Lublin na I miejscu w raporcie Europolis – zielone miasta. Prezydent: „Zwiększamy tereny zielone dostępne dla mieszkańców miasta i turystów”

Lublin uplasował się na I miejscu w raporcie Europolis – zielone miasta. Raport został opracowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu.

W raporcie Europolis – zielone miasta Lublin bardzo dobrze został oceniony w takich kategoriach jak zdrowie publiczne, transport publiczny oraz działania na rzecz jakości powietrza. Niewątpliwie elementem wyróżniającym Lublin na tle pozostałych miast jest stale rozwijana sieć trolejbusów, którą w Polsce mogą pochwalić się jeszcze tylko Gdynia i Tychy.

Zdaniem ekspertów „zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwoli stolicy Lubelszczyzny dodatkowo podnieść jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu”.

– Lublin dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w kontekście społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Wyniki w rankingu i umiejscowienie Lublina na pierwszym miejscu pokazuje, że działania podejmowane przez nas realnie przekładają się na poprawę jakości środowiska i życia mieszkańców. Lublin został doceniony jako miasto najaktywniej dążące do tego, by „stać się zielone”. Od wielu lat realizujemy szereg projektów i prośrodowiskowych działań inwestycyjnych mających na celu poprawę komfortu życia lublinian przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Są to inwestycje w nowoczesny i niskoemisyjny transport, poprawę infrastruktury drogowej, termomodernizację czy wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania. Zwiększamy tereny zielone dostępne dla mieszkańców miasta i turystów, a działania mające na celu utrzymanie i poprawę bioróżnorodności spotykają się z pozytywnym odbiorem. Wspólnie z mieszkańcami realizujemy pomysły i rozwiązania na rzecz lepszego, bardziej zrównoważonego życia i pracy. Lokalne działania na rzecz klimatu podejmowane na poziomie samorządów stanowią ważny czynnik na drodze do globalnych zmian – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Raport Europolis – zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców został opublikowany wczoraj 15 czerwca podczas konferencji Europolis – jednego z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast. Głównym jego założeniem jest przekonanie, że miasta odgrywają niezwykle istotną, decydującą rolę w zakresie ochrony klimatu i środowiska oraz w transformacji, której celem jest zaprowadzenie neutralności klimatycznej.

Raport opracowano na podstawie 5 wskaźników: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczeń zostały wykorzystane m.in. ogólnodostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego (w tym Banku Danych Lokalnych), archiwum Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dane otrzymane bezpośrednio od miast – z urzędów oraz od przedsiębiorstw komunikacyjnych.

(fot. zwiedzajlubelskie.pl, UM Lublin)

Zobacz również

34 komentarze

 1. Romek ...ebać pis

  skrzyzowanie walczenych i andrsa – patelnia a mozn tam robić park

 2. Trochę się „stracham” tego sukcesu. żeby nie powiedzieć wprost, że boję.Aby na pewno ta tabela nie leży do góry nogami ? na 2-gim Katowice a na 3-cim Łódż. Istne oazy…

 3. W niektórych brukowcach PO prowadzi nad PiSem.hahshahahaha.

 4. znowu ekspertytutki

  Ten raport opracowaly wybitne simony, guty i grzesiowskie…?

 5. Lublin zielone miasto zwłaszcza w okolicach Gęsiej, kryształowej gdzie dominują olbrzymie bloki. Nie wiem czy takie zielone.

 6. LOL. Ta betonoza zielona? LoL

 7. Całe hektary nowych blokowisk!
  Żeby one chociaż były pomalowane na zielono …

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności