690 680 960

LITPOLUKRBRIG rozpoczyna ćwiczenia o kryptonimie „Anakonda-16”

6 czerwca na terenie poligonu w Nowej Dębie rozpoczęły się ćwiczenia LITPOLUKRBRIG o kryptonimie ANAKONDA-16. Potrwają one do 17 czerwca, a LITPOLUKRBRIG inicjuje koordynowanie i dowodzenie Działaniami Reagowania Kryzysowego.

Uroczystego otwarcia ćwiczenia z udziałem uczestników z Polski, Litwy, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych dokonał wczoraj Generał Brygady Adam JOKS, Dowódca Wielonarodowej Brygady.

– W mowie powitalnej Generał Brygady Adam Joks wyraził swoje przekonanie co do wagi tego przedsięwzięcia. Zgodnie ze słowami Dowódcy LITPOLUKRBRIG ćwiczenie ANAKONDA-16 stwarza szerokie spektrum możliwości do współpracy z partnerami wojskowymi wszystkich państw biorących w nim udział. W trakcie kolejnych 10 dni, żołnierze będą ramię w ramię pracować, szkolić się i przebywać razem aby osiągnąć wszystkie pożądane cele szkoleniowe oraz doskonalić swoje umiejętności. Tak więc, udział w tej operacji pozwoli nam na podniesienie poziomu szkolenia, zdobycia obopólnego zaufania i zrozumienia pomiędzy zaangażowanymi wojskami – informuje Kapitan Oleksandr Gain oficer prasowy LITPOLUKRBRIG.

Dla Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest to pierwsze ważne przedsięwzięcie szkoleniowe od momentu zainicjowania jego Dowództwa w bieżącym roku. Jednostka rozwija stanowisko dowodzenia, które będzie wydawać rozkazy jednostkom afiliowanym i dowodzić nimi w trakcie operacji zgodnie z otrzymanym scenariuszem.

– “ANAKONDA 16” zapewnia nam, Dowództwu LITPOLUKRBRIG oraz jednostkom afiliowanym, możliwość zweryfikowania zdolności inter operacyjnych w ramach Brygady, jak również potencjalnym i obecnym partnerom jednostki. Jesteśmy braćmi w walce i pokażemy to w trakcie trwania tego ćwiczenia. W końcu będziemy bardziej profesjonalni i lepiej przygotowani aby spełnić standardy NATO oraz wymagania międzynarodowej współpracy” – skomentował Generał Brygady Adam Joks.

– W szczególności, Ukraiński pluton z 80 Brygady wysokomobilno – desantowej został dołączony do Polskiego batalionu. Stwarza to okazję do przećwiczenia interoperacyjności na poziomie taktycznym oraz podnoszenia skuteczności połączonych jednostek taktycznych – wyjaśnia – wyjaśnia Kapitan Oleksandr Gain.

Ćwiczenie ANAKONDA-16, odbywające się na największych polskich poligonach, obejmie blisko 31 tysięcy żołnierzy z 23 państw.

2016-06-07 17:29:58
(fot. nadesłane LITPOLUKRBRIG)

6 komentarzy

  1. Jak to się czyta?Lipolux…..
    Rosja ma na to wy…ne.
    I tak jak przyjdzie co do czego to wszyscy powiedzą ładnie nara.

  2. Ruskim przy granicy damy szaliki Stali i ich bojówki Motoru zneutralizują

  3. jak będziemy mieć OT to ruskie mogą nas cmoknąć… więc lepiej niech się zajmą banderowcami…

  4. A co tu do k…y nędzy robią ukraińcy? Uczą się taktyki NATO żeby łatwiej wbić nóż w plecy jak w 1943 na Wołyniu?

  5. Śmiać mi się chce. 11 lipca wszyscy pójdą na zasłużony urlop i znowu nie będzie żadnej obrony.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mecz Charytatywny dla Marcela
Piknik Rodzinny z cyklu „Integracje” na Sławinie
Piknik Rodzinny z cyklu „Integracje” na Dziesiątej
Potańcówka z tradycją „Hanna prosi do tańca”
Żniwa ze starej fotografii