Jeżeli nie wiesz jak spędzić weekend z rodziną, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z historią!

22-23 października na terenie Targów Lublin odbędzie się premierowa edycja Spotkania Miłośników Historii „Było… nie minęło”. To wydarzenie dla pasjonatów historii, dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

W spotkaniu wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznych, modelarze, kolekcjonerzy monet, znaczków i militariów, muzealnicy, wydawnictwa historyczne, eksploratorzy, odkrywcy zagadek oraz historycy.

Gościem specjalnym jest Adam Sikorski z ekipą programu „Było…nie minęło” – Kronika Zwiadowców Historii. „Było…nie minęło” to okazja do rozmowy o naszej narodowej historii, ale również obejrzenia wielu unikatowych eksponatów pojazdów, samolotów, broni, sprzętu i umundurowania wojskowego.

Na wystawie znajdą się m.in.:

  • TK-3 – polska tankietka produkowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego, która obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. TK-3 służyło głównie do zadań rozpoznawczych i patrolowych, poza tym do wspierania atakującej kawalerii i piechoty, a także do osłony wycofujących się jednostek. Do września 1939 jedynym użytkownikiem tych tankietek było Wojsko Polskie. Po kampanii wrześniowej część wozów trafiła do armii niemieckiej oraz węgierskiej.

  • C2P – polski, gąsienicowy ciągnik artyleryjski z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Powstał w latach 30. XX wieku na bazie tankietki TKS. Głównym użytkownikiem były oddziały przeciwlotnicze Wojska Polskiego, gdzie ciągniki C2P wykorzystywano do holowania armat przeciwlotniczych wz. 36 oraz przyczep amunicyjnych. Po kampanii wrześniowej pewna liczba ciągników została przejęta przez Wehrmacht, gdzie służyły niemal do końca II wojny światowej.

  • Samolot LUBLIN R.XIII – replika wodnosamolotu obserwacyjnego Lublin R-XIII Hydro produkowanego przed wojną w Lublinie, w Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz. Kilkadziesiąt lat później udało się zbudować w Pucku replikę jednej z tych maszyn. Obecność wodnosamolotu na wystawie w Lublinie, to pierwszy taki wyjazd Lublina R.XIII z Pucka.

Było… nie minęło” to również 50 pojazdów wojskowych z różnych okresów, eksponaty broni białej i palnej, umundurowanie armii polskiej, niemieckiej, polskich sił zbrojnych na zachodzie, stanowiska armat, moździerzy, stanowiska służb medycznych, spadochronowych, radiostacji, ponad 400 modeli czołgów, samolotów, uzbrojenia, kultowe motocykle i rowery.

W programie konkurs plastyczny, spotkanie z Misiem Wojtkiem, możliwość przejazdu pojazdem wojskowym oraz pokaz walki i prezentacja broni.

Wydarzenie uzupełnią dyskusje, wykłady, filmoteka IPN oraz wystawy tematyczne.

Zapraszamy sobota 22.10 w godz. 10-18 oraz niedziela 23.10 w godz. 10-17.

Targi Lublin ul. Dworcowa 11

2016-10-20 21:36:02
(fot. nadesłane)

8 komentarzy

  1. Jaka cena biletów?

  2. Ten dziadek mnie wkurza. Wszystkim przerywa.!

  3. to sobie rozepnij pod szyją

  4. Po ile bilety?

  5. O cenach biletów nie piszą. Pewnie przy kasie się okaże, że wejście całej rodziny to 50 albo i więcej…..

  6. Ulgowy 8 zł, normalny 10 zł.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew