Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Powstał Polski Klaster Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy

22 września w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie Lubelski Park Naukowo-Technologiczny SA (LPNT) zainicjował powstanie Polskiego Klastra Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy. Polski Klaster Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy to pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

W działalność Klastra zaangażowanych jest na starcie 35 podmiotów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Starter Gdański, Fundusz Satus Venture, SpeedUp Group oraz związane z nimi startupy z branży Internet of Things.

Równocześnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z innymi podmiotami, m. in. dużym graczem z rynku usług teleinformatycznych, który również pragnie przystąpić do tej inicjatywy. Niewątpliwie liczba podmiotów będzie sukcesywnie rosnąć tak prężnie jak rozwija się cała idea IoT.

Do tej pory wszystkie firmy, uczelnie i instytucje otoczenia biznesu zainteresowane IoT nie miały wspólnej przestrzeni do współpracy. – Klaster ma wypełnić tę lukę – mówił na spotkaniu Tomasz Małecki – Prezes Zarządu LPNT.

Rynek dynamicznie rośnie a Lubelski Park Naukowo-Technologiczny SA jako instytucja prężnie działająca na rynku nowych technologii oraz startupów pragnie tworzyć spójny ekosystem, który przyniesie korzyści nie tylko firmom zaangażowanym w jego budowę, ale całej Polsce.

Liczby nie kłamią, wizja „Internetu rzeczy” zmieni całkowicie działalność wielu gałęzi przemysłu (zarówno konsumenckich i korporacyjnych).

Internet rzeczy (również Internet przedmiotów, ang. Internet of Things – IoT) – to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze.

2015-10-23 08:24:11
(fot. Nadesłane LPT)

2 komentarze

  1. Kolejna super inicjatywa za którą w zapłaci podatnik. PO zainstalowaniu czujnika w misce klozetowej, niezbędne dane o ilości i jakości wypróżnień trafią do bazy danych. Władza chce wszystko wiedzieć o swoich niewolnikach, o przepraszam- obywatelach. Następnym krokiem będzie obowiązkowy montaż kamer we wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania. Wielki Brat musi wszystko wiedzieć, słyszeć i widzieć co robią jego poddani.

  2. Wszystko fajnie, ale docelowo IoT doprowadzi do tego, że człowiek nie będzie miał już prywatności nawet we własnym mieszkaniu. Nie będzie miał żadnych tajemnic przed korporacjami i instytucjami rządowymi. Niestety większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie to niesie niebezpieczeństwo… Ogromna część ludzi nie docenia swojej wolności i tu jest problem – powoli sami, z własnym przyzwoleniem prowadzą do utraty większości swoich swobód. Z lenistwa, głupoty, z niewiedzy. Niestety Orwellowskie wizje już zaczynają się ziszczać, a coś czuję że nawet on nie przewidział jak bardzo ludzie zostaną zniewoleni.

Z kraju