Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków podsumowała zakończoną 20 marca kalendarzową zimę. Była ona cieplejsza niż ubiegłoroczna. Najniższą temperaturę: -12,1°C odnotowano 27 grudnia 2021 r. Różnica w porównaniu do najmroźniejszego dnia z poprzedniego sezonu (-17,7°C) wyniosła 5,6°C.

Średniodobowa temperatura dnia 27 grudnia 2021 r. to -8,2°C. Dla porównania, ubiegłej zimy wartość ta osiągnęła -15,2°C. Tego samego dnia wystąpiło również najwyższe średniodobowe zapotrzebowanie na moc cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej: 233,8 MW (przy czym najwyższe zapotrzebowanie do miejskiej sieci ciepłowniczej w tym dniu wyniosło 279,5 MW) oraz zanotowano najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu: 112,5°C i najwyższą dobową sprzedaż ciepła: 20 196 GJ.

Ostatnia zima nie była tak mroźna, jak poprzednia, a co się z tym wiąże, mniejsze było też zapotrzebowanie na ciepło, którego produkcja wyniosła 1 394 188 GJ, czyli o 81 928 GJ mniej niż rok wcześniej. Wykorzystanie mocy cieplnej w dobie z zanotowaną najniższą temperaturą zewnętrzną osiągnęło 67,4 proc. mocy zamówionej przez odbiorcę.

– Naszym zadaniem jest produkcja energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców i instytucji w Lublinie w każdych warunkach pogodowych każdego dnia roku – mówi Marek Mazur, zastępca dyrektora Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków. – Przed nami intensywny czas inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę. Na chwilę obecną realizacja zadania inwestycyjnego odbywa się zgodnie z przyjętymi założeniami i według zaplanowanego harmonogramu. Do końca 2023 r., jeśli pozwoli na to sytuacja geopolityczna, planujemy wycofanie z eksploatacji kotłów węglowych, które zostaną zastąpione przez kotły gazowo-olejowe. Nowa inwestycja zapewni niezbędny poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta i zredukuje oddziaływanie elektrociepłowni na środowisko – dodaje Marek Mazur.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków jest największym producentem energii elektrycznej do Krajowego Systemu Energetycznego i ciepła dla potrzeb komunalnych w województwie lubelskim. Pokrywa ok. dwie trzecie potrzeb cieplnych miejskiej sieci ciepłowniczej miasta. Moc elektryczna w pełni pokrywa maksymalne zapotrzebowanie całego miasta. Elektrociepłownia dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 231MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627MWt. Urządzeniami wytwórczymi są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, eksploatowany od 12 kwietnia 2002 roku, będący największą jednostką pracującą w kogeneracji w PGE Energia Ciepła oraz 4 rezerwowo-szczytowe węglowe kotły wodne.

Poniżej kilka danych związanych z tegoroczną zimą, w porównaniu do zimy 2020/2021:

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

Lubelska elektrociepłownia podsumowała zimę. Jedno jest pewne, było cieplej niż rok temu

(fot. lublin112.pl\nadesłane)

9 komentarzy

 1. haha dobre zdjęcie, chmury takie udające dym..

  • Dziadek ze Slamsowa

   Nooo, fotografującemu trafiło się jak przysłowiowemu ślepemu psu pociupciać na obcej wsi. 😆

 2. Wychodzi na to, że łagodniejsza zima generuje wyższe rachunki za ogrzewanie naszych mieszkań.
  Czekamy na mrozy. Będzie taniej.

 3. W dzisiejszej sytuacji geopolitycznej nie rezygnowałbym całkowicie z kotłów węglowych 🙂 Niech nie chodzą, ale niech będą w rezerwie. Bez prądu przeżyjemy i miesiąc w zimie, bez ciepła gorzej…

 4. jarek oszalał
  antek tak samo

 5. Norsk Arisk Black Metal

  A tymczasem na Czechowie rachunki za ogrzewanie z rzyci wzięte. Spółdzielnia chyba podliczyła kilka ostatnich lat i ujęła to w rachunkach za 2021 rok. W końcu z czegoś trzeba opłacać pociotków i nierobów „pracujących” w osiedlowych administracjach.

 6. Norsk Arisk Black Metal

  A tymczasem na Czechowie rachunki za ogrzewanie z tylnej części ciała wzięte. Spółdzielnia chyba podliczyła kilka ostatnich lat i ujęła to w rachunkach za 2021 rok. W końcu z czegoś trzeba opłacać członków rodziny i bumelantów „pracujących” w osiedlowych administracjach.