Lublin: Uczniowie będą za darmo jeździć komunikacją miejską. Radni nie mieli wątpliwości

W ratuszu trwa nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której radni zajęli się uchwałami w sprawie darmowych przejazdów komunikacja miejską. Jedna jest autorstwa prezydenta, druga radnych klubu PiS.

Na początku radni zajęli się projektem uchwały zgłoszonym przez prezydenta Lublina. Według propozycji prezydenta, z opłat za bilety komunikacji miejskiej zwolnieni mają zostać uczniowie od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, do ukończenia 16 roku życia.

Radni podczas głosowania jednogłośnie poparli prezydencki projekt. Wiadomo już, że nowa ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Zostanie nią objętych 35,5 tys. dzieci, gdyż tyle jest uczniów w tej grupie wiekowej zapisanych do lubelskich szkół. Co ważne, za darmo będą oni podróżować autobusami i trolejbusami nie tylko w drodze do i ze szkoły, lecz za każdym razem, kiedy będą chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej. Dla budżetu miasta będzie to oznaczało dodatkowy wydatek w kwocie ok 2,8 mln złotych.

Teraz radni zajmują się kolejnym projektem ustawy, autorstwa radnych klubu PiS. Według ich propozycji, z opłat za bilety zwolnieni by mieli zostać wszyscy uczniowie do 21 roku życia. Co więcej, tylko mieszkający w Lublinie. To nie spodobało się jednak radnym PO i Wspólnego Lublina, którzy zaznaczali również wysoki, gdyż wynoszący ok. 8 mln. złotych, koszt takiego rozwiązania. Oznacza to, że pomysł radnych Prawa i Sprawiedliwości ma nikłe szanse na realizację.

(fot. lublin112)
2017-11-10 18:51:14

Zobacz również

51 komentarzy

 1. brawo!moze to odkorkuje troche Lublin

  • Być może przedszkolaki przesiądą się zza kierownicy 😉

  • No, to teraz i u nas nastąpi wysyp małoletnich, jak nie przymierzając wśród imigrantów w Niemczech. Kanar pyta o bilet faceta z wąsem, a ten: „Nie mam biletu, bo mam 15 lat.” Legitymacja? „Zgubiłem”. I co?

  • No chyba zwiększy ha korki. Bo jak ktoś będzie jeździł za darmo to ktoś inny musi zapłacić a więc ty ja i każdy inny dorosły więc bilety z pewnością zdrożeją a już teraz za 3,20 czyli za 6,40 w dwie strony to samochodem na gazie zrobię 30 km czyli do pracy jeżdżę trzy dni

  • W poniższych wpisach widać multum ekonomistów , a prawda będzie taka że większość budżetu za darmową komunikację dla młodzieży pokryją kierowcy , bo Ratusz nie dołoży MPK jako spółce miejskiej ani grosza na podwyżki płac.Tak że reasumując , 2.8 mln to w części sponsoring od kierowców . Nie dziękujcie , co się nie robi dla dzieci , jak to mówią – wszystkie dzieci nasze są .

 2. Pomysł by zasponsorować dojazdy do szkół TYLKO mieszkającym w Lublinie to bardzo niesprawiedliwe rozwiązanie, gdyż bardzo wiele uczących się osób dojeżdża do Lublina z okolicznych miasteczek i wsi, i ponosi z tego tytułu spore koszty, bo trzeba kupić nie tylko miejski bilet, ale i na busa. Po drugie lepiej by obniżyli ceny biletów dla dorosłych, może wtedy więcej osób przesiadłoby się z auta na komunikację miejską, a koszty szybko mogłyby się zwrócić…

  • Ze wsi i okolicznych miasteczek mieszkańcy nie będą ponosić kosztów darmowych przejazdów ich dzieci. Mieszkasz w Lublinie – korzystasz.

  • I o to chodzi. Płacisz podatki w Lublinie czy w okolicznych miasteczkach ? Dla czego my mamy sponsorować okolicznym mieszkańcom bezpłatne przejazdy ?

   • Do VIP. Odpowiem w Twoim stylu. Dlaczego moje podatki mają sponsorować czyjeś dzieci mieszkające w Lublinie?

   • Dlatego, że za dziećmi ” okolicznych mieszkańców ” idą konkretne pieniądze w postaci subwencji oświatowej, które wspomagają utrzymanie szkół mieście Lublinie. Nie myśl więc, że dzieci ze wsi otrzymają wszystko za darmo. Poducz się trochę.

    • Te subwencje są potrzebne szkołom na kształcenie dzieci z innych miejscowości, ale uczących się w Lublinie. Przecież każda gmina ma swoją szkołę i tam mogą uczęszczać miejscowi. nie muszą uczyć się w Lublinie. Popieram więc pomysł wprowadzenia bezpłatnych przejazdów, ale tylko dla dzieci z Lublina.

