Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczono, m.in. na granicy państwowej oraz ochronę infrastruktury krytycznej w naszym regionie.

W dniach 7-16 listopada br. odbywają się największe w Polsce manewry wojskowe pk. Anakonda-18. W tym roku po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. W ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 140 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Najważniejsze zadania zrealizowane przez lubelskich Terytorialsów to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz ochrona infrastruktury krytycznej – Zakładów Azotowych w Puławach.

W nocy z 8 na 9 listopada br. żołnierze 2 LBOT wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zrealizowali zadania na granicy państwowej, w pobliżu Terespola. Ich zadaniem było patrolowanie terenu przygranicznego w poszukiwaniu osób nielegalnie przekraczających granice, które miałyby dokonywać aktów sabotażu.

Drugie zadanie, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi związane było z ochroną infrastruktury krytycznej. Scenariusz ćwiczenia zakładał ochronę Zakładów Azotowych w Puławach przed atakiem potencjalnych grup dywersyjno-sabotażowych. Zadanie to zostało zrealizowane 12 listopada br., we współpracy z policją i ochroną zakładów. W obu przypadkach na podkreślenie zasługuje wzorowa współpraca ze służbami mundurowymi, ich profesjonalizm i otwartość na współdziałanie z WOT.

– Rok temu po raz pierwszy współdziałaliśmy z wojskami operacyjnymi podczas ćwiczenia Dragon, w tym roku rozszerzamy zakres naszego zaangażowania, oprócz grup operacyjnych w ćwiczeniu Anakonda-18 wezmą udział trzy kompanie lekkiej piechoty, nasz udział będzie służył weryfikacji przyjętych założeń doktrynalnych i taktycznych – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 400 żołnierzy WOT. Największą i najważniejszą grupę ćwiczących stanowią ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową w składzie trzech kompanii lekkiej piechoty wydzieleni z brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i warmińsko-mazurskiej. Oprócz tego w ćwiczeniu bierze udział kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych w ramach grup operacyjnych.

Główne zadania to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej, ochrona infrastruktury krytycznej oraz współdziałanie z wojskami operacyjnymi przy zabezpieczeniu drogowych odcinków lotniskowych, a także realizacja zadań poszukiwawczo – ratowniczych.

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

Lubelscy Terytorialsi biorą udział w ćwiczeniach Anakonda-18 (zdjęcia)

(fot. 2LBOT)

45 komentarzy

 1. Hahaha WOT, grupa zakompleksionych ludzi. To są łajzy, znam dwóch co tam poszli, normalnie tragedia

 2. pierwszy strzał z ostrą amunicją „”z kałacha””i dzieci mają dużą kupę w portkach!!!!!

 3. Po komentarzach widać, że większości wystarczy żeby był internet i sklep pod blokiem, tyle wysiłku i ambicji. Ktokolwiek robi więcej ponad to jest… Tu wstawić co przyjdzie do głowy.

 4. Większość komentująca to szczawie w poplamionych dresach wiadomo od czego siedząc non stop na internecie.w razie wojny ze smrodu i paniki wyginiecie.

 5. Chyba sam jesteś szczawiem jak uważasz że ci harcerze cię obronią

 6. szacun dla tych ludzi z WOT, . ALE WSTYD DLA KRAJU CO NIE ARMI ZAWODOWEJ , NIE MA SPRZĘTU, NIE MA NIC!!!! , OD 1990r. prowadzili DEMILITARYZACJE POLSKI , HAŃBA

  • Przypomnij to @Kuba, ten ciągle tylko winę PiS w tym widzi. Ignorant jakich mało na forum.

   • PiS tylko przyśpieszyło ten proces.
    Winne są wszystkie ekipy od 1991 roku.

    • W trzy lata zniszczyli? Tyko co, skoro już nic nie było do rozpierniczenia. Posterunki Policji też PiS likwidował? POwskie POsrańce z gumofilcami zwijali naszą Ojczyznę a ty jak nowoczesny osioł – wina PiS i tylko PiS. Ale 500+ na swoje bachory od tego znienawidzonego PiS, tal jak Pierdu i Schmid (jakie Polskie nazwisko) to bierzesz i nie pyszczysz?

 7. WOJSKOWE OBIEKTY PILNUJE OCHRONA BUAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!!!!!!!!!!

 8. RUSCY I TA NAS CZAPKAMI ZAPI……..

 9. BANDA AMATORÓW DURNIOW. MIĘSO ARMATNIE. ZRESZTĄ NAWET GDYBYŚMY MIELI ARMIĘ W PEŁNYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU TO NP. ROSJA JEST W STANIE NAS ZMIESC I W CIĄGU DOBY BYĆ JUZ NA NASZEJ ZACHODNIEJ GRANICY!

  • …i tym sposobem wypną się na Chiny i milion skośnookich zatrzyma się na Uralu. Arek trollu radziecki nie zapominaj, że Polacy niejedną wojnę przeżyli

   • TUTAJ NIECHODZI MALOALTO O WOJNE KTÓRA TO POLACY PRZEŻYLI. CHODZI I FAKTY. ROSJA JEST POTĘGA MILITARNA CZY KOMUŚ TO SIE PODOBA CZY NIE. NA AMERYKĘ W RAZIE CZEGO TO TY NIELICZ. DLA WAS DOBRE JEST WCISKAC W TE PUSTE ŁBY PROPAGANDE.