690 680 960

Latają po całym regionie i zrzucają brunatne kostki. Nie wolno ich dotykać

W naszym regionie rozpoczęła się druga w tym roku akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Jeżeli warunki atmosferyczne nie staną na przeszkodzie, to potrwa trzy dni.

Dziesiątki tysięcy dawek szczepionki zostanie zrzuconych na terenie województwa Lubelskiego. W dniach od 12 do 15 września prowadzona bowiem będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Obejmie ona kompleksy leśne, pola oraz łąki, jednak z pominięciem terenów zabudowanych.

Z samolotów zrzucane są szczepionki w postaci brunatnej przynęty, w której ukryty jest blister aluminiowo-plastykowy wielkości około 3 cm. Na 1 km2 trafia około 20-30 tego typu szczepionek o intensywnym zapachu rybnym. Nie wolno ich dotykać, jednak jeżeli przypadkowo się to stanie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podobnie w przypadku zwierząt domowych, jeśli zauważymy, iż miały one z nią kontakt, należy skierować się do weterynarza. Psy najlepiej trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Szczepienia lisów prowadzone są na Lubelszczyźnie od 2002 r. każdego roku dwukrotnie, na wiosnę i jesienią. Akcja ta pozwoliła skutecznie ograniczyć przypadki występowania wścieklizny w naszym regionie. O ile kilkanaście lat temu, każdego roku notowano po ponad pół tysiąca zgłoszeń wścieklizny, to teraz są to sporadyczne przypadki.

(fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

 1. … aluminiowo-plastykowy ???

  • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

   To nie wiesz, że aluminium i plastik to największe lisie przysmaki ?
   Badania najlepszych na świecie naukowców amerykańskich, specjalistów od lisów dowodzą, że taki jeden z drugim lis, wpierdzieli 10 dkg plastiku (z aluminium) i żadna wścieklizna sie go nie ima :lol;

 2. granat vel osioł

  TO NIE HASZ??????? AJJJJJJJJ

 3. Psom i kotom szkodzi, a lisom pomaga? Dziwne.

  • August (nie poniatowski)

   A żebyś wiedział, że pomaga: przenieść się a ten (ponoć) lepszy świat 😆

 4. Ja nigdy nie dotykam tego rękoma, nawet w rękawiczkach. Zawsze jem nożem i widelcem, lepsze nawet niż psie chrupki.

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas