Kolejny rok z rzędu w Lublinie zmniejszyła się liczba mieszkańców. Mniej jest dzieci, zwiększa się liczba seniorów

Utrzymuje się coroczna tendencja związana ze spadkiem liczby mieszkańców Lublina. W porównaniu do 2018 roku, w mieście ubyło 950 mieszkańców. Jest to mniej niż w roku ubiegłym, jednak wciąż sporo.

Z najnowszych danych Urzędu Miasta w Lublinie wynika, że w mieście kolejny rok z rzędu ubyło mieszkańców. W ostatni dzień grudnia 2019 roku na pobyt stały zameldowanych było dokładnie 320 669 osób. Przeważały kobiety, których było 174 312, mężczyzn naliczono zaś 146 357. Jeżeli chodzi o przedział wiekowy, to najwięcej wśród mieszkańców Lublina było osób w wieku od 19 do 60 lat – 174 231. Seniorów, mających od 60 lat wzwyż, naliczono 87 057, dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat 35 886, najmniej było zaś dzieci w wieku do lat 6 – 23 495. Na pobyt czasowy w Lublinie zameldowanych było 8 371 osób.

Oznacza to, że w porównaniu do 2018 roku w mieście ubyło 950 mieszkańców. Dzieje się tak co roku. W poprzednich latach Lublin liczył odpowiednio: 321 619 osób na koniec 2018 roku, 322 930 w 2017 roku, 324 637 w 2016 roku czy też 326 276 osób w roku 2015. Jeżeli chodzi o płeć, to ubyło równo po 475 mężczyzn i kobiet. Dane wskazują, że o 2 728 mniej było osób w wieku od 19 do 60 lat, przybyło zaś seniorów i to o 1 512 osób. O ponad 300 więcej było też młodzieży, nieznacznie ubyło zaś dzieci.

Na koniec ub. roku najwięcej osób zamieszkiwało dzielnicę Rury – 27 738 osób, nieco mniej Czuby Północne – 25 920 osób, na trzecim miejscu znajdował się Czechów Południowy – 22 601 osób. Dalej w kolejności: Dziesiąta – 22 124, Kalinowszczyzna 21 920, Śródmieście 18 472, Czuby Południowe – 17 284, Czechów Północny – 16 933, Wrotków – 15 074, Bronowice – 14 599, Ponikwoda – 13 707, Sławin – 13 116, Kośminek – 12 744, Tatary – 11 576, Wieniawa – 11 503, Węglin Południowy – 11 159, Konstantynów – 7 885, Felin – 7 283, Sławinek – 6 932, Węglin Północny – 3 860, Szerokie – 3 621, Za Cukrownią – 3 295, Zemborzyce – 3 022, Hajdów i Zadębie – 2 330, Stare Miasto – 2225, Głusk – 2131 zaś najmniej, gdyż 1655 osób, mieszkało w Abramowicach.

Na 27 dzielnic w Lublinie, w 17 ubyło mieszkańców. Przybyło zaś w 10. Najwięcej, gdyż 712 na Sławinie, 242 na Felinie, 89 na Węglinie Południowym, 79 na Szerokim, 75 na Wrotkowie, 71 na Czechowie Północnym, 70 na Ponikwodzie, 24 w Zemborzycach, 11 na Węglinie Północnym i 5 na Dziesiątej. Blisko 580 osób więcej niż w roku 2018 było zameldowanych na pobyt czasowy.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Zobacz również

44 komentarze

 1. Mojrzeszów klika lat temu anektował pobliskie gminy i wioski i dzięki takiej sztuczce powiększył w statystykach liczbę mieszkańców oraz powierzchnię miasta. Lublin dawno to samo powinien zrobić czyli np. zlikwidować fikcję typu rynek hurtowy w Elizówce należący do gminy Niemce i tym. Najlepiej tereny do obwodnicy przyłączyć do miasta Lublin. To rozwiązanie byłoby logiczne i sensowne, ale zaraz podniesie się krzyk ile to ciepłych posadek znikłoby w samorządach.

  • Ale co sie czepiac rynku hurtowego na elizówce,przypomnij sobie jak to lublin nie chciał tego wziasc a jak sie okazało ze dochody przynosi to juz by chetnie przejął

  • Nie co roku Rzeszów coś przyłącza. A czy przyłącza czy nie to i tak im rok w rok około 4 tyś przybywa mieszkańców. W ostatnim roku podali kilka dni temu przybyło znowu 3850 mieszkańców

  • W minionym roku Rzeszów nic nie przyłączył i gazety informują że znowu prawie cztery tysiączki wpadły i już Rzeszów większy jak Kielce!

 2. Bloki się budują jeden za drugim. Auta nie ma gdzie zapagkowac a mieszkancow ubywa :/

 3. To nie jest źle skoro tak malo mamy mieszkańców Abramowic :), chociaż te czuby północne nie dają mi spokoju 🙂

 4. co się dziwić 80% tyra za najniższka krajową.. ceny z kosmosu, słabo płatna praca albo jej brak, słabe rządy.. no no uciekają ludzi z ” dzikiego wschodu” :/

  • Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

   Niestety, muszę się zgodzić. Gdybym miał wymyślić hasło, które jednym zdaniem podsumowywałoby jakość życia w tym mieście, to byłoby nim: „Lublin – ceny i koszty życia jak w stolicy, zarobki jak na prowincji”.

   Po co mieszkać w Lublinie, skoro kupno mieszkania w Warszawie chociażby na Białołęce to podobny wydatek, a zarobki bez porównania wyższe?

   Ostatnimi czasy już nawet Rzeszów stał się miejsce atrakcyjniejszym do życia niż „Kozi Gród”.

 5. Blokujecie komentarze. O.K. Newsa o wypadku na jednej z budów w Lublinie też nie będziecie mieli.😊

 6. ludzie 80% ludzi pracuje za najnizsza krajowa,to jakim cudem po lublinie jezdza i stoja na osiedlach super auta znacznie powyzej 50 tys,i dodam ze na naszych numerach lulelskich,jakim cudem jest tyle nowych willi z kazdej strony lublina,i galerie pelni ludzi,ja nie widze biedy na lublinie

 7. A samochodów z roku na rok więcej… paradoks?

 8. Zwiększyła się liczba mieszkańców a nie zmniejszyła.

 9. Przecież w tym miescie nic nie ma oprócz galerii i marketów więc po co tu siedziec? :]

 10. lublin – miasto inspiracji 🙂

 11. lublin – miasto inspiracji

 12. a zdjęcie jakiego miasta? bo na pewno nie Lublina

 13. Doliczcie słoiki i i imigrantow np Ukraińców Bulgarow- coraz więcej już….masakra!!!! I innych…i macie 2 razy tyle tu Wasze parkingi ginął ….

 14. Jakie 320 tys w. Lublinie? Latem to widać jak nie ma braci studenckiej i miasto wygląda na wymarłe. Masa ludzi żyje W Warszawie czy Wrocławiu i nie jest przemeldowana. O ludziach którzy zasuwają za granicą nawet szkoda pisać. W Leclercu czy Selgrosie częściej Ukraiński niż Polski słychać. Taki to raj Żuk z Pisiorami stworzyliście

 15. Mieszkania drogie to i młode małżeństwo zamiast płodzić to spłacają kredyt mieszkaniowy + media i coraz droższe śmieci , a zarobki wiadomo….. Miasto mogłoby pomóc, ale po co. Mesje deweloper musi zarobić…..

 16. MariuszCoNieLubiMateusza

  Liczba mieszkańców się zmniejszyła ? Z danych na temat meldunków może co najwyżej wynikać czy spada czy rośnie ich ilość a nie stan faktyczny liczby mieszkańców. Obowiązku meldunkowego już nie ma więc równie dobrze mogło przybyć mieszkańców tyle że się nie meldują a wręcz Ci co byli zameldowani mogli poprostu się wymeldować co nie jest równoznaczne z opuszczenie Lublina. Znam dużo nowych mieszkańców Lublina z których możę 20% się zameldowała jak również ludzi którzy wujechali za granice i u nas nie mieszkają a meldunek mają.

 17. lubię Lublin, mieszkałem tu 5 lat, a potem wyjechałem, to już z 15 lat będzie. Chętnie bym wrócił, tylko problem jest taki, że koszty utrzymania są tu zbyt wysokie jak na możliwości zarobkowe czy w ogóle możliwości znalezienia pracy. Ktoś słusznie wyżej zauważył, ze w Wwie można za podobne pieniądze kupić mieszkanie, może trochę dalej od centrum, ale jednak rynek pracy jest zupełnie inny. W sklepach ceny te same, a może nawet taniej … Poza tym Lublin bardzo się zmienił wizualnie, nie jest już tak zapuszczony ws do innych dużych miast ., jak to było szczególnie widoczne pod koniec lat 90-tych.

 18. Brak obowiązku meldunkowego – ludzie się wymeldowują. Inni przeprowadzają się do okolicznych miejscowości – z jednej strony Lipniak, Konopnica, z drugiej Dys, Ciecierzyn, Niemce…

 19. To nieprawda, spytajcie pisiorków> Dzieci przybywa bo jest 500+.

 20. W Lublinie to same markety i hurtownie. Przemysł praktycznie nie istnieje. Brak pracy za godne wynagrodzenie. Po zakładach przemysłowych to tylko pozostało wspomnienie i cień dawnych znanych w świecie przedsiębiorstw. Przykład – Cukrownia Lublin – gdzie teraz stadion stoi, Odlewnia Ursus w Lublinie gdzie osiem pieców wytapiało surówkę i jeszcze kilka innych, które upadły lub zostały sprzedane. Nie ma chleba niech będą chociaż igrzyska. Strefa ekonomiczna trochę poprawia ten wizerunek ale to niewielki bonus. Zarobki raczej nie zachwycają a ceny mieszkań, ceny w sklepach i koszty utrzymania powalają. Więc nie ma się co dziwić, że kto możne ucieka za chlebem bo igrzysk ma już dość.

 21. aswd baranie , rynek to łakomy kasek dla lublina teraz , po co likwidowali pancerniaków , elizówka i chłopi ich nie obchodzili kiedyś, a teraz hieny zagarnąć by chcieli

 22. smog przeszkadza więc ludzi mniej )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 23. ciekawe czy redakcja to opublikuje

 24. zlikwidowali pancerniaków , giełde na zemborzyckiej , na górce , centrum motoryzacji, tacy zdolni są włodarze lublina od x kadencji , a zbudowali deptaki dla zwiedzających czyli galerie , a trzeba było deptak do ronda na racławickich przedłużyć , to i przetargu na nawą nawierzchnię nie trzeba by było ogłaszać

 25. a w rzeszowie parkingi są bezpłatne ,

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.1466zł 1.3%
  • GBP 5.1052zł 0.7%
  • EUR 4.5523zł 0.28%
  • CHF 4.3001zł 0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Pilecki.Raport
   Zaproszenie na Festiwal Teatralny „Zwierciadła”
   CITY TRAIL: czas na ostateczne rozstrzygnięcia
   Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo na wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS II edycja
   Charytatywny maraton dla Ignasia z Łęcznej
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.