690 680 960

Lublin: Rowery miejskie rozpoczną zimę wcześniej niż zwykle

Od czasu uruchomienia systemu rowerów miejskich w Lublinie, były one dostępne do czasu, kiedy sprzyjała temu pogoda. W tym roku będzie jednak inaczej.

Po raz pierwszy od początku funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego, sezon nie zostanie wydłużony na listopad. Oznacza to, że to już ostatnie dni funkcjonowania wypożyczalni w tym roku. Zgodnie z obowiązującą umową pomiędzy miastem, a operatorem systemu – firmą Nextbike, wypożyczalnia ma działać do końca października jednak w latach ubiegłych, sezon wydłużano o kolejny miesiąc.

Jak poinformował nas Tomasz Staszewski, animator Lubelskiej masy Krytycznej, Karol Kieliszek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina wyjaśnił, iż w tym roku okres funkcjonowania systemu nie zostanie wydłużony. Lubelscy rowerzyści są zaskoczeni tą deklaracją, ponieważ długoterminowe prognozy pogody nie przewidują gwałtownego ochłodzenia ani opadów śniegu.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy decyzja o niewydłużeniu sezonu, podyktowana jest zmniejszeniem zainteresowania Lubelskim Rowerem Miejskim. Statystyki opublikowane przez Porozumienie Rowerowe pokazują spadek liczby wypożyczeń względem lat ubiegłych. Ponadto coraz więcej użytkowników skarży się na zły stan rowerów i nieprawidłowości w działaniu stacji. W przyszłym sezonie planowany jest społeczny audyt funkcjonowania lubelskiego systemu.

W Warszawie, Łodzi czy Radomiu, rowery miejskie będą dostępne jeszcze przez miesiąc. Niestety w przyszłym tygodniu wielu Lublinian, przyzwyczajonych do korzystania z systemu także w listopadzie, spotka niemiłe zaskoczenie. Wtorek jest ostatnim dniem, w którym będzie można używać rowerów publicznych. Rowery powrócą dopiero na wiosnę.

(fot. lublin112)
2017-10-26 20:51:36

21 komentarzy

 1. no i gitara przeszkadzają tylko na drogach , najlepiej jak by te stacje zlikwidować na zawsze

 2. To już tak cienko w kasie Lublina, że rowery zabierają? Pewnie dla Ratuszowych na wyższe kwotowo bony świąteczne kasę supłają.

 3. Prognoza pogody nie przewiduje ochłodzenia? Jako to? Przecież: „Wkrótce w regionie pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu.”

 4. i b.dobrze!dosyć jazdy na koszt podatnika! ,,per pedes” to zdrowy i ekologiczny sposób poruszania ,a przecież podobno o to chodzi! a więc cykliści,kolejną masę krytyczn organizujcie na piechotę!

 5. Jest w tym trochę racji. Ostatnie 5-6 prób wypożyczenia roweru skonczyło się niepowodzeniem. Albo stały uszkodzone szroty, albo stacje nie wiedzieć czemu były nieczynne. Chyba operator olewał temat.

 6. Czemu w was tyle buractwa i cebulactwa? Jak piesi wam nie przeszkadzają to rowerzysci. Hrabiaski dość jazdy na koszt podatnika? A 500+ na dzieci z czego bierzesz jak nie z kasy podatnika? Andrzej ty sam zapomniałeś jak parę albo parenascie lat temu jezdziles na rowerze? Przesiadles się do samochodu i wielkiego cwaniaka rzniesz. Pojedz jeden z drugim do Holandii i zobaczcie jaka tam jest kultura jazdy pomiędzy kierowcami a rowerzystami. Nie pozdrawiam was napinacze

  • 500 to sie nie bierze tylko odbiera,jesli chodzi o ludzi pracujacych!

  • Jestem przeciwny rowerem nie jako kierowca, ale jako pieszy (jeżdżę z kamerką, więc jeśli rowerzysta złamie przepisy będę miał dowód, jeśli ja złamię prawo – to mea culpa). Zachowanie rowerzystów na chodnikach jest skandaliczne i tyle w temacie.

  • i tu się mylisz!nie biorę 500+,.a rower mam swój,i nie jeżdżę ludziom po plecach!

  • jestem kierowcą i porównywanie Lublina do Holandii to pomyłka jakaś. rower na ulicy to zagrożenie dla obu stron. miejskie rowery tak nie pojadą jak szosówka. gdzie mam z pasa zjechać żeby ominąć bezpiecznie rower jak z lewej zapchane , z tyłu blokuje ruch. tam gdzie zwężone jezdnie to niech już będzie ale na jednej jezdni rower i samochód to tylko samolotu brak. po za tym widziałeś taki ruch jak w Lublinie w Holandii bo ja tylko na autostradach gdzie rowerów nie ma. ścieżek od groma, ulice z małym ruchem bo są parkingi przed miastami a dalej komunikacja załatwia sprawę. A u nas co??? Kultura jazdy, ok a gdzie kultura chodzenia i poruszania się na rowerze. Przede wszystkim wszystkim ludziom zdrowego rozsądku brakuje bo jak przepisy pozwalają to już pewnie się czują.

 7. Będąc studentem uważałem że to świetna opcja na transport po mieście bo przejazd rowerem z Chodźki na UMCS zajmował mi lekką jazdą 15 minut a MPK potrafi i pół godziny jechać. Z drugiej strony student ma czas poświęcić czas zaoszczędzony na telefony do operatora bo stacja znowu się wysypała. Od początku system był marnie wykonany i jakoś się to kręciło rozpędem nowości i wow a teraz ludzie tylko narzekają i mają rację bo więcej kłopotu z wynajmem niż pożytku z jazdy

  • Korzystałeś z darmowego roweru miejskiego a szrot blokował miejsce parkingowe mieszkańcom? I co ty teraz biedaku? Skończyłeś studia i wrócisz na wioskę?

 8. Koniec sezonu? No to dawać rekordy i statystyki ile to miasto na tym zarobiło a ile zapłaciło operatorowi.

 9. Ojjjj. smutna wiadomość, teraz będę zmuszona jeździć do pracy do centrum samochodem 🙁

  • Proponuję jednak z buta bo ci biodra pójdzie i wrzodów na żołądku się nabawisz szukając darmowego miejsca.

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas