Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczono, m.in. na granicy państwowej oraz ochronę infrastruktury krytycznej w naszym regionie.

W dniach 7-16 listopada br. odbywają się największe w Polsce manewry wojskowe pk. Anakonda-18. W tym roku po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. W ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 140 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Najważniejsze zadania zrealizowane przez lubelskich Terytorialsów to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz ochrona infrastruktury krytycznej – Zakładów Azotowych w Puławach.

W nocy z 8 na 9 listopada br. żołnierze 2 LBOT wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zrealizowali zadania na granicy państwowej, w pobliżu Terespola. Ich zadaniem było patrolowanie terenu przygranicznego w poszukiwaniu osób nielegalnie przekraczających granice, które miałyby dokonywać aktów sabotażu.

Drugie zadanie, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi związane było z ochroną infrastruktury krytycznej. Scenariusz ćwiczenia zakładał ochronę Zakładów Azotowych w Puławach przed atakiem potencjalnych grup dywersyjno-sabotażowych. Zadanie to zostało zrealizowane 12 listopada br., we współpracy z policją i ochroną zakładów. W obu przypadkach na podkreślenie zasługuje wzorowa współpraca ze służbami mundurowymi, ich profesjonalizm i otwartość na współdziałanie z WOT.

– Rok temu po raz pierwszy współdziałaliśmy z wojskami operacyjnymi podczas ćwiczenia Dragon, w tym roku rozszerzamy zakres naszego zaangażowania, oprócz grup operacyjnych w ćwiczeniu Anakonda-18 wezmą udział trzy kompanie lekkiej piechoty, nasz udział będzie służył weryfikacji przyjętych założeń doktrynalnych i taktycznych – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 400 żołnierzy WOT. Największą i najważniejszą grupę ćwiczących stanowią ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową w składzie trzech kompanii lekkiej piechoty wydzieleni z brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i warmińsko-mazurskiej. Oprócz tego w ćwiczeniu bierze udział kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych w ramach grup operacyjnych.

Główne zadania to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej, ochrona infrastruktury krytycznej oraz współdziałanie z wojskami operacyjnymi przy zabezpieczeniu drogowych odcinków lotniskowych, a także realizacja zadań poszukiwawczo – ratowniczych.

(fot. 2LBOT)

Zobacz również

45 komentarzy

 1. Harcerzyki Macierewicza bawiące się w żołnierzy :/

  • Gang świeżaków do obrony rządu przed obywatelami pójdzie na L4 jak banderowce znowu dostaną wpi..ol w Donbasie i stwierdzą że może by w drugą stronę spróbował…

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (dawniej Lublin koło Świdnika)

  Kochani terytorialisi, proszę… nie strzelajcie do jednego z Apache, z którego będę Was tylko oglądał
  First captain US Air Force, Józek.

 3. Jaka armia, taka „anakonda”.
  W tym wypadku stosowniejszy byłby kryptonim „glizda”.

  • Kuba, tym razem 10/10.

   • Widzę, że Kubusiowi, światłemu obywatelowi europy, marzy się wspólna armia zaproponowana przez Makrelę. Czyli „..armia neonazistów ,islamskich chirurgów i inżynierów oraz tęczowych rurek..”

    • Do Antka mieliśmy dobrze wyszkoloną i dowodzoną armię. Z wyposażeniem też dramatu nie było. Teraz nowy sprzęt jest dla weekendowych siuśmajtków z WOT, a rezerwa na poligon dostaje onuce i orzeszki z lat 60-tych.
     Dolary przeciw orzechom, że w razie „W” rezerwa posprzątałaby sprzęt porzucony przez siuśmajtków, bo tych WSW by spod maminych pierzyn musiała wyciągać.

     • Masz na myśli wyszkolenie w zakresie obsługi Tablic Mendelejewa? Wymyślaj i powielaj kłamstwa a staną się prawdą. Ale tylko dla ciebie i tobie podobnych.

 4. Karabiny będą mieli ze sklepu z zabawkami, czy wystrugane z patyków?

  • Jerzy Gondol Znadwisły

   Wiem, że mogą mieć wiatrówki, ale ich moc nie może przekraczać 12J, żeby przeciwnikowi krzywdy nie zrobili.
   Ci mniej sprawni w posługiwaniu się taką „bronią” mogą jeszcze mieć maczugi, proce, noże kuchenne, ale Boże broń, nie łuki, kusze, czy kije bejsbolowe, bo na to mus mieć pozwolenie dzielnicowego, albo proboszcza.

  • WOT ma fabrycznie nowe uzbrojenie

 5. Karabiny będą mieli z odpustu na kapiszony i korki…to takie sztucznie robione dziki z kabanów…jak za czasów Pawlaka i Kargula…

 6. Kiedyś będę w wot

  Oj te polaczki (de_ile) co komentują że to badziewie że marnowanie kasy że bawią się w charcerzyki a tak naprawdę ta grupa nauczy się strzelać będzie mieć jako takie pojęcie w razie wojny jak się zachować i napewno pójdą na wojnę a wy wszyscy co tylko komentujecie to spierdo__cię do Niemiec być psem niemieckim jak ukraiński banderowiec u sb z wojna (wielcy cwaniacy a spie__alaja do Polski przed wojną buahaha polaczki to w połowie dno

  • To komusze kundle, s rają w gacie jak ten od roweru na samą myśl że można komuś podskoczyć. W szkole takim kanapki zabierałem i karmiłem okoliczne psiaki (nie kundle). Teraz ukrócona emeryturka i trollowanie przed kompem, żal mi tych kubusiów, ciekawych i innych ciotek rurkowych.

