Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Leśnicy walczą z chrabąszczami. Niektóre lasy będą pryskane środkiem owadobójczym

W maju w kilku lasach na terenie gmin Garbów i Kurów prowadzone będą zabiegi ograniczające populację chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Będą one wykonywane w formie oprysków z samolotów.

W maju w lasach Nadleśnictwa Puławy prowadzone będą działania mające na celu ograniczenie populacji chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Związane jest to z dużą liczebnością tych owadów, które potrafią spowodować znaczne spustoszenie w lasach. Chrabąszcze składają bowiem kilkadziesiąt ja, a wylęgające się z nich larwy uszkadzają korzenie młodych drzew niszcząc uprawy oraz odnowienia terenów leśnych.

Zabiegi będą prowadzone z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego. Jak wyjaśniają leśnicy, chcą w ten sposób zwalczyć dorosłe postacie chrabąszcza, zanim samice złożą jaja.

Opryskiwane z samolotów będą tereny leśne na terenie gmin Garbów i Kurów. W tej pierwszej są to lasy o powierzchni blisko 602 ha, w drugiej ponad 136 ha. Używany będzie, jak podkreślają przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, bezpieczny środek ochrony roślin o nazwie Mospilan 20 SP, w dawce 0,4 kg na 1 ha. Jest on dozwolony do stosowania w systemie certyfikacji gospodarki leśnej FSC. Z uwagi na 14-dniowy okres karencji dla runa leśnego, na obszarach objętych zabiegami, zostaną wprowadzone zakazy wstępu do lasu. Będą o tym przypominały umieszczone przy drogach dojazdowych tablice informacyjne.
Leśnicy walczą z chrabąszczami. Niektóre lasy będą pryskane środkiem owadobójczym

Leśnicy walczą z chrabąszczami. Niektóre lasy będą pryskane środkiem owadobójczym

Leśnicy walczą z chrabąszczami. Niektóre lasy będą pryskane środkiem owadobójczym

Leśnicy walczą z chrabąszczami. Niektóre lasy będą pryskane środkiem owadobójczym

(fot. – RDLP)

18 komentarzy

 1. Głupi uśmiech na piance piwa

  Ludzi tez pryskają od kilku lat w imię walki z globalnym ociepleniem… Ale lemingi tego nie ogarniają…

 2. Powinni też spryskać płynem ludobójczym, żeby nikt nie wchodził i nie zostawiał ton śmieci. Człowiek to najgorszy szkodnik i zagładą lasów!!!

 3. Powiad lubelski też powinien spryskać lasy od chrabaszcza a w szczególności od kleszczy

  • Najmundrzejszy Franio

   Powiad? Serio?
   Wiesz, że przy okazji ginie cała masa pożytecznych organizmów, które działają dla dobra drzew? Również tych chronionych… a przed kleszczami można się zabezpieczac stosując np. odpowiednią odzież

 4. Lubię te chrabąszcze majowe. Jest ich strasznie dużo i zawsze sobie „bzyczą” tworząc niepowtarzalny klimat.

 5. Był taki cymbał w chinach co kazał powybijać wróble bo zjadały ziarno i jak zakłócił łańcuch pokarmowy to wymarły z głodu od 20 do 40 milionów ludzi. Jak ktoś lubi historie to sobie znajdzie. Kampania walki z czterema plagami.

  • tu jest mowa o ograniczeniu populacji a nie totalne jak było w chinach tak sie robi w całym rolnictwie swiadomie i dlatego mozna wyzywic swiat!

  • jakby nie zniszczoono ptactwa w lasach, zbiorników wody to by to inacej wyglafało

 6. płyn ludobójczy to corona virus już spryskali)))))))))))))))))0

 7. A nie prościej wyciąć jak puszczę białowieską?

 8. I po pszczołach w lasach.

 9. I to cała głupota tej sytuacji, dali zezwolenie na wchodzenie do lasu jedna ręką a drugą blokują bo wiedzieli że jest trzeci stopien zagrożenia pożarowego co jest równoznaczne z zakazem no i do tego opryski. Jakas inna odmiana kiełbasy wyborczej .

 10. świetny kur. pomysł – chmia
  a starczło by żeby byłli naruralni wrogowie chrabąszcza

  • Na co czekasz? Zaostrz kijek krzemienną siekierką i wydłub porcyjkę larw na obiadek. Kiedyś to była wyżerka dla ludzi, zanim wrony jajek naniosły. Wrony i kruki, też wolą miastowy wikt, zamiast ganiać za robactwem.

Z kraju