za coś biorą pieniądze

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja