Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy Terytorialsi uczcili Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, to szczególnie ważna data.

Jak co roku 1 marca Terytorialsi z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika i Zamościa uczestniczą w oficjalnych uroczystościach organizowanych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, aby uczcić pamięć „Żołnierzy Wyklętych” i móc z dumą oddać im hołd. Wystawili warty honorowe przy pomnikach i tablicach pamiątkowych związanych z polskim podziemiem niepodległościowym po 1945 roku. Odwiedzili cmentarze, uporządkowali nagrobki i miejsca pamięci poświęcone ich bohaterskim czynom.

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest uhonorowaniem najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady. Święto zostało ustanowione w 2011 roku. Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Wiele lat od tego wydarzenia musiało upłynąć zanim doceniono ofiarę jaką Niezłomni złożyli dla dobra swojej ojczyzny. W uzasadnieniu do projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego zapisano:

– Jest to wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Dziedziczone tradycje

Tradycja polskiego podziemia niepodległościowego to jedna z najważniejszych wartości dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które stanowią podstawę do budowy tożsamości formacji. Decyzjami Ministra Obrony Narodowej jedenaście brygad nosi dziś imiona z grona „Żołnierzy Wyklętych”. Wśród nich są tacy bohaterowie jak: mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, gen. bryg. Władysław Liniarski ps. „Mścisław”, płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ppłk Gracjan Klaudiusz ps. „Fróg” „Szczerbiec”, ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, rtm. Witold Pilecki ps. „Druh”, kpt. mar. Adam Dedio ps. „Marynarz”, gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, gen. bryg. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, ppłk Stanisław Sędziak ps. „Warta”, ppłk Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”.

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT

Warto podkreślić, że tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mają dodatkową, szczególną wymowę dla żołnierzy WOT. Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas uroczystego apelu, Prezydent RP wręczył sztandar Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Matką Chrzestną sztandaru jest pani Halina Rogozińska ps. „Mała” lub „Niebieska” – żołnierz AK, łączniczka IV Obwodu Ochota w Powstaniu Warszawskim, a Ojcem Chrzestnym Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – pan Janusz Komorowski. Nadanie i wręczenie sztandaru jest dziś największym wyróżnieniem dla jednostki w Wojsku Polskim i stanowi nobilitację dla dowództwa i żołnierzy. Sztandar jest znakiem jedności formacji i symbolem etosu służby wojskowej.

Lubelscy Terytorialsi uczcili Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

fot. WOT

Lubelscy Terytorialsi uczcili Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

fot. WOT

Lubelscy Terytorialsi uczcili Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

fot. WOT

(Źródło: WOT)

23 komentarze

  1. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

  2. Powiat ryki pulawy Garwolin łuków lubartow opole w sumie ich liczba ofiar oscyluje w granicy 5000 tysięcy ludzi w tym dzieci poniżej 10 lat nastolatkowie i ludzie starzy a nawet całe rodziny Skoro to tacy bohaterowie to dajcie im Virtuti Militari

    • Panie kolego Komunisto, tak jak wtedy probowaliscie walczyc z Niezłomnymi tak i teraz probujecie. Patriotów od Nazistów wyzywacie i historie zmieniacie. Pro unijne wartosci przyjeliscie, to zostawcie Polske i idzcie gdzie bedzie Wam lepiej.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112