Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lotniczy Dzień Dziecka w Radawcu. Będzie można polatać samolotem historycznym Piper Cub

Impreza dla dzieci i całych rodzin, w której głównym tematem będzie lotnictwo, odbędzie się z okazji Dnia Dziecka na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Jedną z nich będą przeloty samolotem historycznym Piper Cub.

Wszystkim, którzy lubią imprezy plenerowe przypominamy, że w sobotę 1 czerwca na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu odbędzie się rodzinny festyn charytatywny oraz Ogólnopolski Zlot Samolotów Turystycznych. Niewątpliwą gratką dla wszystkich będzie wizyta samolotów historycznych Piper Cub, które przylecą na zaproszenie organizatora Wydarzenia – firmy Kagero Publishing która w tym roku obchodzi dwudziestopięciolecie wydania swojej pierwszej książki oraz piętnastolecie magazynu Militaria.

– Zaczynaliśmy od czasopisma dla modelarzy Air Show, którego pierwszy numer ukazał się w 1991r. Byłem wtedy studentem i szukałem jakiegoś pomysłu na swoje dorosłe życie. Postawiłem na swoją pasję do lotnictwa. Czasopismo po wydaniu kilku numerów upadło, szansą dla nas był rynek książki. Do dzisiaj wydaliśmy ponad 1200 publikacji, głównie w języku angielskim, które są eksportowane na cały świat. Poza działalnością wydawniczą organizujemy ewenty lotnicze na Lubelszczyźnie. Najbliższym wyzwaniem jest Ogólnopolski Zlot Samolotów General Aviation oraz Lotniczy Dzień Dziecka realizowany wspólnie z Aeroklubem Lubelskim i Targami Lublin. Po raz kolejny wykażemy, że możliwe jest zorganizowanie ciekawej imprezy lotniczej o ogólnopolskim zasięgu w oparciu o własne środki i środki pozyskane od sponsorów z naszego województwa. Pomoc finansowa pochodząca od samorządu będzie jedynie dodatkiem do całego budżetu Imprezy a nie podstawą jej finansowania. Priorytetem jest zebranie jak najwięcej pieniędzy na zakup pomp infuzyjnych objętościowych dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. W zbiórce pieniędzy będzie nam pomagać Magdalena Fijołek z Fundacji „W Dobrych rękach” i wolontariusze -mówi Damian Majsak, prezes Kagero.

Zbiórce będą towarzyszyły aukcje i loteria, w której nagrodami będą m.in. przeloty samolotem historycznym Piper Cub ufundowane przez Kagero Publishing. Skoro mowa o samolotach Piper Cub warto przybliżyć historie z nim związane. Piper Cub to amerykański samolot turystyczny lat 30-tych XX wieku. Można było kupić taką maszynę w dowolnym kolorze pod warunkiem, że był to kolor żółty. Rok 1939 przyniósł firmie Billa Pipera bardzo duże zamówienia gdyż jego Piper Cub stał się podstawowym samolotem szkolnym amerykańskich pilotów wojskowych. Na usterzeniu żółtego samolotu widniało logo firmy przedstawiające uśmiechniętego niedźwiadka. Żółtym Piper Cub przyleci do Radawca Marek Masalski, czołowy instruktor Aeroklubu Warszawskiego. Będzie z nim można porozmawiać i polatać. Pasażer będzie miał wspaniały widok, poza tym poczuje się jak pilot samolotu, gdyż w Piper Cabie pasażer siedzi na przednim siedzeniu a pilot steruje maszyną za nim, z drugiego fotela.

Kiedy Ameryka przystąpiła do wojny z Niemcami armia USA potrzebowała samolotu łącznikowego i rozpoznawczego. Piper Cub nadawał się do tej roli znakomicie. Wojskowa wersja nosiła nazwę Grasshopper. Taki samolot również pojawi się w Radawcu i co ciekawe dokładnie ten egzemplarz był kiedyś własnością Aeroklubu Lubelskiego o czym opowie podczas festynu dyrektor aeroklubu Adam Gruszecki i właściciel samolotu Antoni Nowak.

-Z samolotami Piper Cub wiąże się wiele ciekawych historii, również i taka, którą bardzo lubią słuchać dzieci. Pożary lasów są niezwykle niebezpieczne i w stosunkowo krótkim czasie potrafią rozprzestrzeniać się na rozległych obszarach niszcząc wszystko na swojej drodze. Aby zapobiegać pożarom w USA prowadzono szeroką kampanię informacyjną wykorzystując do tego celu wizerunek bohatera kreskówek Walta Disneya słonia Bambi. Poczciwy słonik nie spełnił pokładanych w nim nadziei i do kampanii informacyjnej od roku 1944. „zatrudniono” misia. Brązowy niedźwiadek ubrany w kapelusz i zielone spodnie o imieniu Smokey widniał na tysiącach plakatów przypominając odwiedzającym lasy, że ich ostrożność i rozwaga pomogą uniknąć pożarów. W roku 1950 Stany Zjednoczone obiegła historia niedźwiadka, który został uratowany z pożaru lasu przez strażaków w Capitan w stanie Nowy Meksyk. Rodzice niedźwiadka nie mieli niestety tyle szczęścia. Uratowany z pożaru niedźwiadek był bardzo poparzony. Przetransportowano go do pobliskiego Santa Fe, gdzie, po uprzednim opatrzeniu ran, zajmowały się nim dzieci weterynarza – mówi Grzegorz Kaczuga z wydawnictwa Kagero.

Stan misia wzbudził wielkie zainteresowanie ze strony społeczeństwa, które wysyłało listy i telefonowało by dowiedzieć się, co się z nim dzieje. Po negocjacjach, co zrobić z niedźwiedziątkiem postanowiono, że zostanie symbolem ochrony przeciwpożarowej i nadano mu imię Smokey, po niedźwiedziu z plakatów. Postanowiono też, że niedźwiadek zostanie przeniesiony do stolicy Stanów Zjednoczonych, do Zoo Narodowego w Waszyngtonie. Pojawił się jednak poważny problem z transportem małego niedźwiedzia. Wówczas Bill Piper, właściciel Piper Aircraft Co., wysłał po misia nowy egzemplarz samolotu Piper Cruiser, który w przeddzień lotu został udekorowany przez lokalnego artystę, Willa Schustera, napisem „Smokey” tuż obok namalowanego małego niedźwiadka ubranego w kapelusz i zielone spodenki. Po kilkudniowym locie, niedźwiadek Smokey dotarł do Waszyngtonu, gdzie został przedstawiony jako żywy symbol ochrony przeciwpożarowej. W waszyngtońskim zoo pozostał do 1975, kiedy to został zmuszony do przejścia na emeryturę, mając lat niedźwiedzich 70 gdyż każdy urzędnik federalny musi przejść na emeryturę w wieku lat 70. Zmarł rok później, a został pochowany na terenie Smokey Bear

Festyn będzie przebiegał pod znakiem zbiórki publicznej oraz edukacji. Dzień Edukacji Lotniczej upłynie na spotkaniach i rozmowach z pilotami słynnych samolotów historycznych, samolotów i śmigłowców wojskowych oraz samolotów turystycznych i ultralekkich. Na dzieci czekają upominki i prezenty, nagrody jakie będzie można zdobyć w konkursach oraz smakołyki, „dmuchańce” i zabawy organizowane przez animatorów. Wydarzenie poprowadzi Ryszard Majewski, redaktor Radia Lublin, który zainicjował nasze działania na rzez pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Portal lublin112 jest patronem medialnym wydarzenia.

Lotniczy Dzień Dziecka w Radawcu. Będzie można polatać samolotem historycznym Piper Cub

(fot. materiały organizatora)

7 komentarzy

  1. po ile bilety na wstęp?

  2. A plan jakiś jest godziny festynu parkingi regulamin coś wiecie?

    • Spokojnie, będzie informacja, na razie są zapowiedzi imprezy ;).
      Pozdrawiamy

  3. Wstęp jest bezpłatny.

  4. moje dziecko napewno nie wsiadzie do tej kupy zlomu????

  5. kolekcjoner wraków

    Sołtysie wsi, nikt nikogo do niczego nie zmusza 🙂

  6. wstęp jest wolny już gdzieś o tym pisali

Z kraju