Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest zgoda na nabycie pierwszych działek pod budowę nowej szkoły w Lublinie

Rada Miasta Lublin wyraziła zgodę na nabycie pierwszych działek przy ul. Jemiołuszki pod budowę nowej szkoły. W zamian za te tereny miasto przeniesie na rzecz osób fizycznych prawo własności do terenów przy ul. Narcyzowej i ul. Kazimiery Litwiniukowej.

– W miejskich zasobach w tej części Lublina brakuje działek, które moglibyśmy przeznaczyć na cele oświatowe. Zamiana gruntów jest więc niezbędna, by zapewnić dostęp do szkoły dla dzieci z tak szybko rozwijającej się dzielnicy, którą często wybierają młode rodziny. Tempo powstawania nowych budynków w tym rejonie miasta jest znacznie większe niż prognozy. Dodatkowo zmiany w systemie edukacji i powrót klas 7 i 8 do szkół podstawowych, doprowadziły do sytuacji, w której szkoła zbudowana przy ul. Berylowej nie jest wystarczająca. Dlatego przygotowujemy nową inwestycję oświatową, by zapewnić komfort nauki i pracy dla uczniów oraz pracowników szkoły – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Według danych demograficznych przy obecnej strukturze organizacyjnej przewiduje się, że w latach 2025/2026 liczba uczniów będzie wynosiła ok 1700, czyli 70 oddziałów.

– Szacuje się, że w obwodzie szkoły nr 58 przy ul. Berylowej w najbliższych latach liczba oddziałów klas pierwszych będzie oscylowała w granicach 11-13. Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia budowę takiego obiektu przy ul. Jemiołuszki – dodaje Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty.

Pierwszy etap nabycia gruntów pod szkołę zakłada zamianę terenów miejskich przeznaczonych pod zabudowę usługową, mieszkaniową mieszaną i z dopuszczeniem usług przy ul. Narcyzowej i Kazimiery Litwiniukowej na działki przy ul. Jemiołuszki, przeznaczone jako tereny usług publicznych pod realizację obiektów oświaty. Kolejne kroki dla pozyskania gruntów zostaną wykonane jesienią.

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. Kiedy obiecana 5 lat temu – po szkole na ul. Berylowej- szkola na ul. Majerankowej na Ponikwodzie. Nie ma ŻADNEJ, a dzielnica tez sie szybko rozbudowuje

  • Brajanek (ten od Dżesicy)

   A zbiórkę kasy już zakończyliście, czy jeszcze nie rozpoczęta – przecież kościół już macie.

 2. Najważniejsze pytanie od kogo będzie kupowało miasto grunty pod szkołę ? znaczy się od którego prezesa ?

 3. w kagb prawdę mówili

  To nie przypadkiem grunty byłego prezydenta Lublina będą teraz zabudowane szkołą? Orion Pana Leńczuka tam osiedle ma wznosić. Proszę konkretną lokalizację szkoły czy bliżej ulicy Węglinek czy Gęsiej?

 4. Szkoła na miarę „Misia” Barei musiałaby mieć szerokość bliską 7 km, gdyż taka jest odległość pomiędzy ul. Narcyzową i ul. Kazimiery Litwiniukowej

 5. To dziwne, nowej szkoły sie komuś zechciało. A pomnik jakiś, czy nowy kościół nie łaska ?!

 6. po co budowac moze polaczyc szkole tak jakdwa przedszkola w lublinie po to by zdemolowac 7 lo a budynek przedszkola 14 doprowadzic do ruiny przez 8 lat nic wladze miasta nic nie robily