Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kupił bilet parkingowy, położył na siedzeniu. Pomimo ważnej opłaty otrzymał wezwanie

To, jak ważne jest, gdzie leży bilet parkingowy w aucie, dowiedział się nasz Czytelnik. Pomimo wniesionej opłaty i ważnego biletu otrzymał wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za parkowanie.

Mamy nadzieję, że dzięki historii opisanej poniżej z pewnym biletem parkingowym, kierowcy nie będą musieli ponosić dodatkowej opłaty za nieuiszczenie opłaty za parkowanie i jednocześnie dowiedzą się, gdzie powinien leżeć bilet parkingowy.

Historia perypetii z biletem parkingowym rozpoczęła się dla naszego Czytelnika na ul. Niecałej.

– W dniu 11.10.2017 zaparkowałem pojazd na ul. Niecałej w Lublinie. Wykupiłem bilet parkingowy, zostawiłem w samochodzie. Kiedy wróciłem, okazało się, iż otrzymałem wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za parkowanie. Bilet miałem ważny do godz 10:29, a wezwanie wystawiono o godz. 10:24. Patrzę, jest pani z Zarządu Dróg – doganiam ją i pytam, czy to ona wystawiła wezwanie. Ona zaprzecza, ale kiedy wracam się do samochodu – podchodzi i pyta w czym mam problem. Pytam, za co to wezwanie skoro mam ważny bilet. Ona rozłożyła ręce i powiedziała, żeby złożyć reklamację – relacjonuje historię z biletem nasz Czytelnik.

Oczywiście Czytelnik złożył reklamację i czekał na jej efekty. W rozmowie z nami przyznał, że bilet położył na siedzeniu, w widocznym miejscu, ponieważ na desce rozdzielczej wozi dokumenty. Nie chciał, aby bilet znalazł się w miejscu, gdzie będzie go trudno odnaleźć.

Na stronie Strefy Płatnego Parkowania czytamy, że po wykupieniu biletu w parkomacie należy umieścić bilet w widocznym miejscu ZA PRZEDNIĄ szybą samochodu tak, aby bilet był widoczny i czytelny dla osoby kontrolującej czas parkowania.

Jak informuje regulamin Strefy: Za brak opłaty w czasie kontroli na terenie Strefy Płatnego Parkowania otrzymuje się WEZWANIE DO WNIESIENIA OPŁATY DODATKOWEJ. Wszystko jasne, ale nasz Czytelnik posiadał bilet, ważny bilet i był on w pojeździe w czasie kontroli, co więcej był widoczny. Z tą różnicą, że nie bezpośrednio za szybą, a na siedzeniu. Będąc złośliwym, można rzecz, że przednie siedzenie też jest za przednią szybą. Informacja „za przednią szybą” nie precyzuje, czy chodzi zaraz za nią, czy może to być także siedzenie.

W całej sprawie zabrakło nieco dobrej woli ze strony osoby kontrolującej, ponieważ sprawę biletu i wyjaśnienia, że jest opłacony, można było załatwić na miejscu 11 października. Nasz Czytelnik, po złożeniu reklamacji, 7 listopada otrzymał informację, że wezwanie zostało anulowane.

Na koniec przytaczamy jeszcze fragment Załącznika nr 4 do uchwały nr 330/XI/2015 Rady Miasta Lublin z dnia 19 listopada 2015 r., dotyczącego Sposobu pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w Lublinie:

§ 3. pkt. 3. Dowód wniesienia opłaty, w postaci ważnego biletu parkingowego lub ważnego abonamentu parkingowego albo dokumentu informującego o wnoszeniu opłat za pomocą telefonu komórkowego umieszcza się niezwłocznie po zajęciu miejsca postojowego, w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu, w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości co do ich ważności, tak aby opłacenie postoju oraz jego czas były w pełni czytelne dla kontrolerów SPP.

Być może należałoby umieścić na parkomatach graficzną informację, jak prawidłowo powinno wyglądać umieszczenie biletu ZA PRZEDNIĄ SZYBĄ. Na pewno zapobiegłoby to nieporozumieniom na linii kierowca – pracownik Strefy Płatnego Parkowania.

Czy mieliście podobne problemy z biletami parkingowymi? Piszcie w komentarzach.

2017-11-08 19:39:26
(fot. nadesłane)

68 komentarzy

 1. Ja kiedys miałam lepszą akcję. Zaparkowałam, poszłam do parkomatu, a że była kolejka to postałam tam jakieś 5min. Wracam do samochodu z biletem, a tu wezwanie do zapłaty.

 2. A nikomu nie przyszło do głowy że kierowca po prostu nie miał opłaconego biletu? To świetny sposób oszustów.

  Nie raz miałem sytuacje że ktoś podchodził i się pytał czy potrzebny mi jeszcze bilet parkingowy, bo on chętnie weźmie i mówi np.”muszę się rozliczyć w firmie u szefa a oryginalny gdzieś zgubiłem”
  To mnie zastanowiło. I wiem jak wygląda oszustwo.

  Stawiasz samochód na miejscu płatnym, nie płacąc.

  Przychodzi kontroler i wystawia kwit. Dokumentuje to również zdjęciami: przód pojazdu, bok pojazdu, i miejsce pod szybą na całej długości. Nie robi zdjęć siedzeń, czy dywaników samochodowych.

  Wraca koleś i prosi kogoś kto odjeżdża o bilet który jest opłacony.
  Reklamuje opłatę dodatkową. Reklamacja uwzględniona.
  I ma za free parking.

  Gdyby wprowadzono że trzeba wpisać numer rejestracyjny na bilecie, to ten przekręt by nie wyszedł, a tak ….

 3. Miałam taka sytuacje, tyle, ze była wichura na dworze i przy zamykaniu drzwi wiatr zdmuchnął bilet zza szyby fo kieszonki drzwi ;). Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam mandat :), ale tez naszukalam sie tego biletu, bo nie wiedziałam ci sie z nim stało:D, złożyłam reklamacje i mandat zostałał anuliwany od ręki.

 4. Treść tłumaczenia „poszkodowanego” nie zgadza się z fotografią biletu: na tej fotografii widać, ze bilet obowiązuje od 10.29 do 11.10, a facet mówi o wezwaniu wystawionym o godź 10.24, więc kiedy jeszcze nie miał tego sfotografowanego biletu. Czy tego nie zauważył ani redaktor ani nikt z komentujących?

  • Chyba ktoś to nie rozumie materiału… Przecież zdjęcia mogło zostać zrobione o godzinie 10:25. Czytelnik miał bilet przecież w aucie do godziny 10:29. A pracownica strefy płatnego parkowania wystawiła wezwanie o 10:24. To jaki problem był ze zrobieniem zdjęcia, bo nie rozumiemy???

   Przecież bilet leżał w aucie opłacony już.

  • Bilet wazny do 11.10.2017 do godz 10:29.
   Wystarczy zrobic zblizenie zdnecia i widac ze 11.10 to nie godzina a data.
   Zaskakuja mnie tacy medrcy 🙂

 5. Miałem podobna sytuację tyle, że bilet miałem na przedniej desce obok kierownicy. Problem był taki że te lenie co sprawdzają robią to nie dokładnie i sprawiają tym same problemy

 6. Witam ja mam abonament i jest za przednią szybą w widocznym miejscu, niestety osoby kontrolujące patrzą na dól szyby . A ja na ironię losu umieściłam na górze i z tego tytułu też chodzę i wyjaśniam otrzymane mandaty. A na dodatek osoby kontrolujące często robią zdjęcia ze nie widać całej szyby.

 7. A co jak ja dostałem mandat 3 lata temu i zapomniałem o nim i teraz dopiero przyszło mi wezwanie do zapłaty?

 8. W dobie dzisiejszej elektoniki można było by opłacić w parkomacie i nie kłaść żadnych karteczek za szybą. Skoro się wprowadza nr rejestracyjny auta to kontrolujący mógł by sprawdzić w swoim urządzeniu czy dany pojazd ma wniesioną opłatę i do której godziny.

Wiadomości z info112