Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kilkadziesiąt osób stanie przed sądem za obrót tytoniem. Wartość nieopłaconej akcyzy to 80 mln zł

Dwie grupy przestępcze zajmowały się obrotem tytoniem. Kupowali go od rolników, następnie przerabiali i produkowano z niego papierosy. Akt oskarżenia został już skierowany do Sądu.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła śledztwo w sprawie dwóch, współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się obrotem suszem tytoniowym na dużą skalę. Łącznie zarzuty przedstawiono 68 osobom, przy czym wobec kolejnych 20 prowadzone są odrębne czynności.

Jak wyjaśniają śledczy, na trop przestępców wpadli funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Ustalili oni, że jest duże podejrzenie dokonywania nielegalnego obrotu suszem tytoniowym oraz krajanką tytoniową poza wyznaczonym składem, poprzez uchylenie się od opodatkowania i nieujawnienie przedmiotu opodatkowania.

– Członkowie grup nabywali susz tytoniowy bez znaków akcyzy od rolników pochodzących z terenu powiatu biłgorajskiego, lubaczowskiego na Podkarpaciu oraz proszowickiego w Małopolsce. Następnie był on przewożony do ustalonych miejsc, gdzie był cięty na tzw. krajankę tytoniową, która z kolei trafiała w głąb kraju do kolejnych odbiorców. W ramach jednej z grup, ustalony sprawca wytwarzał papierosy, jak też jedna z grup zajmowała się przemytem papierosów przez granicę ukraińsko-polską transportem kolejowym w rejonie Hrubieszowa, które następnie przewożone były na Dolny Śląsk – wyjaśnia prokurator Rafał Kawalec.

Śledczy obliczyli, iż w wyniku działania grup przestępczych doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych, głównie w postaci podatku akcyzowego, w wysokości co najmniej 80 mln zł. Akt oskarżenia został już skierowany do Sądu Okręgowego w Zamościu. Uczestnikom grypy grozi do 8 lat pozbawienia wolności, a jej przywódcom do 15 lat. Na poczet przyszłych kar zabezpieczone zostało mienie o wartości ponad 1,2 mln zł.

3 komentarze

  1. To teraz zapraszam do wyguglania i obliczeń:
    Rok po wyborach w 2015 sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 30% rok do roku. Flota samochodów ciężarowych o około 2%. Oblicz, ile wpływów z akcyzy traciło rocznie państwo przez 8 lat rządów p o? Zobacz dane za zeszły rok i oblicz, ile straci przez następne 3 lata, bo już bodnarowcy rozmontowują wydziały ds. przestępczości gospodarczej, mowa jest też o likwidacji CBA.

  2. Kilkadziesiąt osób stanie przed sądem za obrót tytoniem, tylko dlatego, że zyskami nie chcieli się dzielić z Państwem, które nie cierpi konurencji na rynku.
    Woli samo zbierać profity z papieroskowej akcyzy, jako monopolista.

Dodaj komentarz