Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło się do nowej bazy. Niebawem oficjalne otwarcie (zdjecia, wideo)

Od kilku dni śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie startuje już z Radawca, lecz z Janowic koło Świdnika. Tuż obok Portu Lotniczego Lublin powstała bowiem nowoczesna baza.

W tym tygodniu miała miejsce przeprowadzka lubelskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczas śmigłowiec wraz z załogą stacjonował na terenie lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Jednak miejsce to nie spełniło żadnych norm. Aby dostosować bazę do aktualnych potrzeb, wymagałoby to ogromnych środków finansowych. Jednak była ona wynajmowana, więc tego typu inwestycja nie za bardzo wchodziła w grę.

Dlatego też już w 2014 roku zapadła decyzja o wybudowaniu nowej siedziby. Na ten cel pogotowie otrzymało od Starostwa Powiatowego w Świdniku siedem działek o łącznej powierzchni około 84 arów, sąsiadujących z Portem Lotniczym Lublin. Inwestycja ruszyła w lipcu ubiegłego roku. Oprócz hangaru na śmigłowiec ze specjalną platformą, która automatycznie wyprowadza go na zewnątrz od razu po otrzymaniu zgłoszenia do wylotu na interwencję, powstały pomieszczenia medyczne, operacyjne oraz socjalne dla pracowników.

Załoga lubelskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego co roku interweniuje kilkaset razy. Swoim zasięgiem obejmuje prawie cały teren województwa lubelskiego udając się do najgroźniejszych zdarzeń, w których zagrożone jest życie ludzkie. Jak pokazują dane LPR, w ubiegłym roku misje HEMS stanowiły prawie 89% lotów. Wśród nich przeważają wezwania do wypadków komunikacyjnych. Nie brakuje również przypadków nagłych zachorowań w postaci udarów czy zatrzymania krążenia, upadków z wysokości, wypadków w rolnictwie, czy też poparzeń. Oficjalne otwarcie nowej bazy zaplanowano w nadchodzącym tygodniu, wtedy też pokażemy Wam, jak wygląda ona w środku.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. Jek nie będzie sylwka albo jak soboń nie przyleci jakimś śmigłowcem z WSK to otwarcie będzie trzeba powtórzyć. np. na nowo wmurować kamień węgielny ?

 2. To LPR ma dwa śmigłowce w Lublinie?

 3. Razem z nami na bieżąco z nowościami

  Kiedy będzie otwarcie i czy można będzie przyjść każdemu?

 4. Droga redakcjo nowa siedziba mieści się w g.Mełgiew a dokładnie w Janowicach z Lublinem nawet nie graniczy pozdrawiam.

  • Szanowny Sprytny. Zgadza się, i jest to dokładnie zawarte w treści materiału: „Od kilku dni śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie startuje już z Radawca, lecz z Janowic koło Świdnika”. Nigdzie nie ma w nim nawet słowa o graniczeniu z Lublinem. Jedynie to, że „sąsiaduje z Portem Lotniczym Lublin”

   Pozdrawiam.

  • ten Sprytny to tak prześmiewczo? jak nazwanie kulturysty Kruszyna a karła Długi?

 5. Najgorzej jak sam się dowartościowujesz nazywając siebie sprytny… Życie szybko zweryfokowalo, że nim nie jesteś….

 6. A co będzie w byłym miejscu po pogotowiu lotniczym Radawiec???
  Antyteroryści będą ćwiczyć odbijanie zakładników??? Czy klub go-go????

 7. świątynia potwora spaghetti

 8. Super siedziba, niech ratują wszystkich potrzebujących tego!!! Super to wygląda…
  Aeroklub padnie bez kasy za wynajem średniowiecznej bazy

  • właśnie sam nie wiem jak ten aeroklub przędzie. 3 awionetki na krzyż tam stacjonują, a chętnych na robienie u nich jakiejś licencji chyba nie ma zbyt wielu…

 9. Informacja moja polegała na myśleniu w lewym górnym rogu materiału (na białym tle podpowiedź dla wszechwiedzacych ) wyraźnie jest napisane Lublin a
  można Mełgiew lub Świdnik ostateczne info z regionu albo kraj .pozdrawiam.

  • Bo Lublin to nie tylko miejscowość, ale stolica regionu. Nie opisują wypadku na ulicy Świdnika, która nawet nie wiem gdzie jest czy wypadku na jakiejś drodze w regionie. A to nad moim blokiem w Lublinie przelatuje co drugi dzień wracając z Jaczewskiego i teraz już wiem, że nie będzie a co najwyżej z Kraśnickich. A kogoś z Kraśnika to interesuje czy z tej strony Lublina czy z tej. A gdyby nie Lublin nie było by pogotowia w „Lublinie”. Moim zdaniem dobrze zakwalifikowane do „Lublina”, w przeciwieństwie do pokazów lotniczych, które były do „Świdnika” i rzeczywiście były małym miejskim piknikiem bo w mieście wojewódzkim leżącym parę kilometrów obok nie było reklamy bo w Świdniku …
   Port Lotniczy LUBLIN , a baza LPR graniczy z portem Lublina dlatego kategoria Lublin – jakie to proste 😀

 10. Jeżeli miałbyś rację to redakcja nie zmieniła by wpisu pozdrawiam.

 11. Otwarcie tydzień przed wyborami, czemu mnie to nie dziwi…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.36%
  • GBP 4.8828zł -0.6%
  • EUR 4.406zł -0.24%
  • CHF 4.0806zł -0.2%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie