Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie uruchomiono system samochodów miejskich. Wynajmuje się je podobnie jak rowery

Już nie tylko miejskie rowery mogą wypożyczać na ulicach mieszkańcy Lublina. Właśnie ruszył system miejskich samochodów, które są do dyspozycji wszystkich chętnych przez 24 godziny na dobę.

W Lublinie, w drugim po Krakowie mieście w Polsce, ruszył system carsharingu. Choć już od wielu miesięcy Warszawa i Wrocław czynią starania do uruchomienia takiej usługi, to właśnie niedawno Kraków a teraz Lublin wprowadziły miejskie wypożyczalnie samochodów. W obu przypadkach są to inicjatywy firm prywatnych, które w całości sfinansowały przedsięwzięcie bez udziału środków pochodzących z miejskiej kasy. Usługa praktycznie niewiele różni się od systemu rowerów miejskich, który stał się w Lublinie bardzo popularny. Tylko zamiast dwóch kółek wypożycza się cztery.

Pierwsze dwa auta już można dostrzec na ulicach Lublina. Jedno z nich zaparkowało we wtorek przy Galerii Gala, drugie na parkingu Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy. Oba to nowe Ople Corsa posiadające charakterystyczne oznakowanie. Niebawem na ulicach pojawią się kolejne samochody. Podobnie jak w przypadku rowerów, aby wypożyczyć auto należy się najpierw zarejestrować w systemie. Rejestracja jest bardzo prosta, wymaga wypełnienia formularza oraz zrobienia kopii prawa jazdy. Po zweryfikowaniu danych, konto w przeciągu 24 godzin zostaje aktywowane. Osobę wynajmującą pojazd nie interesują koszty paliwa, ubezpieczenia, mycia czy też kwestie techniczne. Ponosi tylko opłatę za użytkowanie auta, która wynosi złotówkę za minutę jazdy.

Przejechanie z domu do pracy kosztuje więc około kilkunastu złotych. Jest to taniej niż taksówką, a w przypadku kilku osób podróżujących jednocześnie, porównywalne z ceną biletów komunikacji miejskiej. Jest to też doskonała alternatywa dla osób, które po zrobieniu zakupów mogą komfortowo wrócić do domu. Z samochodów można korzystać kiedy się tylko chce i wynajmować je na dowolny czas. Można się nimi wybrać także za miasto, należy jednak pamiętać, że auto koniecznie musi zostać zwrócone na terenie Lublina.

Aby dokonać rezerwacji pojazdu wystarczy wejść na stronę www.lubelskisamochod.eu, otworzyć mapę, na której oznaczone są miejsca postoju aut. Po podejściu do tego znajdującego się najbliżej, w aucie zostaną automatycznie otworzone drzwi. Kluczyki znajdują się w środku, wystarczy uruchomić silnik i można ruszać. Co ważne, opłaty za parkowanie w miejskiej strefie płatnego parkowania są wliczone w stawki za korzystanie z samochodów. Tego typu usługa od lat funkcjonuje w wielu krajach zachodniej Europy i jest bardzo popularna wśród użytkowników. W Krakowie po kilkunastu dniach od uruchomienia usługi w systemie zarejestrowało się około 700 użytkowników a zrealizowanych zostało ponad 600 wypożyczeń.

W Lublinie uruchomiono system samochodów miejskich. Wynajmuje się je podobnie jak rowery
W Lublinie uruchomiono system samochodów miejskich. Wynajmuje się je podobnie jak rowery
W Lublinie uruchomiono system samochodów miejskich. Wynajmuje się je podobnie jak rowery

(fot. lublin112)
2016-10-18 19:40:47

53 komentarze

  1. Troche drogo ;/ wystarcza korki i portfel pusty. Moja dziewczyna jest z Poznania i jak jezdzimy do jej rodzicow to wypozyczamy auto z fatcar.pl tam sie placi za dobe i jesli wypozyczysz na wiecej dni to placisz mniej. Auta nowe, serwisowane, fajny komfort jazdy i nie wychodzi drogo.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo