Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy będą zadowoleni. Są pieniądze na oczekiwane inwestycje drogowe w Lublinie i okolicach

Rozstrzygnięto trzeci, i na razie ostatni, konkurs na projekty drogowe w Programie Polska Wschodnia. Do naszego regionu trafi ponad 200 mln złotych.

Dwie ważne oraz od dawna wyczekiwane przez mieszkańców Lublina oraz okolic inwestycje drogowe otrzymały dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia. Konkurs, który właśnie rozstrzygnięto, był trzecim, i jak na razie ostatnim z tego programu. Tym samym rozdysponowano 100% środków z działania związanego z infrastrukturą drogową, którego budżet wynosi ponad 2 mld zł.

Do naszego regionu trafi 94,06 mln zł na rozbudowę drogi wojewódzkiej Nr 835 na odcinku od granicy miasta Lublina do miejscowości Piotrków. Jest to ostatni odcinek trasy z Lublina do Biłgoraja wymagający przebudowy. Wcześniej wyremontowano odcinki od Biłgoraja do Frampola oraz z Frampola do Wysokiego. Obecnie drogowcy przebudowują 16-kilometrowy odcinek od Wysokiego do Piotrkowa.

Są też pieniądze na przebudowę tej trasy na odcinku znajdującym się w granicach miasta, czyli ul. Abramowickiej. Nowa nawierzchnia pojawić się ma od granicy miasta do ul. Sadowej. W tym samym projekcie ujęto budowę przedłużenia ul. Dywizjonu 303 od skrzyżowania ul. Kunickiego do ul. Wrotkowskiej. Na obie te inwestycje przeznaczono 110,07 mln zł.

– Transport ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Jest jednym z czynników determinujących konkurencyjność Polski i jej regionów, poszczególnych sektorów gospodarki czy przedsiębiorstw. Poprawa połączeń drogowych przekłada się również na obniżenie poziomu zużycia paliw, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu, ma zatem efekt globalny, bowiem poprawia jakość życia i zdrowia mieszkańców, zwłaszcza tych z obszarów miejskich – tłumaczy Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Samorządy muszą teraz szybko działać, gdyż umowy o dofinansowanie projektów wybranych w tym konkursie, powinny zostać zawarte do końca bieżącego kwartału. Inwestycje maja zaś zostać ukończone do 31.08.2019 r.  Drogi objęte dofinansowaniem pomogą wyprowadzić uciążliwy ruch tranzytowy z centrum miasta.

 

(fot. lublin112)
2017-08-02 20:30:00

21 komentarzy