Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Problem z dojściem do sektorów na Cmentarzu Komunalnym. – Prace muszą być prowadzone etapami

Jeden z naszych Czytelników zasygnalizował nam problem z poruszaniem się po alejkach w nowej części Cmentarza Komunalnego na Majdanku w Lublinie. Miasto informuje, że sytuacja poprawi się, ale trzeba poczekać, ponieważ prace prowadzone są etapowo.

Na naszą redakcyjną skrzynkę mailową otrzymaliśmy list od Czytelnika, który zwraca uwagę na problem z dotarciem do niektórych sektorów na terenie Cmentarz Komunalnego w Lublinie.

– Cmentarz Komunalny w Lublinie, największy po tej stronie Wisły. Nekropolia na której pochowanych jest bardzo dużo osób. Staram się odwiedzać grób mamy w miarę regularnie jednak ostatnimi czasy, zwłaszcza po deszczu mam problem z dotarciem do grobu mamy tak, żeby nie ubrudzić sobie butów. Pan Prezydent Żuk obiecał wraz z Zarządem Cmentarza utwardzenie dróg tak, aby swobodnie można było dojść do odpowiedniego sektora w „nowszej” części cmentarza, miało to być na wiosnę tego roku. Pomijam fakt, że w nowszych sektorach położonych na końcu cmentarza nie ma dostępu do wody, jak również światła (które zostało zmodernizowane w tym roku w starszej części cmentarza, a mimo tego raz wieczorem latarnie są zapalone, a czasami wcale poza tymi przy wejściu głównym i biurach). Ja mam nogi sprawne i jeszcze jakoś dotrę, ale co z osobami, które są niepełnosprawne? Mają wózkiem inwalidzkim „przefrunąć” nad grząskim błotem w ciemnościach, a wodę wozić na plecach? Na nowy budynek, który miał poszerzyć i tak bardzo ciasną kaplicę pieniądze się znalazły – tylko kaplica jak była mała tak jest dalej bo w tym nowym budynku mają znaleźć się biura (bo przestrzeni brakuje przecież) no i sala pożegnań, której przez tyle lat nie było, pomijając te klitę pod kaplicą w której wstyd śmieci składować. W załączeniu przesyłam kilka zdjęć obecnie wyglądających alejek cmentarza. Zarządowi i Prezydentowi gratuluję dotrzymania obietnicy o utwardzeniu nawierzchni itd. Ja rozumiem, że drogi są rozjechane przez ciężkie samochody odbierające śmieci, ale może wziąć przykład z innych cmentarzy i dowozić mniejszymi autami śmieci w punkt odbiorczy dla służb gospodarujących odpadami. Wstyd mi, że tak duży cmentarz jest najbardziej zaniedbanym w Polsce – napisał pan Dawid.

O sprawę alejek i ich remontu zapytaliśmy Urząd Miasta Lublin. Jak się okazuje, prace są prowadzone, jednak ze względu na powierzchnię cmentarza muszą one być przebiegać etapowo.

– Zależy nam na poprawie dostępności nowej części cmentarza, dlatego stale prowadzone są prace remontowe obecnej infrastruktury, a także prace inwestycyjne na terenie cmentarza. Na bieżąco prowadzone są także tymczasowe naprawy nawierzchni poprzez utwardzanie istniejących alejek w tzw nowej części. Z uwagi na rozległy teren cmentarza (około 40 ha), wszystkie prace remontowe i inwestycyjne muszą być prowadzone etapami, a infrastruktura jest udostępniana sukcesywnie, w zależności od środków finansowych w danym roku budżetowym. W tym roku zaplanowane i realizowane były prace w tzw. starej części cmentarza, czyli wymiana oświetlenia i związana z tym korekta nawierzchni alejek, rozbudowa sali pożegnań wraz z chłodnią. Koszt tylko tegorocznych prac sięgnął blisko 1,8 mln zł. Przed nami debata nad kształtem przyszłorocznego budżetu – informuje Joanna Bobowska z
Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Wydział Gospodarki Komunalnej sprawujący nadzór nad zarządcą cmentarza tj. Lubelskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, cyklicznie zwraca się do spółki o tymczasowe utwardzanie alejek, a w przypadku wjazdu ciężkiego sprzętu i wyrządzonych szkół wyegzekwowanie prac naprawczych od firm, które działają na terenie cmentarza.

– Dodatkowo Wydział Gospodarki Komunalnej zwrócił się do zarządcy cmentarza o zmianę organizacji prac prowadzonych na cmentarzu, biorąc pod uwagę także poruszanie się po alejkach ciężkiego sprzętu. Wystosowane zostały także szczegółowe wytyczne dla wykonawców prac na cmentarzu, którzy są zobligowani w przypadku wyrządzonych szkód naprawę uszkodzonych nawierzchni alejek – dodaje Joanna Bobowska.

25383128_1221010854666590_1340933564_o

25400802_1221010884666587_393513325_o

2017-12-19 16:21:44
(fot. nadesłane Dawid)

8 komentarzy

 1. Ale ludzie mają problemy, koniec świata jest bliski.

  • Dawid, a kiedy ty pochowałeś swoją MAMĘ???? Bo ja Teścia z tydzień temu i liczyłem się z tym. Z jakiej parytyji ty jesteś???

   • Sorki nie do Ciebie:(

    • Chyba z deka głowa Cię boli co ma partia do cmentarza i stanu nawierzchni. Skoro się z tym liczyłeś to popierdzielaj w gumofilcach. Kto Ci broni? Natomiast inni nie muszą i mają całkowitą rację zwracając uwagę na problem, który niezależnie od partii powinien być rozwiązany.

 2. Wstyd i tyle – nawet na cmentarzu na Kasjanie pod Krasnymstawem jest wyższy standard. Lepiej wywalić 5mln zł na nikomu nie potrzebną sygnalizację świetlną na jakimś marginalnym skrzyżowaniu niż zrobić porządek na Majdanku.

  PS. Wymiana tych kilku latarni wzdłuż głównej alejki cmentarza trwała chyba z 6 miesięcy !!!!

 3. Miasto pobiera za mozliwosc postawienia nagrobka 170 zł,mysle ze w sezonie tygodniowo 30-40 jest nagrobkow postawionych na cmentarzu,ponadto sa opłaty dla firm pogrzebowych oraz za groby pojedyncze sa pobierane opłaty czyli moim zdaniem cmentarz jest samowystarczalny

 4. Na cmentarzu parafialnym w Lubartowie na alejach bez kostki (…. a ich nie brakuje) na wiosnę lub po intensywnych opadach jest podobnie! 🙁
  Nekropolie swoim włodarzom służą przede wszystkim do zarabiania pieniędzy!
  Niestety! 🙁

 5. Na śmierci najlepszy zarobek nieprawdasz kamieniarze oszuści

Z kraju