Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa trasy S12 będzie miała szerszy zakres. Powstaną również drogi dojazdowe do przejścia granicznego

Lubelski Urząd Wojewódzki dołoży się do budowy drogi ekspresowej S12. Sfinansuje realizację dróg dojazdowych do obsługi przejścia w Dorohusku oraz planowanego terminala w Okopach.

W środę Wojewoda Lubelski Lech Sprawka i p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski podpisali porozumienie dotyczące rozszerzenia budowy drogi ekspresowej S12 o kolejne zadanie. Chodzi o planowany odcinek trasy od Chełma do granicy z Ukrainą, w ramach którego zbudowane zostaną również drogi dojazdowe do obsługi przejścia w Dorohusku.

Porozumienie obejmuje zaprojektowane i budowę ok. 2,5 km dróg do obsługi drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku oraz do planowego Terminala Samochodowego, jaki powstanie w Okopach. Wstępny koszt dodatkowego zadania został oszacowany na ponad 90 mln zł. Kwota ta obejmuje również środki potrzebne na wykup gruntów pod przyszłe drogi. Całość sfinansuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Jak wskazują plany, inwestycja będzie realizowana w latach 2024-2027.

Trasa między Piaskami a przejściem granicznym w Dorohusku będzie kolejną drogą ekspresową w naszym regionie. Ma mieć ok. 75 km długości. Obecnie najbardziej zaawansowane przygotowania dotyczą odcinka będącego obwodnicą Chełma. Wykonawca zakończył już projektowanie, obecnie oczekuje na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskanie rozpocznie prace w terenie. W przypadku odcinków Piaski – Dorohucza oraz Chełm – Dorohusk wybrano zaś wykonawców, niebawem podpisane zostaną umowy.

(fot. lublin112)

4 komentarze

  1. Dobra decyzja z budową ekspresówki. Usprawni to transport zboża i innych produktów.

  2. Ta droga to jest kluczowa inwestycja zapewniająca szybkie połączenia drogowe z centrum naszego kraju.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo