Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski baobab zostanie upamiętniony 21-metrową kolumną. Trwa zbieranie wspomnień z nim związanych

Wysoka kolumna, do której trafią spalone szczątki topoli z Placu Litewskiego, a także pamiątki i historie związane z tym drzewem, będzie upamiętnieniem lubelskiego baobabu. Wykonawca dzieła, poszukuje wspomnień mieszkańców związanych z tym kultowym drzewem.

Pomimo podpalenia pnia topoli czarnej, czyli rosnącego przez około 130 lat na Placu Litewskim baobabu, nie zmieniły się plany związane z upamiętnieniem tego kultowego wśród mieszkańców Lublina drzewa. Powstanie mająca 21 metrów wysokości kolumna, do której trafią zarówno pozostałości drzewa, jak też wspomnienia o nim.

Wykonawcą kolumny będzie artysta Mirosław Bałka. Obecnie trwają przygotowania do realizacji projektu. Zgodnie z zamierzeniem, do rzeźby mają trafić historie o baobabie. Chodzi o materiały utrwalone na fotografiach, spisane czy też mówione, a związane z drzewem, przy którym wiele osób umawiało się na spotkania.

– Chciałem, aby baobab posłużył głównie jako element symboliczny i założycielski. Taka wysoka kolumna pnąca w górę mogłaby zostać wypełniona pamięcią: wspomnieniami czy osobistymi przedmiotami, które są dla ludzi ważne i które chcieliby zdeponować. Byłaby to swoista kapsuła czasu z nierdzewnej blachy, widoczna, ale zarazem i niewidoczna, zamknięta od góry – wyjaśnia Mirosław Bałka.

Swoje wspomnienia można przekazywać mailem na adres: [email protected] albo osobiście w siedzibie Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5. Wszystko co związane jest z tym drzewem, można przynosić w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 19.00. Przyniesione zdjęcia zostaną zeskanowane i oddane właścicielom. Kolumna zostanie ustawiona przed Galerią Labirynt.

2018-06-14 20:31:13
(fot. lublin112)

20 komentarzy

  1. no durnota goni durnotę,kolejny patent na wyciągnięcie publicznej kasy,naszej kasy,złodziejstwo w biały dzień

  2. Jak by chcieli zrobić pomnik gołębia sraj… na inny pomnik to ja podpisuje się pod tym obiema rekami 😀