690 680 960

Kolejny miesiąc inflacja w górę. Są nowe dane GUS

To kolejny miesiąc ze wzrostem inflacji w kraju. Główny Urząd Statystyczny przekazał nowe dane, wynika z nich, że inflacja osiągnęła 15,6%.

W komunikacie GUS czytamy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,6% (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5% (wskaźnik cen 101,5).

Z danych wynika, że są one najgorsze od 25 lat. W ciągu jednego miesiąca paliwa zdrożały o niemal 10 proc., a nośniki energii o 3 proc. Jeżeli chodzi o żywność ceny w stosunku do maja niewiele się zmieniły.

Czy jest to już szczyt inflacji? Ekonomiści nie są, co to tego pewni. Specjaliści z mBanku piszą: „Szczyt inflacji (w tym roku) jest w zasięgu wzroku. Może to już teraz.”

Z kolei ekonomiści z banku ING komentują: „Inflacja za czerwiec 15,6%r/r (blisko oczekiwań), widać pewne pozytywy: wolniejszy wzrost cen żywności i inflacji bazowej m/m, ale to nie powód do zadowolenia, inflacja osiąga nowe rekordy, problemem są bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne i efekty drugiej rundy.”

(fot. pixabay.com, dane GUS)

22 komentarze

 1. A gdzie się podziała płatna pisowsska szczujnia? Przekaz dnia nie dotarł.? Tym razem nie jest to wina Tuska?

 2. Gorsza od pisowskiej realnej inflacji jest peowska hipotetyczna, a za peło by było 30% i żyje się lżej.

  • nieKrytyKrytyk

   jak to ekonomisto wyliczyłeś?? skąd ci się wzięło 30%, skoro kiedyś za złotówkę miałeś picie na miejscu i czipsy, teraz chipsy kosztują najmniejsze 3 złoty. więc ciekawi mnie twoje wyliczenie.
   bo coś mi się wydaje że ubogi intelektualnie wyborca pisu to pisze. dla którego odpowiedz na każde pisowkie gów..o odpowiedzią jest za tuska było by gorzej. rozumiem że 125 mln na respiratory których nikt nie zobaczył, to za tuska by było 150 mln. sasin by nie zaje.ał 70 mln tylko 90 bo to za tuska XD

   • Fascynuje mnie co za towar ćpają na tych pissowskich spędach by potem np. taki he he pisał takie głupoty.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie