Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Droga wojewódzka nr 833 Chodel – Urzędów zostanie przebudowana. Jest ponad 120 mln zł dofinansowania

Na 11 km drogi wojewódzkiej nr 833 między Chodlem a Urzędowem pojawi się nowy asfalt. Do tego dochodzą chodniki i ścieżki rowerowe. Trasa zostanie też poszerzona.

W środę w Urzędowie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski uroczyście podpisali uchwałę w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 833. Będzie to kolejny, a zarazem ostatni etap modernizacji trasy Kraśnik – Chodel. Wcześniej powstał nowy łącznik z drogą wojewódzką nr 747 omijający Chodel, północna obwodnica Kraśnika realizowana jest też mini obwodnica Urzędowa.

Tym razem prace obejmą 11 km trasy od Chodla do Urzędowa. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. poszerzenie jezdni do 7 m oraz wykonanie poboczy. Powstanie 4 km chodników oraz 11 km ścieżki pieszo-rowerowej, 16 zatok autobusowych i 2 miejsca do kontroli pojazdów.

Do tego dochodzili budowa bądź przebudowa 15 skrzyżowań z drogami gminnymi, powiatowymi oraz ze starym przebiegiem drogi wojewódzkiej. Projekt obejmuje także budowę nowego mostu nad Dopływem spod Antonówki wraz z urządzeniami piętrzącymi, 10 przepustów w tym 3 z przejściami dla zwierząt, rozbiórkę istniejącego i budowę nowego oświetlenia drogowego oraz nasadzenie
drzew.

Szacowany koszt prac wynosi 146 mln zł, przy czym Województwo Lubelskie pozyskało na ten cel ponad 122 mln zł z Funduszy Europejskich. Jak wskazują urzędnicy, inwestycja realizowana będzie w ramach Działania pn. Poprawa regionalnej dostępności transportowej, którego głównym celem jest usprawnienie połączeń komunikacyjnych, a tym samym zwiększenie dostępności transportowej i ułatwienie dostępu do terenów inwestycyjnych, przejść granicznych, centrów logistycznych i innych gałęzi zrównoważonego transportu. Przedsięwzięcia tego typu muszą być ukierunkowane na zmniejszenie dysproporcji rozwojowych pomiędzy obszarami województwa lubelskiego a pozostałą częścią kraju.

– Rok 2024 to rok, w którym świętujemy 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. Mieszkańcy Urzędowa i okolicznych miejscowości czekali na lepszą infrastrukturę drogową, która pozwoli na lepsze skomunikowanie się z pozostałymi miejscowościami regionu. I ten wyczekiwany moment dzisiaj stał się faktem dzięki Funduszom Europejskim. Przyjęcie zobowiązania do realizacji projektu to zarówno symboliczny, jaki formalny moment pieczętujący realizację tej ważnej inwestycji – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu użytkowników drogi, a przebudowa istniejących i budowa nowych chodników przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem pieszych. Do tego dochodzi skrócenie czasu przejazdu. Z kolei wzmocnienie konstrukcji nawierzchni jezdni umożliwi poruszanie się ciężkich pojazdów samochodowych, co służyć będzie rozwojowi gospodarczemu przyległych miejscowości i gmin.

Jak podkreślono, droga wojewódzka nr 833 wraz trasą nr 747 i mostem na Wiśle w Kamieniu stanowi istotne uzupełnienie i alternatywę komunikacji drogowej dla drogi krajowej nr 74 i mostu na Wiśle w Annopolu. Umożliwa to optymalne rozłożenie ruchu międzyregionalnego i znacznie ułatwia komunikację i transport.

Droga wojewódzka nr 833 Chodel – Urzędów zostanie przebudowana. Jest ponad 120 mln zł dofinansowania

9 komentarzy

 1. Rzygać się chce

 2. I jaki jest sens wymieniać władze w sejmiku czy w powiecie Kraśnickim? Skoro Oni non stop coś robili? Przyjdą nieudacznicy z Trzeciej drogi z PSL i będą posłusznie wykonywać polecenia Tuska czyli ch z tą Polską wschodnią?

 3. Tak w Lubelskim rządzi PiS. I zmiana jest tylko strzałem w głowę dla Lubelskiego. Bo PSL z Hołownią czy z ludźmi Tuska rozgrabią wszystko i znów będzie orka na lubelskim. Nie niszczmy tego co mamy bo inaczej będzie znów ch

 4. Nigdy więcej złodzieji z peło.

 5. Dzisiaj maski opadły. Wiemy dlaczego nie chciano Polakom pokazać, jak będzie wyglądała rekompensata, czy też wsparcie dla osób, którym grożą podwyżki
  cen prądu od 1 lipca aż o 60%. Co się okazuje? Osoba, która ma minimalne wynagrodzenie, nie otrzyma dodatku energetycznego, nie otrzyma bonu energetycznego.
  Podwyżki 60% to jest mniej więcej 1000 zł w skali rocznej. Zaledwie garstka Polaków załapie się na ten bon w wysokości 300 zł, a cała reszta będzie miała
  60-procentowe podwyżki. Łącznie z emerytami, łącznie z osobami, które osiągają minimalne wynagrodzenie. Tego mieliśmy się nie dowiedzieć do 7 kwietnia. Tak więc szykujmy się 60 % więcej za prąd i prawie 100 za każdy inny produkt. Bo każdy pośrednik swoje musi zarobić. I dlatego 7 kwietnia wszyscy głosujemy na Pis.

 6. Nie darzę pisu i Stawiarskiego sympatią, ale w tym przypadku należy pogratulować. W końcu ta droga będzie poprawiona. A w Lublinie…… kraśnickie, witosa, janowska, chemiczna….. miasto (braku)inspiracji za peła się nie da.

 7. a kto będzie jeździł tymi drogami w komunistycznym nie ładzie

 8. A już myślałem że odda kasę na drogę Ludwin – Sosnowica (bardzo duży ruch pojazdów i rowerzystów – trasa turystyczna), którą przesuną na durną obwodnice w Kraśniku na której jest znikomy ruch pojazdów

Dodaj komentarz