   • To może zbudujmy w każdej miejscowosci liceum…. Jak już ma byc sprawiedliwie…

 3. Rozumiem że autobusy na powietrze będą jeździć?

  • Nigdzie na świecie komunikacja miejska nie jest rentowna i na siebie nie zarabia. Dochody z biletów stanowią zazwyczaj od 1/4 do 1/2 budżetu miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Reszta – to dotacja z podatków.

  • Taa…. niedługo zamiast Solarisów, będą jeździć ziutki i jelcze ogórki.

 4. jak to było -od kazdego wg jego możliwości każdemu wg jego potrzeb ? czy jakos podobnie. komuna wraca wielkimi krokami. Zaraza szerzy się od Sejmu RP w dół . Dowód na to że historia niczego nie uczy

  • Nigdzie na świecie komunikacja miejska nie jest rentowna i na siebie nie zarabia. Dochody z biletów stanowią zazwyczaj od 1/4 do 1/2 budżetu miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Reszta – to dotacja z podatków.

 5. Na wszystko jest tylko dla kierowców nie ma żenada normalnie żeby kierowca zarabiał mniej od kasjera w sklepie brawo wy!!!

  • Zmień pracę

   • Nie pracę, tylko region kraju, albo w ogóle stąd wyjechać…

   • Nadawałbyś się na prezesa w PRL. Na szczęście powoli, ale systematycznie nastają czasy, kiedy to pracodawca będzie szukał pracownika, a nie na odwrót. Kiedyś nawet w MPK zrozumieją, że praca tam oferowana nie jest marzeniem kierowców.

 6. Ja musiałem płacić, oni też mają płacić !

 7. Czyli nie za darmo … tylko za 2,8 mln zl. A przeciez to nie miasto placi bo miasto nie ma swoich pieniedzy. Zaplaci waszymi.
  Mi to obojetne … ale lubie scislosc w podawaniu informacji.

 8. Szanowni radni to powinni z własnej kieszeni dorzucić do tego „pomysłu”.

 9. Uczennica szkoły średniej

  Dzieci tylko z Lublina? A ci co dojeżdżają wiecie ile miesięcznie na to wydają? Myślę że to oni powinni mieć największe zniżki bo nie dość ze muszą dojechać do Lublina to jeszcze za poruszanie się po nim. A może lepiej zeby się kształcili w swoich wsiach? Mimo że mają wysokie perspektywy.

 10. A KRĘŻNICA JARA TEŻ BĘDZIE JEZDZIC ZA DARMO JAK JEST W GMINIE. NIEDRZWICA DUŻA

  • MPK to MPK – Zemborzyce to Konopnica itd. A niech jeżdżą za darmochę i tak z podatków się dopłaca, im więcej dzieci chodzi do szkoły tym więcej subwencji. Pieniądze idą za uczniem do szkoły i nie ma znaczenia gdzie mieszka wiec Ci spod Lublina przynoszą za sobą kasę do Lublina. Pomysł niezły zobaczymy jak z wykonaniem będzie

 11. tylko proszę zauważyć ile uczni jest dojeżdżających ok jeśli oni zostaną w swoich miejscowościach to kogo będą uczyć Lubelscy nauczyciele

  • Panie Ryszardzie, jakim cudem został Pan „kierowcą zawodowym”?! Błagam, niech Pan pisze bardziej poprawnie – może pasażerowie pomogą?

 12. Idiotyczne rozwiązanie zaproponowane przez Żuka pod publiczkę. Już widzę, jak rodzice dzieci klas 1-4 pozwolą dojeżdżać im do szkoły MPK jak samochód mają. Wystarczy popatrzeć na ostatnio sławną Wajdeloty. Ilu rodziców dowozi do szkoły swoje pociechy, jak by bliżej miejsca zamieszkania szkół nie było. Całe szczęście, że gimnazjum na tej ulicy przekształcili w Liceum.

 13. I kto zapłaci? Bilety po 5 beda dla pozostałych.

 14. To w żaden sposób nie rozładuje korków! Proponuję inne rozwiązanie; każdy przyjezdny ma darmową komunikację miejską. Nikt nie błąkałby się godzinami, tworząc sztuczny tłok w poszukiwaniu parkingu.

  • W tym projekcie nie chodzi o rozładowanie korków. Wyjaśnienie w kilku słowach podałam poniżej. W celu „rozładowania korków” mamy prywatne, płatne parkingi w mieście, prywatny biznes „roweru miejskiego” i chce się wprowadzić bus pasy (de facto zagarnąć część infrastruktury publicznej) dla kolejnej grupy prywatnych interesów (MPK i TAXI). Tylko nikt nie bierze pod uwagę najprostszych, najtańszych rozwiązań.

 15. Podobno Żukiem mają dowozić małoletnich darmozjadów do szkół, tych co 500 złotych miesięcznie dostają za sam fakt istnienia

 16. Ale z was biznesmeni pełną gębą. Do disneylandu też jest wstęp gratis dla dzieci do 11 rż., więc na czym on zarabia? Na biletach rodziców! Miasto daje darmowe bilety dla dzieci licząc, że rodzice przesiądą się z dziećmi z samochodów do autobusów – dzieci jadą gratis, a rodzic kupuje bilet, proste! Jeden bilet rodzica „refunduje” bilety dwojga dzieci, wszyscy są zadowoleni. Nie wiem skąd wzięli ten koszt 2,8 mln, chyba przy założeniu że wszystkie dzieci nagle wsiądą do autobusów i będą nimi same jeździć, bzdura.