   • „Kiedyś będę w wot” oraz „jerbie” – typowi patrioci, pewnie naklejeczka z kotwicą na klapie bagażnika w samochodzie, bluza ze spodniami dresowymi z napisem „pamiętamy”, czapeczka w barwach narodowych.
    No ale cóż, niech pseudo wojsko bawi się za nasze pieniądze, stać nas przecież! (po za tym, kto pyta Polaków o zdanie, założenia są odgórne).

    • Gdyby nie twój wsiórski nick pomyślałbym że jesteś ukrą lub bolszewicką ……. a ty jesteś zacofaną wsiową babiną.

     • Drogi „jerbie”… Mój nik może jest „wsiórski” jak to napisałeś, ale ma Polskie znaczenie w przeciwieństwie do Twojego.
      Jeśli już odpisujesz, czyń to z szacunkiem do rozmówcy i używaj dużych liter, tam gdzie jest to wymagane.
      Każdy kto ma inne zdanie niż Twoje to „ukr” lub bolszewik, zapomniałeś dodać jeszcze, że „komuch”, to też jest takie Polskie…
      Zdrowia życzę.

 7. Popieram kolege

  • Ja też, „charcerzyki” to dobre określenie.

  • Jeśli już wchodzimy w pisownię to droga „Jadźko” polski piszemy „małą literą” (zapomniało się lekcji z języka polskiego?).
   Co do samej treści – zgadzam się. Pozdrawiam

 8. breśśśśśśśśśśśśś

  te całe ćwiczenia zołnieży WOT to zabawa dzieci w indian i to są słowa oficera wojska poskiego na emeryturze pozdrawiam.

 9. breśśśśśśśśśśśśś

  żołnierzy przepraszam

 10. dali dzieciakom platikowe karabiny na kulki i ganiają ich po krzakach. państwo wstaje z kolan, nie ma co.

 11. Hahaha WOT, grupa zakompleksionych ludzi. To są łajzy, znam dwóch co tam poszli, normalnie tragedia

 12. pierwszy strzał z ostrą amunicją „”z kałacha””i dzieci mają dużą kupę w portkach!!!!!

 13. Po komentarzach widać, że większości wystarczy żeby był internet i sklep pod blokiem, tyle wysiłku i ambicji. Ktokolwiek robi więcej ponad to jest… Tu wstawić co przyjdzie do głowy.

 14. Większość komentująca to szczawie w poplamionych dresach wiadomo od czego siedząc non stop na internecie.w razie wojny ze smrodu i paniki wyginiecie.

 15. Chyba sam jesteś szczawiem jak uważasz że ci harcerze cię obronią

 16. szacun dla tych ludzi z WOT, . ALE WSTYD DLA KRAJU CO NIE ARMI ZAWODOWEJ , NIE MA SPRZĘTU, NIE MA NIC!!!! , OD 1990r. prowadzili DEMILITARYZACJE POLSKI , HAŃBA

  • Przypomnij to @Kuba, ten ciągle tylko winę PiS w tym widzi. Ignorant jakich mało na forum.

   • PiS tylko przyśpieszyło ten proces.
    Winne są wszystkie ekipy od 1991 roku.

    • W trzy lata zniszczyli? Tyko co, skoro już nic nie było do rozpierniczenia. Posterunki Policji też PiS likwidował? POwskie POsrańce z gumofilcami zwijali naszą Ojczyznę a ty jak nowoczesny osioł – wina PiS i tylko PiS. Ale 500+ na swoje bachory od tego znienawidzonego PiS, tal jak Pierdu i Schmid (jakie Polskie nazwisko) to bierzesz i nie pyszczysz?

 17. WOJSKOWE OBIEKTY PILNUJE OCHRONA BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!!!!

 18. RUSCY I TA NAS CZAPKAMI ZAPI……..

 19. BANDA AMATORÓW DURNIOW. MIĘSO ARMATNIE. ZRESZTĄ NAWET GDYBYŚMY MIELI ARMIĘ W PEŁNYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU TO NP. ROSJA JEST W STANIE NAS ZMIESC I W CIĄGU DOBY BYĆ JUZ NA NASZEJ ZACHODNIEJ GRANICY!

  • …i tym sposobem wypną się na Chiny i milion skośnookich zatrzyma się na Uralu. Arek trollu radziecki nie zapominaj, że Polacy niejedną wojnę przeżyli

   • TUTAJ NIECHODZI MALOALTO O WOJNE KTÓRA TO POLACY PRZEŻYLI. CHODZI I FAKTY. ROSJA JEST POTĘGA MILITARNA CZY KOMUŚ TO SIE PODOBA CZY NIE. NA AMERYKĘ W RAZIE CZEGO TO TY NIELICZ. DLA WAS DOBRE JEST WCISKAC W TE PUSTE ŁBY PROPAGANDE.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9412zł 0.76%
  • GBP 4.8882zł 0.56%
  • EUR 4.341zł 0.34%
  • CHF 3.9649zł 0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają na Akcję Honorowego Oddawania Krwi
   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.