Jutro w Lublinie odbędzie się antyfaszystowska manifestacja

Okręg Lubelski Partii Razem organizuje w sobotę w Lublinie manifestację antyfaszystowską. Wystosowano także stanowisko partii w tej sprawie.

W sobotę, 17 grudnia 2016 r. o godz. 15.00 Okręg Lubelski Partii Razem organizuje manifestację antyfaszystowską. Odbędzie się ona na placu Łokietka w Lublinie. Jak wyjaśnia Tomasz Warzocha z Partii Razem, na manifestację zaproszeni są wszyscy chętni z transparentami i flagami, niezależnie od tego jakie jest na nich logo, o ile nie jest to logo organizacji faszystowskiej.

Okręg Lubelski Partii Razem wystosował również stanowisko w tej sprawie:

– Gdziekolwiek nie spojrzeć, w mediach tradycyjnych i elektronicznych, zewsząd wyziera upudrowane oblicze faszyzmu. Coraz odważniej głoszą swoje nienawistne hasła przeciwko tym, którzy nie mieszczą się w ich ograniczonej wizji świata. Media skutecznie przymykają oczy, dając głos organizacjom, które w przestrzeni publicznej propagują nienawiść ze względu na pochodzenie, wyznanie lub bezwyznaniowość, poglądy lub tożsamość seksualną, co pomaga im budować swój wizerunek zatroskanych losem kraju patriotów. Na ulicach miast ta medialna wizja zderza się brutalnie z rzeczywistością.

Na porządku dziennym są akty przemocy fizycznej i werbalnej wobec tych, którzy choć trochę odbiegają od schemat heteroseksualnego, białego mężczyzny o „właściwym” pochodzeniu i poglądach. Sprzeciwiamy się zapraszaniu rasistów, ksenofobów i faszystowskich radykałów przez media i traktowania ich jako pełnoprawnych uczestników debaty publicznej.

Nie zgadzamy się również na wieloletnie praktyki sprzyjania władz państwowych i samorządowych oraz instytucji publicznych faszyzującym organizacjom, które nawołują do nienawiści. Zjawiska te nie pojawiły się nagle i znikąd, jak próbuje nam wmówić wielu polityków i publicystów. To przez ich przymykanie oczu i brak odpowiedniej reakcji służb i wymiaru sprawiedliwości na zachowania dyskryminujące, radykalne środowiska prawicowe czują się bezkarne i coraz częściej dopuszczają się zastraszania osób, które uznają za „wrogów ojczyzny”.

Nie zgadzamy się by Polska była bastionem rasizmu, dyskryminacji i agresji słownej jak i przemocy fizycznej. Nie zgadzamy się na propagowanie wieszania kogokolwiek i z jakichkolwiek powodów. Pamiętamy do czego doprowadził wzrost nastrojów nacjonalistycznych w XX-leciu międzywojennym. Wówczas celem ataku skrajnej prawicy były masy polskich Żydów, które chciano zepchnąć do społecznego getta, a prawa polityczne ograniczyć wyłącznie do „ludności polskiej”. Ofiarą walki o Polskę wykluczającą etnicznie, o demokrację ograniczoną do „prawdziwych” Polaków padł również pierwszy prezydent RP Gabriel Narutowicz. Jego śmierć z ręki zamachowca w dniu 16 grudnia 1922, wywołana antysemicką i nienawistną nagonką, była ciosem w polską demokrację i marzenia o państwie tolerancyjnym, wielokulturowym i respektującym prawa wszystkich obywateli.

Dziś, gdy znów rosną w siłę endeccy bojówkarze spod znaku falangi, potrzebujemy silnego społecznego sprzeciwu, który jako jedyny może zapobiec powtórce z historii I połowy XX wieku. Powiedz NIE! faszyzmowi – piszą przedstawiciele Partii Razem.

(fot. nadesłane)
2016-12-16 20:04:25

36 komentarzy

  1. No to trzeba się wybrać na tych kodomitów i zaznaczyć że kto ma endeckie poglądy nie jest socjalistą…. socjalizm ma 40 twarzy Greya – czerwony, brunatny… ale to wciąż socjalizm. A endecy idą na kolizyjny z socjalizmem. pozdro i do zobaczenia na placu

  2. Co mi dała liberalna demokracja??? NIC – skorumpowany kraj w którym jesteśmy niewolnikami. Nie mamy nawet prawa do samoobrony.

  3. Banda zdziczałych kretynów nie mających pojęcia co oznacza słowo „faszyzm”. Ktoś kto nie chcę mieć obok siebie obozu dla nachodźców też jest faszystą bo obawia się o swój dorobek życia oraz o swoje własne życie. Ilu niewinnych ludzi zostało posłanych do piachu przez wyznawców religii „pokoju”? W samej Francji przez niecały rok zabito ponad 200 ludzi, a te śmiecie dalej mi będą mówić, że każdy kto ma inne poglądy od nich jest faszystą. Tfu!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności
Rajd Tylko dla Zuchwałych: Coś dla miłośników motoryzacji ale i starego, dobrego bluesa.