690 680 960

Lubelskie obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej (zdjęcia)

W środę w Lublinie odbyły się obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczcili pamięć zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:40 otwarciem wystawy „Zbrodnia katyńska 1940. Zagłada polskich elit” na placu Jana Kochanowskiego.

Następnie przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego im. gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego w Lublinie oraz innych instytucji wzięli udział w okolicznościowej mszy św. w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej. Nabożeństwo odbyło się o godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza.

Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej, gdzie nastąpiło oddanie hołdu zamordowanym, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.

Potem o godzinie 13:15 uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. rosja to stan umysłu. I oszustw i mordów.

 2. Od 2010 nikt z PiSu nie był w Katyniu.
  Taki to ich patriotyzm na pokaz…

  • Co prawda to prawda. Bywają tam wszyscy patrioci prócz PiSiorów. A tak ostatnio Rogozin zapraszał ekipę rządową do Smoleńska – ,,To porozmawiamy”.

 3. Niestety jak.bylo naprawde w katyniu tego sie dlugo raczej nie dowiemy Bo dokumenty maja rosjanie ,.No ale nasz idotyczny IPN z jego wybitnymi glabami historykami juz dawno tak jak macierewicz o smolensku.wlasny bieg.wydarzen .No coz sek w tym ze tezy upolitycznonego IPN sa tak samo wiarygodne jak tezy macierewicza

  • Tezy to ty masz w swojej głowie zamiast fachowej wiedzy. Ciekawe czy ekspertów z brytyjskiego i włoskiego laboratorium ds. Badania wypadków lotniczych też nazwiesz idiotami? Macierewicz jeszcze nie zajął sie na dobre koordynacją ruchów tej komisji a już był okrzyknięty idiotą… No cóż powtarzana mln razy teza o glupocie Macierewicza przynosi efekty w postaci oświeconego polactwa.

 4. Karolku, czy do historii stosunków Polska – Rosja potrzebny jest IPN czy Macierewicz? Zacznę: I – II – III rozbiór Polski prym wiedzie Rosja. Insurekcja kościuszkowska – a jakże. Powstanie listopadowe i styczniowe – również. Wycieczka do Polski w 1920r. – tzw. Cud nad Wisłą. Pakt Ribbentrop – Mołotow i podzielenie się Polską zakończone wspólną defiladą w Brześciu. Potem Katyń i inne miejscowości – mord na ponad 20 tys. polskich oficerów i inteligencji. Narracja, że zrobili to Niemcy utrzymywała się przez kilkadziesiąt lat. Dopiero Jelcyn po pijanemu udostępnił część dokumentów. Teraz najlepiej zadeptać pamięć o Katyniu, bo Niemcy znowu skumplowali się z Ruskimi. Co do ,,katastrofy smoleńskiej” to przyjdzie dzień jak z Katyniem, gdy świat pozna prawdę.

  • jerzy a czy to wina Niemców i Rosjan, że uroczystości „katastrofy smoleńskiej” mają charakter państwowy?
   I są obchodzone co miesiąc?
   A rocznica „mordu katyńskiego” to już tylko tak trochę z przypadku.
   Wkrótce kolejne pokolenie będzie zdziwione, że była jakaś Armia Krajowa.
   Bo walczyli jedynie „żołnierze w*****i”.

   • Czyli Niemcy i Rosjanie mają nam dyktować jaki charakter i jak często? Rozwiń myśl.

    • Ale tym pytaniem udowodniłeś jaki jesteś niedorozwinięty 🙂
     Kto i co miałby takim jak ty rozwijać?
     Tak trudno zrozumieć co miał na myśli twój adwersarz?

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas