Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W najbliższy poniedziałek (22 stycznia) mija 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu niepodległościowego. Tego dnia w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa, instytucji państwowych oraz społeczności Szkoły Podstawowej nr 6 im. R. Traugutta złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci poświęconych uczestnikom powstania.

Program uroczystości:
10.00 – msza św. za poległych, pomordowanych, zesłanych na Sybir, represjonowanych, zmarłych Powstańców Styczniowych, z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele cywilnowojskowym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy Al. Racławickich 20;
11.00 – przejście delegacji uczestników do Pomnika Powstańców Styczniowych, wzniesionego w miejscu ich straceń, przy dzisiejszej ul. Gen. Mariana Langiewicza;
11.15 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych;
11.45 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta, pod krzyżem i pomnikiem powstańczym w Lasku Traugutta przy SP nr 6;
12.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Grobowcem Powstańców Styczniowych, na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu i swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców.

5 komentarzy

  1. Stali bywalcy takich obchodów pewnie już drepcą czekając na autokar, który będzie ich obwoził po wymienionych w jadłospisie miejscach.

  2. Te miejsca można przejść na piechotę i nie potrzeba autokaru… W czasie mrozu to nie należy do przyjemności i nie są to adresy restauracji.

  3. jakoś nie widzę tu komentarzy prawdziwych patriotów z piss , a w końcu to naprawdę o takich wydarzeniach trzeba pamiętać. No tak oni piszą tylko dla płatnych wierszówek

  4. Typowe dla nas świętowanie powstańczych klęsk, które poza STRATAMI ŻADNYCH KORZYŚCI nam nie dały – nawet nie wyciągnęliśmy nauk z własnych błędów.
    Widział to Jan Kochanowski 450 lat temu i nadal to aktualne.

Dodaj komentarz