Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: W niedzielę odbyły się obchody Lubelskiego Lipca 1980

W niedzielę odbyły się w Lublinie centralne obchody 37. rocznicy „Lubelskiego Lipca 80”. Na uroczystości przybyły kolejarskie delegacje z całej Polski.

Celem uroczystości było upamiętnienie strajku lubelskich kolejarzy i całości wydarzeń społecznych na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r. uznawanych za początek polskiej drogi do wolności (stąd ruszyła lawina…), mającej kontynuację w sierpniu tegoż roku na Wybrzeżu, Śląsku i całej Polsce, sfinalizowanej Porozumieniami Sierpniowymi i powstaniem NSZZ „Solidarność”.

Podczas tegorocznych obchodów odsłonięta została lokomotywa parowa – symbol „Lubelskiego Lipca 80” – świadek i uczestnik tamtych wydarzeń. Aktu tego dokonał Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk sprawujący nadzór właścicielski nad tym najnowszym pomnikiem historii w Lublinie.

2017-07-16 16:49:44
(fot. lublin112.pl)

17 komentarzy

 1. Przy całym szacunku dla tych co wtedy walczyli, teraz znowu trzeba protestować bo PIS wprowadza następny totalitaryzm. Historia zatoczyła koło, wystarczyło ćwierć wieku wolności.

  • Los Vatos Locos

   co ty bredzisz? chcesz stawać ramię w ramię z Michnikiem,Mazgułą i innymi komuchami na tych ich śmiesznych demonstracjach?

   • A po drugiej stronie mały hodowca kotów z Żoliborza (liliputin), Piotrowicz i Kryże, też doborowe towarzystwo z tymi ich miesięcznicami-męczennicami na których już 87 raz dochodzą do prawdy – tylko Krakowskie Przedmieście cały czas za za krótkie.

    • Michnik? Jąkasz się tak samo jak i bredzisz „cały czas za… za… krótkie”

     • Los Vatos Locos

      no przecież Michnik ostatnio przemawiał na demonstracji.Brawo bili mu m.in Stuhr,Cielecka i oczywiście cala opozycja,prócz Kukiza 15

   • kwik oderwanych od koryta bezcenny 🙂

  • Pierwszy gorący dzień i już TW w główkę przypiekło…nawet literki w podpisie wspak:)))

 2. Przy całym szacunku dla @wt jakoś nie widzę wprowadzania totalitaryzmu. Zresztą jakbym Cię spytał o konkretny argument to by go zabrakło. I nie jestem wyborcą obecnego rządu (i pewnie nigdy nie będę).

 3. Poczekamy zobaczymy, tylko nie chciałbym znowu powiedzieć: a nie mówiłem.

 4. Żuk to czasem imprez nie pomylił? Diabeł w ornat się przebrał i ogonem na Mszę dzwoni.

 5. Dokładnie, zabrakło na parowozie flag po, nowoczesnej i obywateli rp do kompletu.

  • Była świetna okazja dla grup rekonstrukcyjnych tamtych wydarzeń, wywiezienia szkodnika na taczce. Gość przyspawał się do stanowiska jak kolejarze pociągi. W świetle zapowiedzi do czego dziś PO zamierza doprowadzić, taki wierny żołnierz PO i Szreka w tym miejscu, budzi co najmniej niesmak. Zabłądził jak ostatnio Rysu między barierami, ale tamten się szybko wycofał. Szczyt zakłamania i obłudy a część publiki to kupi.

 6. …z lotniska odleciały samoloty pełne młodych ludzi nie mogących znaleźć pracy tu, gdzie się to wszystko zaczęło.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo