Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już miesiąc trwa na granicy operacja pk. „Silne Wsparcie” (zdjęcia)

Minął właśnie miesiąc operacji pk. „Silne Wsparcie” prowadzonej w przygranicznym pasie objętym stanem wyjątkowym województwa lubelskiego. Żołnierze Lubelskiej Brygady OT realizują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, w dniu 3 września 2021 r. żołnierze WOT weszli do działań na terenach objętych stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym z Białorusią. Zadania te realizują w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, której głównym celem jest wzmocnienie odporności lokalnych społeczności z rejonów przygranicznych na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

Zadania te koncentrują się na wspieraniu mieszkańców, władz samorządowych oraz współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Żołnierze 2 LBOT prowadzą zadania w kilku obszarach:

Zespoły Oceny Wsparcia

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w ramach Zespołów Oceny Wsparcia, codziennie monitorują sytuacje w 68 miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Spotykają się z władzami samorządowymi, sołtysami oraz mieszkańcami terenów przygranicznych, udzielają pomocy osobom starszym, oceniają zakres ewentualnego wsparcia.

Patrole piesze

Codziennie, żołnierze 2 LBOT u boku Straży Granicznej, zarówno w dzień jak i w nocy patrolują przygraniczne tereny. Żołnierze wyposażeni są w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny do obserwacji nocnych. Efektem patroli jest odnajdywanie zagubionych imigrantów, udzielanie im bezpośredniego wsparcia, dostarczanie żywności i wody oraz zabezpieczenie do czasu przekazania funkcjonariuszom Straży Granicznej. W skład patroli wchodzą żołnierze przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy, wyposażeni w plecaki medyczne zawierające, m.in. folie oraz koce termiczne przeciwdziałające skutkom wychłodzenia organizmu.

Patrole wodne

Współpraca z Nadbużańskim oddziałem Straży Granicznej obejmuje również wspólne patrole wodne na rzece Bug. W tym celu żołnierze 2 LBOT wykorzystują swój sprzęt specjalistyczny, m.in. płaskodenne łodzie saperskie. Zadanie to realizują specjalnie wytypowani żołnierze OT po kursach sterniczych.

Patrole z powietrza

Bardzo intensywnie wykorzystywane są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye. Grupa Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT, która wykorzystuje bezzałogowce zapewnia prowadzenie obserwacji w dzień i w nocy z wykorzystaniem kamer dziennych oraz termowizyjnych. Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Pozyskane w ten sposób informacje są przekazywane do Straży Granicznej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają mieszkańców i samorząd lokalny również w takich obszarach, jak transport, czy doświetlenie terenu za pomocą masztu oświetleniowego. Uruchomili również specjalną infolinię oraz szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa. W ostatnich dniach do operacji „Silne Wsparcie” włączone zostały Grupy Ratowniczo – Poszukiwawcze (GRP K-9) z psami. Ich zdaniem jest dotarcie do imigrantów potrzebujących pomocy, narażonych na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia.

Już miesiąc trwa na granicy operacja pk. „Silne Wsparcie” (zdjęcia)

Już miesiąc trwa na granicy operacja pk. „Silne Wsparcie” (zdjęcia)

Już miesiąc trwa na granicy operacja pk. „Silne Wsparcie” (zdjęcia)

Już miesiąc trwa na granicy operacja pk. „Silne Wsparcie” (zdjęcia)

(fot. WOT)

9 komentarzy

  1. To po co chcą budować mur? To po co pkp cargo rozbudowuje przy granicy z Białorusią terminal w Małaszewiczach ? Tu się nic nie trzyma logicznej całości !!

  2. Mocne wsparcie? Jakoś nie widać rezultatów puszczania tych latawców przez wot 😉

  3. Matka Polka Pragnąca

    Żołnierze Lubelskiej Brygady OT realizują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu – zaglądajcie też na bagna i mokradła, bo jak wiadomo „biedni turyści” tamtędy też brną na Berlin (bywa, że z tabunem dzieci.
    I nie nazywajcie ich migrantami – to zwykli przestępcy (nie bójcie się tego słowa).

    • Wieśniak w gumofilcach z ostrogami

      Nazywanie tych granicznych przestępców migrantami jest zupełną pomyłką. Migrant ma dokumenty i wie, ze granice państw najbezpieczniej przekracza się przejściami granicznymi, a nie przez zasieki (gdzie se można kuku zrobić) i po bagnach jak jakie aligatory, czy hipopotamy.

  4. Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

    Ci, pożal się polski Boże, „migranci” (po polsku: przestępcy) narażają się na utratę zdrowia lub życia nie tylko skutek wychłodzenia, a przede wszystkim na skutek własnej głupoty.

  5. To jest akcja silne wsparcie czy zaparcie?

  6. Zaraz się ochłodzi to może im rura zmięknie i nie będą forsować tak ochoczo granicy.

  7. Yyy dać harcerzykom maciara baty niech przeganiają opalonych na drugą stronę bo nie mają paszportów i huk wie kto to jest.

Z kraju