  • Do R. Załóżmy, że dziecko jeździło do tej pory MPK z rodzicem (2 bilety). Załóżmy, że będzie jeździło za darmo (1 bilet rodzica). Gdzie w Twojej matematyce znalazłeś miejsce na opłacenie „darmowego” biletu przez rodzica?
   Chyba nie liczysz na to, że rodzice dowożący swoje dzieci prywatnymi samochodami porzucą wygodny, szybki, niezawodny, komfortowy środek transportu, bo ich pociechy dostaną „darmowe” bilety, a oni sami będą musieli zapłacić za bilet? Genialne w swojej prostocie. Równie genialne co naiwne. Tylko nie ucz innych (tych „pełną gębą”) „swojego” biznesu…

 17. Ogromny minus! Ile dzieci w tym wieku jeździ autobusami? Raptem moze 3 na cały autobus. A transport sponsorowany będzie dla wszystkich, pomijając fakt, ze większość chodzi do szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania i nawet nie ma sensu podjeżdżać autobusem. Czemu nie zrobią tego dla biednych studentów i licealistow? Myśle ze głownie na tym powinni sie w pierwszej kolejności skupić, bo przynajmniej wtedy ktoś by z tego korzystał.

  • Przecież to jest jasne od samego początku, że pomysł jest typową „kiełbasą wyborczą”. Dlaczego PIS w Radzie Miasta „przejęło” pierwotny projekt Prezydenta? Pieniądze dla przynoszącego straty MPK i tak muszą się znaleźć, a po dorobieniu bajeczki, że przejazdy będą „darmowe” słupki poparcia społecznego miały wzrosnąć. Tłumaczyć dalej?

   • Przecież to PO przeforsowało swój projekt wpychając się z debatowaniem przed PiS. Jaki to projekt Żuka? Przecież Radni PiS zgłaszali go parę miesięcy wcześniej ale Żuk twierdził, że nie ma pieniędzy i nie wszedł pod obrady. Plagiat z innego miasta. Tak jak piszesz, typowa kiełbasa wyborcza Żuka, PO i WL

 18. Jakie pieniądze straci miasto jak dzieci będą jeździć mpk bez biletu? ??? Robią to co dzień teraz po prostu stanie się to legalne ☺☺☺

  • Ale dodatkowa dotacja dla MPK by miało za co czynsz w wynajmowanym biurowcu płacić. Dziwny zbieg okoliczności?

 19. a galerie tez maja w poblizu a zalew tez wiec nie pier…l mi wy macie knajpy na miejscu prochy tez co ci jeszcze brakuje pieniedzy od biednych rodzicow wez sie za robote

 20. Bzdura! Jak zwykle dają żeby nie dać. Przecież jeśli chodzi o szkoły podstawowe i gimnazja to obowiązuje rejonizacja i przeważnie szkoły te są położone w bliskiej okolicy i nie trzeba do nich dojeżdżać, tylko małe wyjątki dojeżdżają bo chcą. Dojazdy powinny być darmowe dla dzieci ze szkół średnich ponieważ takie dzieci prawie zawsze muszą dojeżdżać.

  • Ale do ,,marketa” na drugi koniec Lublina będzie łatwo się dzieciom wyrwać. Także jakieś usprawiedliwienie na dodatkowe wydatki.

 21. a ja jako rodzic, który zostawił dzieci w „starej” szkole po przeprowadzce do innej dzielnicy mówię dziękuję.

 22. Niezgadzam się mieszka blisko szkoły podstawowej o bardzo dobrej renomie . Rano przeżywam horror ile aut z dziećmi jest na parkingu przeznaczonym dla lokatorów bloku ,który niestety jest niedaleko od tej szkoły .Blokują wyjazd tłumaczą że tylko na sekundę tylko dziecko wysiądzie albo polują na wolne miejsce parkingowe . Niech drodzy wygodni rodzice przesiądą się do MPK i nie utrudniają życia liczą .Sama ma dzieci które doworze do szkoły MPK bo miałam dość korków w mieście.

 23. Całe nieszczęście źe na tym osiedlu są szkoły i przedszkola, jak to ludzi denerwuje..i te dzieci..i studenci!! I te psy…i koty..i gołębie..wszystko źle i wszystko nie tak.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.921zł -0.5%
  • GBP 4.7623zł -0.07%
  • EUR 4.3513zł -0.33%
  • CHF 4.0014zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Potańcówka w skansenie na 400 par
   Berberys Klezmer Band – koncert Hava Nagila
   Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
   Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv
   Festiwal na Trójstyku na błoniach w Orchówku
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.