690 680 960

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło się do nowej bazy. Niebawem oficjalne otwarcie (zdjecia, wideo)

Od kilku dni śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie startuje już z Radawca, lecz z Janowic koło Świdnika. Tuż obok Portu Lotniczego Lublin powstała bowiem nowoczesna baza.

W tym tygodniu miała miejsce przeprowadzka lubelskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczas śmigłowiec wraz z załogą stacjonował na terenie lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Jednak miejsce to nie spełniło żadnych norm. Aby dostosować bazę do aktualnych potrzeb, wymagałoby to ogromnych środków finansowych. Jednak była ona wynajmowana, więc tego typu inwestycja nie za bardzo wchodziła w grę.

Dlatego też już w 2014 roku zapadła decyzja o wybudowaniu nowej siedziby. Na ten cel pogotowie otrzymało od Starostwa Powiatowego w Świdniku siedem działek o łącznej powierzchni około 84 arów, sąsiadujących z Portem Lotniczym Lublin. Inwestycja ruszyła w lipcu ubiegłego roku. Oprócz hangaru na śmigłowiec ze specjalną platformą, która automatycznie wyprowadza go na zewnątrz od razu po otrzymaniu zgłoszenia do wylotu na interwencję, powstały pomieszczenia medyczne, operacyjne oraz socjalne dla pracowników.

Załoga lubelskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego co roku interweniuje kilkaset razy. Swoim zasięgiem obejmuje prawie cały teren województwa lubelskiego udając się do najgroźniejszych zdarzeń, w których zagrożone jest życie ludzkie. Jak pokazują dane LPR, w ubiegłym roku misje HEMS stanowiły prawie 89% lotów. Wśród nich przeważają wezwania do wypadków komunikacyjnych. Nie brakuje również przypadków nagłych zachorowań w postaci udarów czy zatrzymania krążenia, upadków z wysokości, wypadków w rolnictwie, czy też poparzeń. Oficjalne otwarcie nowej bazy zaplanowano w nadchodzącym tygodniu, wtedy też pokażemy Wam, jak wygląda ona w środku.

(fot. lublin112.pl)

16 komentarzy

  1. Otwarcie tydzień przed wyborami, czemu mnie to nie dziwi…

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie