Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Zamiast utopionego w Bystrzycy zegarka, wyłowili granat

Z pewnością nie tak wyobrażała sobie grupa znajomych poszukiwania zgubionego w Bystrzycy zegarka. Zamiast niego wyłowili granat.

O tym, że nawet bardzo uczęszczane miejsca potrafią kryć w sobie niebezpieczne, pamiętające czasy wojny pamiątki, przekonujemy się w ostatnim czasie bardzo często. Nie tak dawno, wiele niewybuchów odkryto w samym sercu Lublina, podczas przebudowy Placu Litewskiego. Teraz obok tamy na Zalewie Zemborzyckim, tuż przy bardzo ruchliwej ścieżce rowerowej i w ulubionym miejscu spacerowiczów, odnaleziono granat.

Informację o niebezpiecznym znalezisku otrzymaliśmy od czytelnika. Jak się okazuje, kilka osób poszukiwał w wodzie zegarka. Wpadli na pomysł, że w ustaleniu jego lokalizacji pomoże magnes. Po zanurzeniu go w wodzie, zamiast zguby wyciągnęli granat.

O zdarzeniu powiadomiona została policja. Funkcjonariusze zabezpieczyli znalezisko. Granat pochodzi prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej.

Lublin: Zamiast utopionego w Bystrzycy zegarka, wyłowili granat

(fot. nadesłane)
2016-06-24 20:07:55

18 komentarzy

 1. Grupa znajomych chciała się trochę rozerwać nad wodą a tu nie wyszło 🙂

 2. Nie jest możliwe, żeby w tym miejscu znalazł się granat z czasów wojny 🙂 Znaczy może być z tamtego okresu jeśli chodzi o produkcję, nie przeczę, ale na pewno sam bez ludzkiej pomocy nie przetrwał w tym miejscu od czasów wojny ani w żaden inny cudowny sposób nie przypłynął 🙂
  Za duża tam już była ingerencja ludzka, by nie został do tej pory odnaleziony.

 3. Chyba raczej wydmuszka. Bez zapalnika, zapewne również bez ładunku. Zupełnie niegroźny przedmiot.

  • oczywiście, że wydmuszka w żaden sposób nie grożąca wybuchem. Zwykły kawałek żeliwnego odlewu. Problem w tym, że po likwidacji tzw. przysposobienia obronnego skąd gimbaza ma to wiedzieć!!! Takie skorupy były w każdej szkole i klubie strzeleckim.

   • Cimcirymci Hu ha !

    Prócz pana towarzysza Putina to my nie mamy wrogów, takiego przysposobienia obronnego nie opłaca sie więc utrzymywać – dla jednego tylko wroga.

    • Putin jest dla nas żadnym wrogiem. On ten kraj może zająć w 2 dni marszu, po wcześniejszym wyłączeniu prądu. Gimbaza nie ma pojęcia że wtedy nie będą działać smartfony, bankomaty i będzie jak zapowiedział jarosław – polska w ruinie.

 4. RG-42 czy F-1…?

  • Z tego, co widać na zdjęciu to podobny do F1.

  • Głupie pytanie. Oznaczenia znasz, a nie wiesz jak wygląda? Na PO i w wojsku rzut tymi granatami był obowiązkowy do zaliczenia.

  • Obronny granat F-1 waga granatu uzbrojonego 700g. Skorupa zeliwna masa ladunku 60g. Zapalnik UZRG badz UZRGM

 5. Zalewu w czasie wojny nie było

 6. gez zapalnika ? A poszukiwaczy zegarków z magnesami to ja znam… ale baja dobra.

 7. A jaki zegarek bedzie nadawał się do czegokolwiek po potraktowaniu go neodymem ? 😀

  • Kolego. To są tzw. poszukiwacze. Zegarek lub kluczyki są częstym pretekstem do tego żeby przeszukać wody w celu znalezienia ciekawych fantów na magnes.

Wiadomości z info112