Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne ofiary mrozów. Nie żyją cztery osoby

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało dzisiaj, że minionej doby z powodu wychłodzenia zmarły cztery osoby. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer 112, możemy uratować komuś życie.

Minionej doby w całym kraju z wychłodzenia zmarły cztery osoby, dwie w województwie podkarpackim i po jednej w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Od 1 listopada w całym kraju z wychłodzenia zmarło 59 osób. Jeżeli widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, nie wahajmy się zadzwonić na numer 112. Dzięki temu możemy uratować komuś życie.

Należy pamiętać, że w mroźne dni nie należy się rozgrzewać alkoholem, sprzyja on wychłodzeniu organizmu. Ważne jest ciepłe ubranie, stosowne do pogody.

Prognozy na najbliższe dni mówią o znacznym ochłodzeniu. Lokalnie temperatura w kraju może spać nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Nie bądźmy obojętni na osoby zagrożone wychłodzeniem.

Pamiętajmy także o osobach starszych, samotnych i chorych. Zapukajmy do nich, zapytajmy czy dobrze się czują, czy w ich mieszkaniu jest ciepło. Nie przechodźmy obojętnie obok osób siedzących samotnie na przystankach czy dworcach. Zapytajmy czy nie potrzebują naszej pomocy, czy mają gdzie spędzić noc. Pamiętajmy, że nasze zainteresowanie może zapobiec tragedii.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

14 komentarzy

 1. A bezdomny defekujący klatki schodowe na os.Skarpa ma się dobrze 😀

 2. Idę o zakład że co najmniej trzech z tych czterech zamarznietych ,było po spozyciu alkoholu ,którego na pewno nikt im na siłe nie wlał …spozyli go z własnej nie przymuszonej woli ,wiec i zgony nastąpiły na własne życzenie …i kogo tu żałować ?

 3. Zamiast uzbierać trochę pieniędzy i wyjechać do Arabii Saudyjskiej to wola zamarzac w arktycznej Polsce. Tam zamarzniecie by im nie groziło, jedynym warunkiem byłoby odlozenie alkoholu no i tolerancja, bez tego ani rusz. A bezdomni raczej do tolerancyjnych nie należą.

  • Może to i metoda na odwyk. Trochę ekstremalna. Nie daję ,,złotówki” na bułkę, jeśli już to chlebek. Mało który korzysta z takiej propozycji.

   • Cieee chorrroba !!!

    Kiedy wsiadałem do samochodu koło Lidla na Kunickiego, podszedł do mnie taki „potrzebujący” i nie powiem, bo bardzo uprzejmie poprosił o 50 groszy.
    Trzeba było widzieć jak szczerze się roześmiał, kiedy powiedziałem: „Ja też lubię piwo”.
    Uległem „urokowi” chwili, dostał całe 2 złote.

 4. Czym różni się sopel od bezdomnego?

  Sopel zamarza pionowo.

 5. Jaka tam tragedia …selekcja naturalna …dajcie jej robić swoje

  • Dyrdymałko Eustachy

   Trudno sie z taką skrajnością zgodzić, ale w tym co tak miło wyłożył „qwerty”, jednak COŚ jest.
   Z buciorami wchodzimy w naturalne czynności Matki Natury, chroniąc na siłę i wbrew, skutki są coraz to dokuczliwsze dla społeczeństwa.
   Nie trzeba zbytnio się rozglądać, wystarczy popatrzeć na sepleniących w telewizyjnych reklamach:” Warto pomagatsc”.
   Ponoć jest ich około 3 miliony i wzrasta.

 6. A dlaczego sa bezdomni bo mamy glupie tandetne prawo z epoki bieruta czy gierka .bo gdyby ludziom.pomagano jak nalezy nie bylo by bezdomnych .ja sam.kiedys uratowlem 23 letnia dxiewczyne przed zamarznieciem wywiozlem.ja do kumpla tam sie wypucowala ubrala jak nalezy i juz na stale tam.zostala teraz ma ona przydomek.zimowa zguba i sie z tego.smieje a mi jest wdzieczna ze ja zabralem i uratowalem .

  • Jakbym gdzieś dostrzegł młodą, ładną (choć usmarkaną) dziewczynę to też bym ją przygarnął, ubrał i nakarmił, ale zarzyganego, zaszczanego lumpa zostawiłbym matce naturze, niechby zadecydowała o sposobie rozwiązania problemu. Ale nie spotkam… młode, ładne potrafią się tak zakrzątnąć, że tacy jak ja, bez kasy nie dostrzegą ich leżących na ulicy. Wiedzą gdzie można się położyć…

 7. zlikwidowac schroniska

  No wiecie co …zero empati i wspólczucia …żartowałem oczywiscie …jak dla mnie to przydał by się z miesiąc tak po -20 a nawet -30 …do tego zlikwidować wszelkie schroniska „brata alberta” i darmowe zupki …po kilku latach problem „bezdomnych „sam się rozwiąże

  • Głupi jestes jak but.Niemów hop dopuki nie przeskoczsz.” Do zlikwidować schroniska” nie wszystcy są pijaki , naprzykład ja .
   Nie korzystam z żadnej pomocy , radzę sobię jak mogę , mam biednie ale ciepło, bo zadbałem latem o drewno i pomimo że postawiłem ten domek nie jestem właścicielem .Miałem wszystko a dziś nie mam nic i tak bywa.

 8. zlikwidowac schroniska

  „zlikwidować schroniska” ma rację ,a ty F .jesteś nielicznym wyjatkiem i nawet masz neta …niestety prawda jest taka ze 99% „beneficjentów ” schronisk czy darmowych jadłodajni ,to niestety nałogowi alkoholicy ,którzy nie mają ochoty ” zmieniać swojego życia” i pasuje im tak jak jest …wiec nie wiem czemu miałby ich ktoś żałować…

 9. Haha straż miejska w drugie ma sygnały ze gdzieś tam jest bezdomny nie raz dzwoniłam i co? Nikt się nie zgłosił ze straży miejskiej chociaż podawałam im dokładne dane o bezdomnym gdzie przebywa a tyle się mówi w mediach ze wystarczy na straż miejska zadzwonić jakieś jaja sobie robią dopiero jak dojdzie do zamarznięta takiej osoby to niby nic nie wiedza jakaś paranoja z rzeczywistością w tej straży miejskiej chyba że gdzieś blokady założą za nieprawidłowe parkowanie to plus dla straży miejskiej chwała wam tylko za to

Z kraju

Polityka i społeczeństwo