Kraśnik: Nauczyciel sfałszował ponad 2 tys. faktur na 102 mln złotych

Mieszkaniec Kraśnika wystawił ponad 2 tysiące faktur na zakup paszy dla zwierząt. Z dokumentów wynikało, że wydał na to ponad 100 mln, w rzeczywistości nie miał nawet gospodarstwa.

Do lubelskiego sądu wpłynął wniosek o wydanie wyroku skazującego wobec 49-letniego Jarosława M. Prokuratura oskarżyła mieszkańca Kraśnika, z zawodu nauczyciela, o wystawianie fałszywych faktur, mających na celu uzyskanie preferencyjnej stawki podatku VAT. Odbiorcą wyszczególnionych towarów było należące do niego gospodarstwo rolne, które w rzeczywistości nie istniało.

Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder rozpoczął się w styczniu 2010 roku i trwał do listopada 2013 roku. W tym czasie mężczyzna pozorował zakup śruty sojowej, rzepakowej i słonecznikowej, mającej być składnikiem pożywienia dla zwierząt w jego gospodarstwie rolnym. Do tego dołączał oświadczenia, informujące o tym, że całość jest wykorzystywana przez niego, bez dalszej odsprzedaży. To zapewniało odprowadzanie preferencyjnej składki podatku VAT w wysokości początkowo 7, później 8 procent zamiast 22 a potem 23 procent wartości towarów.

W tym czasie Jarosław M. wystawił łącznie 2212 faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln złotych. W rzeczywistości wyszczególniona na dokumentach śruta trafiała do innych odbiorców, którzy przekazywali 49-latkowi część nienależnie uzyskanych na różnicy podatku środków pieniężnych. Łącznie przedsiębiorcy oszukali fiskusa na kwotę ponad 13 milionów złotych. Do kieszeni Jarosława M. trafiło z tego blisko 3.4 mln złotych. Śledczy odkryli, że zakupił za to m.in. sztabki złota o wadze 6 kilogramów.

Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył szczegółowe wyjaśnienia. Jednocześnie skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Po uzgodnieniu z prokuratorem zaproponował dla siebie kare 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sąd zgodzi się z przesłanym przez Prokuraturę wnioskiem, mężczyzna będzie też musiał zapłacić grzywnę i straci zabezpieczone mienie o wartości blisko 3,4 mln złotych.

2016-02-16 13:17:31
(fot. ilustr. pixabay.com)

Zobacz również

18 komentarzy

 1. To nie oddał złota do Amber Gold ?

 2. To w końcu Jarosław M. czy K. ?

 3. 3 lata za 3.4 mln? Też chcę!

  • I na pewno w zawieszeniu

  • Dobry interes to krótki interes…

  • też chcesz ? OK, ale te 3,4 mln musisz oddać + grzywna „…mężczyzna będzie też musiał zapłacić grzywnę i straci zabezpieczone mienie o wartości blisko 3,4 mln złotych.” więc może to jeszcze przemyśl

 4. kto uchwala takie prawo ten jest oszust

 5. Trzeba mieć ciocię w sądzie i wuja w rządzie????

 6. Jako nauczyciel mało zarabia więc chciał sobie „dorobić”

 7. jest moim idolem !!

 8. To nauczyciel ekonomii, robiący eksperyment naukowy. Wnioski z eksperymentu są takie żeby nie kupować mienia które policja może zabezpieczyć i jednym słowem zabrać. Gdyby tak kupił kilka mieszkań w okolicy polibudy, UMCS i KULu na mamusię oczywiście, i wynajmował to do końca życia był by ustawiony.

 9. A czy głosował na PiS???

 10. Aaron Fleischmann

  Murowany kandydat do Gazeli Biznesu!

 11. Niezły z niego nauczyciel jak daje taki przykład uczniom inaczej na [-]

 12. A co z firmami które oszukał? Niewinni ludzie maja oddawać pieniądze za tego człowieka który ma żółte papiery i robi co mu się podoba

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach