Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolej wybuduje nowe dworce. W końcu udało się znaleźć wykonawcę

Kolej rozstrzygnęła w końcu przetarg na budowę dworców systemowych. Poprzednie postępowania zakończyły się fiaskiem. Powodem był brak zainteresowania wykonawców, bądź też zbyt drogie oferty.

Po kilku podejściach Polskie Koleje Państwowe rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowy na budowę nowych dworców. W całym kraju powstanie 20 nowych obiektów w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, w tym cztery w naszym regionie. Zadania realizowane będą w formule „projektuj i buduj”. Wyłoniony wykonawca – konsorcjum firm Helifactor i MERX – będzie odpowiadać za wykonanie dokumentacji projektowej i prac budowlanych.

Będą to dwa typy budynków, różniących się wielkością oraz funkcjonalnością. Obiekty w województwie lubelskim zaplanowano w „bogatszej” wersji, gdyż zostaną one wyposażone w toaletę, ogrzewaną zimą a klimatyzowaną latem poczekalnię a także część komercyjną bądź kasę z zapleczem sanitarnym. W Kaniach i Sadurkach dworce maja powstać w nowym miejscu, zaś w Kraśniku i Świdniku na miejscu dotychczasowych obiektów. Przy czym stare budynki przeznaczono do rozbiórki.

Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym także dla podróżnych z niepełnosprawnościami. Pojawią się m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablice tyflograficzne. Koszt wykonania wszystkich 20 inwestycji to niemal 90 mln zł. Budowa nowych dworców zostanie dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych.

Budowa IDS-ów jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego kolej zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Znaczna część z nich to obiekty zabytkowe, które dzięki przebudowie odzyskują dawną świetność.
Kolej wybuduje nowe dworce. W końcu udało się znaleźć wykonawcę
(fot. PKP SA)

9 komentarzy

 1. Wybudują i będą stały takie koszmarki jak Lublin Północny.
  Czy linia kolejowa Lublin – Dęblin będzie zlikwidowana?

  • Mieszasz bigos głową

   Nie wiem własnie po co takie nowiny podają do informacji publicznej, skoro widać że nawet torów nie mogli zrobić.

 2. A kiedy tory do tych dworców dobudują ? 😀

 3. To kto jest tym wykonawcą może firma MAX-BUD ?

 4. Zamiast nowych dworców mogli by posprzątać stare i zainwestować w tabor.
  Chyba że stoją na stanowisku ze skoro pociągi nie wiadomo jak jeżdżą to sobie chociaż podróżny posiedzi w nowym budynku śmierdzącym jak w starym.

 5. Zamknac mordy wiesniaki. Cale zycie byscie tylko narzekali.

 6. a nie Srebrna ?

 7. Czysciciel, dworzec Lublin Północny został uruchomiony w roku 1973, czy o Tobie wtedy ktoś już myślał?

Wiadomości z info112