Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin znów stanie się planem filmowym. Tym razem na terenie miasta będą kręcić serial kostiumowy

Ruszyły zdjęcia do nowej produkcji TVP. Na razie ekipa pracuje w Łodzi, jednak we wrześniu przeniesie się do Lublina. Akcja serialu rozgrywa się również w naszym regionie.

Na początku kwietnia rozpoczęły się zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej pt. „Matylda”. Tym razem jest to konstiumowa produkcja, którą reżyseruje Krzysztof Lang. Akcja serialu rozgrywa się na Lubelszczyźnie kilkanaście lat po powstaniu styczniowym. Tytułową bohaterką jest niespełna osiemnastoletnia Matylda Bilińska, córka zamożnego ziemianina, który po powstaniu został zesłany na Sybir.

Jak wskazują producenci, Matylda to niespokojna dusza, osoba niezwykle ciekawa świata, której nie wystarczają nauki wpajane dziewczętom na pensji. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na podlubelskiej wsi. Po opuszczeniu miasta, to właśnie tam przeżyje pierwszą miłość, odkryje prawdę o swoich najbliższych i nauczy się żyć na własnych warunkach. Przede wszystkim jednak stanie oko w oko ze śmiertelnym wrogiem.

Serial przedstawia szeroki wachlarz uczuć, ale też cały przekrój XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego. Nowa produkcja ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Obecnie zdjęcia realizowane są w Łodzi, jednak po wakacjach ekipa filmowa zawita do Lublina. Zdjęcia będą realizowane na Rynku, w Śródmieściu oraz w budynku Polskiej Akademii Narodowej. Produkcję organizacyjnie wspiera Lubelski Fundusz Filmowy. Emisja przewidziana jest na przyszły rok.

(fot. Waldemar Kompała TVP/UM Lublin)

11 komentarzy

 1. Jastrząb skurczywyk

  Każdy może

 2. spoko sama prawda lublin juz nie wyuglada jakby sie dopiero wojna 2 skonczyla tylko jak 19 wieczna zabita dechami prowincja hahaha

  • Nazwy własne jak np. Lublin piszemy z dużej litery. Składnia zdania naciągany mierny.
   Jeśli Lublin źle WYUGLADA ( ciężko to nawet przeliterować ) to zawsze możesz wrócić do siebie na wieś w której dopiero SKONCZYLA się epoka kamienia łupanego. Ciekawe czy jesteś w stanie 19 napisać słownie bez użycia wujka Google ? Podejrzewam, że byłby problem. Nie mówiąc już o liczbie 50.

   • i kto tu jest głupi, ten co popełnia literówkę, czy ten co potrafi to przeczytać, a jedyne co to umie wytknąć błąd w pisowni, oraz napisać o wyjeździe na wieś, z tym że tacy jak ty wyborcy jedynej słusznej partii z miast wyjeżdżają na wieś, i potem dzwonią na psiarskich bo o 22 w strefie wiejskiej mu traktor chodzi.
    na wsiach mówi się na takich miejskie buractwo, ale to trochę obraża buraki bo przynajmniej z nich jest cukier, a z miejskich buraków same problemy.

   • To nic trudnego: „piendziesiot” :)))

  • Ale do tyry tu przyjeżdżasz co rano korkując ulice z pod lubelskiej wsi?

 3. No tak kolejny szmelc rodem z TVP

 4. kolejny polski syf

 5. a kot z Żoliborza też zagra ?

 6. Juz wiadomo na co ide te miliardy..

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo