690 680 960

Krzyż pamięci Józefa Franczaka został ponownie ustawiony. Policja cały czas szuka sprawców jego uszkodzenia (zdjęcia)

W miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim ponownie został ustawiony krzyż pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”, którego nieznany sprawca bądź sprawcy wyłamali i porzucili w rowie. Do sprawy odniósł się także premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę ustawiony został na swoim miejscu krzyż poświęcony pamięci Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Jak już informowaliśmy, w nocy z czwartku na piątek został on zniszczony. Nieznany sprawca lub sprawcy odcięli i wyłamali zlokalizowany w miejscowości Majdan Kozic Górnych w powiecie świdnickim krzyż, po czym porzucili go w pobliskim rowie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, o wszystkim powiadomiona została policja. Na miejscu interweniowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, którzy przeprowadzili czynności. Obecnie prowadzone jest w tej sprawie postępowanie mające na celu ustalenie sprawcy lub sprawców tego czynu.

Podkom. Anna Kamola z komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie tłumaczy, że na miejscu zdarzenia przeprowadzone zostały oględziny a także zabezpieczono ślady. Rozpytani w tej sprawie zostali zostali również zgłaszający, okoliczni mieszkańcy a także przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Czynności w tej sprawie trwają. Postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Świdniku.

Do sprawy odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. Jak napisał na Facebooku, takie czyny budzą jego najgłębsze oburzenie i muszą zostać napiętnowane, sprawcy ukarani, a szkody naprawione. Premier dodał również, że podjął decyzję, iż krzyż zostanie odbudowany, gdyż uważa, że miarą wielkości państw jest również ich szacunek wobec symboli i bohaterów. Bez pamięci o przeszłości nie można budować przyszłości.

Wczoraj krzyż został ustawiony na swoim miejscu.

(fot. Tomasz Panfil/Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, policja)

28 komentarzy

  1. „daj A Kure” „daj A Kaczke”
    wielkie „AK”

  2. Elef nie masz pojęcia o tej organizacji to nie szczekaj. Żadna organizacja podziemna europy nie była ani tak duża ani tak dobrze zorganizowana i pisząc takie pierdoły obrażasz tych ludzi którzy stracili życie żebyś nie musiał teraz szczekać po niemiecku albo rusku.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas